Ohraniti je treba socialno državo
Danilo Türk, dolgoletni veleposlanik Slovenije pri Združenih narodih, po vrnitvi v domovino profesor na pravni fakulteti, strokovnjak za področje človekovih pravic, na politični sceni neomadeževan, vendar pa jasnih stališč, ki se nagibajo k levici, je tekmec Lojzeta Peterleta v drugem krogu predsedniških volitev.
Prvi krog volitev vam je na Gorenjskem odmeril šele tretje najvišje število glasov, za Lojzetom Peterletom in Mitjo Gasparijem. Ankete javnega mnenja pa vam, razen v dveh občinah, sedaj kažejo precejšnjo prednost pred protikandidatom. Kako to komentirate?
»Menim, da je ta razvoj pričakovan. Seveda pa se bom potrudil prepričati čim več volivk in volivcev na Gorenjskem.«
Katera so po vašem mnenju ključna vprašanja, pomembna za prihodnost Slovenije?
»Pomembno se je posvetiti vprašanjem povečevanja socialnih razlik, pomanjkljivosti v delovanju pravne države in neustrezne kakovosti političnega dialoga.«
Dolgo ostaja v Sloveniji nerešeno vprašanje izbrisanih. Kakšno rešitev bi predlagali vi? Kako ocenjujete vladni predlog ustavnega zakona o izbrisanih?
»Sam bom vsebino zakonskega predloga še proučil. Sicer pa je moje stališče, da je potrebno odločbe ustavnega sodišča spoštovati.«
Javnost in politika sta se pred kratkim polarizirali glede vprašanja o javnih in zasebnih šolah. Kakšno je vaše mnenje o stoodstotnem financiranju tudi zasebnih šol?
»Stoodstotno financiranje zasebnih šol ni skladno z načelom, da so te šole zasebne – del financiranja morajo zagotoviti same. Zasebna šola preprosto ni več zasebna, če jo v celoti financira država. Gre za paralelni javni sistem in ne za zasebne šole. Vprašanje, čemu služi tak sistem in kakšne učinke bo paralelizem imel za kakovost šol nasploh, bi zahtevalo razpravo in upoštevanje argumentov. Preglasovanje ni modra rešitev. V vprašanjih, ki zadevajo vse ljudi na tako temeljni ravni, kot je izobraževanje, bi bilo treba iskati konsenz.«
Pred časom je javnost razburila izjava predsednika vlade o štrucah kruha v smeteh. V preteklih tednih ste obhodili veliko slovenskih krajev in se srečali z veliko ljudmi. Kakšen vtis ste dobili o socialnem stanju v Sloveniji?
»Podatki o gospodarski rasti v Sloveniji so resda spodbudni, vendar socialne razlike naraščajo. Problema socialnega razslojevanja in revščine se je potrebno lotiti resno. Kot predsednik države si bom prizadeval za ohranjanje pridobitev socialne države in za rešitve, ki bodo omogočale dosego najpomembnejših ciljev na tem področju. Izpostavil bi enako dostopnost do kakovostnega izobraževanja za vse ter do zdravstvenega varstva, ustrezne možnosti zaposlovanja mladih in varstvo pravic upokojencev.«
Eno najpomembnejših vprašanj naše prihodnosti je tudi razdelitev Slovenije na pokrajine. Kako ocenjujete predlagane rešitve?
»Svežnja treh pokrajinskih zakonov, torej zakona o pokrajinah, o njihovem financiranju in o volitvah v pokrajine ni mogoče sprejemati, ne da bi vedeli, kakšne bodo razvojne funkcije in pristojnosti pokrajin. Vlada bi državnemu zboru morala predložiti celoten paket pokrajinske zakonodaje.«
Hkrati s predsedniškimi volitvami bomo volivci v kranjski mestni občini na referendumu odločali tudi o odlagališču odpadkov v Tenetišah. Kako bi se opredelili do tega problema?
»Menim, da je lokacijo za odlagališče odpadkov potrebno iskati s soglasjem lokalne skupnosti.«
Po novem letu našo državo čaka velik izziv, predsedovanje Evropski uniji. Kako bi lahko Slovenija izkoristila to priložnost?
»Slovenija bo imela priložnost, da se izkaže kot država, sposobna voditi Evropsko unijo in pomagati pri oblikovanju njenih stališč in politike do velikih mednarodnih vprašanj, kot so varstvo okolja, energetska varnost, Bližnji vzhod, itd.«