Barbara Robba je nastopila na evropskem šahovskem prvenstvu v Šibeniku.

Šah ni nikoli dolgočasen

"Najbolje je, da igraš čim bolj raznovrstno, sicer te nasprotniki odkrijejo in kombinacije ne delujejo več," pravi Barbara Robba.

Poljane – Barbara Robba, učenka 8. razreda Osnovne šole Poljane je odlična mlada šahistka, ki je sredi prejšnjega meseca nastopila na evropskem mladinskem šahovskem prvenstvu v Šibeniku. »Dobro mi je šlo, saj je bil moj edini cilj, da ne bi bila zadnja. Kar nekaj sem jih pustila za sabo, kar je uspeh, saj sem prvič nastopila na takšnem tekmovanju in še nisem imela pravega občutka,« nam je povedala Barbara.

Na evropsko prvenstvo si želi tudi prihodnje leto, kar pa ne bo lahka naloga. Najprej se bo morala uvrstiti med najboljše tri šahistke na Gorenjskem, nato pa še na državnem prvenstvu. Zaradi dobrih rezultatov v slovenskem merilu obstaja tudi možnost, da nastopi celo na svetovnem prvenstvu. »Šah mi je všeč, nikoli ni dolgčas, vedno je nekaj novega, vedno je treba razmišljati,« navdušenja nad kraljevsko igro ne skriva Barbara Robba, ki je po vzoru starejšega brata Jurija šahovski krožek obiskovala že v Škofji Loki. Po selitvi v Poljane je šoli z vodenjem krožka na pomoč priskočil kar Barbarin oče Mirko. Po uvrstitvi na evropsko prvenstvo jo skrivnosti šaha uči Oskar Orel, sedaj pa obiskuje tudi šahovsko šolo v Ljubljani.

»Pri šahu se da naučiti otvoritve, vendar jih je zelo veliko. Najbolje je, da igraš čim bolj raznovrstno, sicer te nasprotniki odkrijejo in kombinacije ne delujejo več,« nam je nekaj skrivnosti razkrila Barbara, ki so ji všeč odprte igre s kraljevim kmetom. Ob našem začudenem pogledu, češ »kakšna igra pa je to?« se le nasmehne in pravi, da tudi sama ne zna dobro razložiti, vsekakor pa takšno igro obvlada. Doda, da več otvoritev poznaš v šahu, več veljaš in lažje presenetiš nasprotnice. »Velikokrat doma vadim z očijem in bratom, saj zvečer skoraj obvezno odigramo partijo šaha,« z žarom v očeh pove Barbara in prizna, da oba velikokrat tudi premaga.

Vendar šah ni vse v življenju osmošolke. Rada igra tudi harmoniko, ob kateri se sprosti, v šoli pa rada prime tudi za rokometno žogo. Ko jo vprašamo, kakšne cilje si je zastavila pri šahu, bi morda rada osvojila naslov evropske prvakinje, Barbara Robba odgovori: »Nimam posebnih ciljev, le čim boljše igre. Vse je odvisno od nasprotnic, saj lahko dosežem slabši rezultat kljub boljši igri in obratno. Želim si le, da me bo šah še dolgo veselil, da bom igrala za sebe in ne za druge.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Po duševno zdravje na splet

Pri nacionalnem združenju za kakovost življenja Ozara so pripravili anonimno spletno svetovanje dijakom v duševni stiski.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 26. oktober 2009 / 07:00

Kriminal

»Pridni« vlomilci Domžale - V Domžalah so bili v zadnjih dneh tatovi zelo aktivni. Prejšnji ponedeljek zgodaj zjutraj so tako nepridipravi vlomili v p...

Tržič / ponedeljek, 26. oktober 2009 / 07:00

Črno delo malih le na črno

Mali dimnikarji, ki niso dobili koncesij, so se sešli v Tržiču. Čutijo se opeharjene, ker je država dovolila delo le velikim podjetjem, ki ne spoštujejo koncesijskih pogodb.

Kranj / ponedeljek, 26. oktober 2009 / 07:00

Dom je večji in prenovljen

Letošnji praznik Krajevne skupnosti Primskovo je bil prav poseben. Tamkajšnji Dom krajanov je bogatejši za prizidek, prenovljena velika dvorana pa že vabi v goste ...

Medvode / ponedeljek, 26. oktober 2009 / 07:00

Slavnostna akademija LDS Medvode

Medvode - V LDS Medvode so 15. oktobra s slavnostno akademijo proslavili 15-letnico občinskega odbora LDS v Medvodah. Udeležili so se je ustanovni in današnji člani, slavnostni g...

Kranj / ponedeljek, 26. oktober 2009 / 07:00

Zbogom, samopostrežni terminali

Kartic zdravstvenega zavarovanja pacientom za storitve na Gorenjskem ni več treba potrjevati na samopostrežnih terminalih. Kartic ni treba menjati za nove, a jih morate obvezno imeti s seboj pri pregl...