V petek bo protestni shod
11. novembra se bodo kranjski občani na referendumu opredelili, ali naj bo center za ravnanje z odpadki v Tenetišah. Že 2. novembra pa bo protestni shod prebivalcev okolice smetišča.
Kranj - Civilna iniciativa (op.: iz nje je izšlo Društvo za ohranitev Udinboršta) bo 2. novembra z začetkom ob 9. uri pripravila protestni shod. »Takrat se bo videlo dejansko razpoloženje okoliških prebivalcev glede nameravane gradnje regijskega centra za ravnanje z odpadki v Tenetišah. Smetišče morajo zapreti 31. oktobra, ko mu poteče obratovalno dovoljenje. Konec bo tridesetletnega zastrupljanja podtalnice. Shod bo trajal nedoločen čas, vse dokler bo Komunala Kranj nezakonito dovažala smeti v Tenetiše. Vložena je tudi tožba občana za razveljavitev občinskega referenduma; bolj bi bilo umestno referendumsko vprašanje: ali so krajani Mlake za samostojno krajevno skupnost,« je povedal Miran Hude iz Društva za ohranitev Udinboršta. Ivan Hočevar, direktor Komunale Kranj, je povedal: »Odgovora na našo vlogo za podaljšanje okoljevarstvenega dovoljenja za obratovanje odlagališča žal še nismo prejeli. Nikakor ne nameravamo kršiti zakonov. Če bo naša vloga za podaljšanje dovoljenja zavrnjena, bomo to spoštovali in odpadkov ne bomo odlagali tja. Ker smo vlogo oddali pravočasno in izpolnili vse zahteve ministrstva za okolje in prostor in vse zahteve pristojnih inšpekcij, pričakujemo podaljšanje dovoljenja.« Župan Damijan Perne je povedal: »Če bi se slučajno zgodilo, da odlagališče Tenetiše dovoljenja za nadaljnje obratovanje ne bi dobilo, potekajo pogovori o odlaganju smeti na katero od drugih odlagališč, kar pa je odvisno od tega, katera odlagališča bodo dobila podaljšano dovoljenje in kje bo na voljo dovolj prostora.«
Župan je še povedal: »Šele v petem poskusu nam je uspelo priti do razgovora z ministrom Janezom Podobnikom; vsaj za kranjsko občino je bil težko dosegljiv. Na sestanku - imeli smo ga v prvi polovici septembra - nam je dal samo priporočila, naj sodelujemo z lokalno skupnostjo, ni pa dal svojega mnenja glede lokacije centra za ravnanje z odpadki v Tenetišah. Kasneje smo se želeli z njim še sestati, a dlje kot do njegovih sekretarjev nismo prišli. Rad bi poudaril, da odločitev o tako pomembni zadevi, kot je ravnanje z odpadki, ni odvisna samo od peščice prebivalcev občine.« Bolj konkreten je bil minister Podobnik v drugem razgovoru. Miran Hude navaja: »Minister nam je pred dobrima dvema tednoma zagotovil, da je edino merodajno, ali bo v Tenetišah regijski center za ravnanje z odpadki ali ne, večinsko mnenje ožje lokalne skupnosti, v našem primeru Mlake in Tenetiš. Najavili se bomo tudi na sestanek pri predsedniku vlade Janezu Janši. Če razgovora ne bo, napovedujemo obširne akcije v času predsedovanja Slovenije EU; še najmanj, kar bomo naredili, bo to, da bomo ob cesti stali s transparenti.« Hude je še povedal, da so želeli biti stranka v postopku pri reševanju vloge za podaljšanje obratovalnega dovoljenja deponiji Tenetiše, a so jim na Agenciji RS za okolje zahtevek zavrnili: »Pritožili smo se, in če pritožba ne bo ugodno rešena, napovedujemo upravni spor.«
Mestna občina Kranj je za nedeljo, 11. novembra, razpisala svetovalni referendum za občane z vprašanjem: »Ali ste za to, da se na območju sedanje deponije Tenetiše v skladu s predpisi EU zgradi sodoben regijski center za ravnanje z odpadki?« Bernarda Podlipnik, generalna direktorica Direktorata za evropske zadeve in investicije, je bila kritična tako do Društva za ohranitev Udinboršta kot do občine: »Vsaka stran preveč trmasto vztraja na svojem bregu.«