Na rolkah z Vesno Fabjan
"Bistvena razlika med tekaškimi smučmi in rolkami je v zaviranju. Slednje je na rolkah skoraj nemogoče, zato moraš biti precej pazljiv," pravi smučarska tekačica Vesna Fabjan.
Treningi tekačev na smučeh in biatloncev poleti potekajo na rolkah. Kje so bistvene razlike v primerjavi s treningom na smučeh?
»Na rolkah treniramo, dokler na primerni nadmorski višini, a največ do 1800 metrov, ne zapade sneg. Septembra in oktobra treniramo tako na rolkah kot tudi že na smučeh, le da slednje samo na ledeniku. Rolke so precej krajše kot smuči, kolesa so ožja in zato je potrebno imeti več ravnotežja kot na smučeh. Tehnika je približno enaka, zato rolke izkoriščamo za fizično pripravo, saj delajo iste mišice, gibi so enaki. Res pa je, da smuči zahtevajo večjo mero občutka, moraš se znati prilagajati vremenskim razmeram in s tem snežni podlagi. Bistvena razlika med smučmi in rolkami pa je v zaviranju. Na smučeh lahko plužimo po klancu navzdol in se ustavimo podobno kot na smučeh za alpsko smučanje, na rolkah pa se je nemogoče ustaviti sredi spusta, tudi zavirati je skoraj nemogoče. Na rolkah moraš biti precej pazljiv, še posebno če so v asfaltu kakšne razpoke ali luknje. Včasih je zadosti že en sam kamenček in se znajdeš na tleh, kar je lahko precej boleče. Kar se tehnike tiče, je na splošno enaka kot na smučeh, le da rolke zahtevajo več ravnotežja, smuči pa občutka za snežno podlago.«
Ena izmed razlik je tudi hitrost. Znana si po tem, da imaš hitrost rada. Morda veš, koliko kilometrov na uro si že drvela na rolkah?
»Hitrosti na hitrih rolkah so kar velike, na žalost pa podatka o hitrosti nimam. Res se rada hitro vozim, vendar je na rolkah preveč nevarno. Rolke nimajo zavor, zato bi se v primeru padca pri velikih hitrostih lahko zelo slabo končalo. Veliko bolj uživam pri hitri vožnji s kolesom, kjer mi je izziv hitrost v številkah in do sedaj imam rekord z gorskim kolesom 78 kilometrov na uro.«
Obstajajo različne rolke. Koliko parov imaš, kako izbrati rolke?
»Rolke so različne, tiste hitre uporabljamo samo za tekme, zahtevajo pa precej občutka in ravnotežja, tudi tehnika se mogoče malo spremeni, ker so večje hitrosti, po ravnini pride do izraza tehnika brez palic, v praksi je podobno kot hitrostni drsalci, le da v rokah držimo še palice. Počasnejše rolke uporabljam za treninge in obstajajo za klasično in prosto tehniko. Razlika je v tem, da so klasične rolke malo daljše, kolesa so širša, vrtijo se le naprej, da lahko nazaj odrivamo. Sama uporabljam tri pare rolk, en par hitrih rolk samo za tekme in potem še dva para za trening: en par za klasiko in en par za prosto tehniko. Rolke se od proizvajalca do proizvajalca razlikujejo. Dolžine so sicer večinoma enake, razlika pa je v trdoti in velikosti koles, ter hitrosti. Pomembno je izbrati pravo kombinacijo.«