Tudi zunanji videz kaže, da je šola v Št. Petru urejena.

Med sosedi 61

V Št. Petru/St. Peter v Rožni dolini, dober kilometer od Šentjakoba v Rožu/St. Jakob in Rosental na desnem bregu Drave bo Višja šola za gospodarske poklice konventa šolskih sester prihodnje leto praznovala stoletnico delovanja.

Šolo je ustanovil duhovnik Matej Ražun (1865-1943), ki je bil tudi prvi predsednik Slovenske krščansko socialne zveze na Koroškem. Na ustanovitelja spominja kip ob vhodu v šolsko poslopje.

Višja šola za gospodarske poklice deluje danes v sodobno urejeni hiši. Obiskuje jo med 140 in 150 dijakinj in dijakov s Koroškega in sosednje Slovenije. Dekleta prebivajo v internatu, za katerega skrbijo šolske sestre, fantje iz oddaljenejših krajev Koroške in iz Slovenije pa v zasebnih sobah v okoliških vaseh. Okrog dvajset učiteljev zagotavlja dijakom kakovostno izobrazbo, zaključeno z evropsko diplomo, ki omogoča absolventom nadaljnje izobraževanje ali zaposlovanje v vseh državah, članicah Evropske unije. Šola v Št. Petru, ki je v osnovi slovenska zasebna šola, zaradi kakovosti ni več moteč dejavnik na večinsko nemški Koroški, zato teženj, da bi jo ukinili, ni več.

»Pri nas izobražujemo v enoletni gospodarsko strokovni šoli, ki je za dekleta in fante, ki so končali štiri leta ljudske šole in štiri leta glavne šole (v Sloveniji sta ljudska šola in glavna šola združeni v devetletni osnovni šoli – op.p.) priprava na vajensko dobo in nadaljnje izobraževanje, in v petletni višji šoli za gospodarske poklice, ki se konča z zrelostnim in diplomskim izpitom,« je pojasnil značilnosti tudi v Sloveniji vedno bolj priljubljene šole pomočnik ravnatelja Hanzi Johan Pogorelschek iz bližnjega Podgorja/Maria Elend. »Pogoj za vpis v šolo sta končani ljudska in glavna šola oziroma nižja stopnja gimnazije za dijake iz Avstrije in končana osnovna šola z ustreznim znanjem nemščine za dijake iz Slovenije. Ker poteka pouk dvojezično, v nemščini in slovenščini, je znanje nemščine obvezno. Kdor je ne zna zadosti, mu zagotovimo dodatno učenje jezika. Dijakinj in dijakov iz Slovenije je iz leta v leto več. Nekateri se po šolanju zaposlijo v gospodarskih in finančnih družbah ter v gostinstvu in turizmu, precej pa jih nadaljuje šolanje na fakultetah in visokih šolah v Sloveniji in tudi v Avstriji. V učnem programu dajemo veliko pozornost jezikom, ob nemščini in slovenščini tudi angleščini in italijanščini ter po prostovoljni izbiri tudi latinščini, hrvaščini in ruščini, in praktičnemu pouku. Med tretjim in četrtim letnikom je obvezna trimesečna praksa. Dijakom iz Slovenije svetujemo, naj jo zaradi znanja jezika opravijo v Avstriji. Neobvezno štiritedensko prakso pa lahko opravijo tudi med četrtim in petim letnikom. Zaradi širokega teoretičnega, praktičnega in jezikovnega znanja so naši dijaki večinoma nimajo težav z zaposlitvijo v Sloveniji in v Avstriji, še posebej v dejavnostih, ki delujejo v Sloveniji in drugih državah na Balkanu, pa tudi v državah Vzhodne Evrope.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 9. maj 2016 / 13:26

Skozi Jesenice čez mejo dvesto dvajset tisoč migrantov

Delo jeseniških policistov v letu 2015 je zaznamovala migrantska kriza, saj so imeli veliko dodatnega vsakodnevnega dela s spremljanjem vlakov z begunci skozi Jesenice.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 19. junij 2007 / 07:00

Pisateljica častna občanka

Naklo - Občinski svet občine Naklo je potrdil predloge komisije za občinska priznanja. Častna občanka bo postala Mimi Malenšek, ki živi v Ljubljani, izhaja pa iz Podbrezij...

Zanimivosti / torek, 19. junij 2007 / 07:00

Lionisti pripravili uspešno dražbo

Kamnik - Člani Lions in Leo Kluba Kamnik so minuli petek na gradu Zaprice pripravili zbor članstva, na katerem so z zadovoljstvom ugotovili, da so v minulem letu delali zares dob...

Gorenja vas-Poljane / torek, 19. junij 2007 / 07:00

Manjka le še internet

S pomočjo evropskega projekta Pusemor in v sodelovanju z občino Gorenja vas-Poljane so v Lučinah odprli e-center in središče za druženje vaščanov.

Gospodarstvo / torek, 19. junij 2007 / 07:00

Pošta Slovenije je poslovala najbolje doslej

Pošta Slovenije je lani ustvarila za 6,8 milijarde tolarjev čistega dobička, kar je najboljši poslovni rezultat doslej.

Gospodarstvo / torek, 19. junij 2007 / 07:00

Praškaste premaze Colorja selijo v Presko

Medvode - Iz medvoškega Colorja so sporočili, da se je s prvim junijskim dnem začela selitev programa praškastih premazov iz Medvod v novozgrajeni proizvodni obrat v Preski. Proi...