Brezdomne mačke
Konec septembra se je pod okriljem Občine Jesenice izvajala akcija sterilizacije brezdomnih mačk v tej občini. Na sedmih lokacijah v občini je bilo pobranih 32 mačk in mačkov. Živali so bile po posegu sterilizacije oz. kastracije ter nekajdnevnem okrevanju spuščene nazaj v svoje dotedanje bivalno okolje, le štiri živali so bile oddane v dobre roke.
Brane Pirc iz zavetišča za zapuščene živali Perun, ki mu je bila zaupana izvedba te akcije, je povedal, da je bilo največ mačk pobranih na Javorniškem Rovtu. Nekaj mačk še ni bilo ulovljenih, bodisi izvajalec akcije o lokacijah ni imel informacij bodisi so imele mačke mladiče, zato se načrtuje, da bodo te mačke sterilizirane kasneje.
Velik problem, s katerim se srečuje tako lokalno društvo za zaščito živali kot tudi lokalno zavetišče, je hranjenje brezdomnih mačk. Ljudje, ki hranijo brezdomne mačke, ponavadi pozabljajo, da se z rednim hranjenjem teh mačk ustvarijo idealnejše razmere za njihovo razmnoževanje. Le majhen odstotek ljudi, ki hranijo brezdomne mačke, poskrbi tudi za sterilizacijo in kastracijo teh mačk, ker ponavadi ne zmorejo drugih stroškov, ki jih taka odgovornost prinaša. Velikokrat pa ljudje pokličejo šele takrat, ko števila mačk ne obvladujejo več, takrat pa tudi samo zavetišče ali društvo potrebujeta več časa in sredstev za rešitev situacije.
Zapuščene živali, katerim je bil opravljen poseg sterilizacije oz. kastracije, so označene. Vsako prosto živečo mačko ali mačka so po posegu označili z odščipom konice desnega ušesa. Označitev je nujna, saj se s tovrstno prepoznavnostjo že oskrbljenih živali doseže, da ne prihaja do zamenjav in pomot pri novih lovljenjih, ohranja pa se tudi pregled nad številom že oskrbljenih mačk na določeni lokaciji.
Občina Jesenice je v tej akciji pokazala veliko razumevanja za problematiko brezdomnih mačk. Le na način, ki je bil uporabljen v tej akciji, se bo število brezdomnih mačk začelo zmanjševati, saj bo mačjega prirasta neprimerno manj, s tem pa bodo tudi stroški morebitnih prihodnjih akcij manjši.
V prihodnje si želimo, da bi tudi druge gorenjske občine spoznale,da jim skrb za brezdomne živali nalaga zakon in da problema brezdomnih mačk ni možno rešiti na noben drug način kot s sterilizacijami in kastracijami prosto živečih živali.