Vse več mladih duševnih bolnikov
Ob svetovnem dnevu duševnega zdravja 10. oktobru je bil dan odprtih vrat v enotah Šent´k Kranj in ŠentGor Radovljica.
Kranj - Dnevni center Šent'k v Kranju že šest let obiskuje petintridesetletni Andrej. »Najprej sem imel psihično motnjo, ki je sčasoma prešla v shizofrenijo. Novejša zdravila mi zelo izboljšajo stanje. V Šent'ku mi je všeč, velik je poudarek na komunikaciji, na razvijanju socialnih veščin. Sem prihajam skoraj vsak dan, pomagam pri pripravi hrane in obiskujem računalniško delavnico,« je povedal Andrej, ki je invalidsko upokojen in živi pri starših.
»Imamo dva programa. Prvi je dnevni center, v katerega prihajajo uporabniki neobvezno, zgolj v želji po druženju in na različne delavnice. Dnevno pride k nam med petindvajset in trideset uporabnikov, vseh evidentiranih uporabnikov pa je v naši enoti sto pet, večinoma so iz kranjske občine. Drugi program je zaposlitvena rehabilitacija. V Šent'ku delamo razna kooperantska dela, veliko je tudi kreativnega dela, kot sta izdelovanje glinenih izdelkov in voščilnic. Povprečna starost uporabnikov Šent'ka je štiriinštirideset let, čeprav v zadnjem letu in pol prihaja vse več mladih; pritiski v šolah in tekmovalnost med vrstniki so veliki. Še vedno pa je duševna bolezen v naši družbi velika stigma,« je povedala Petra Barbalić, vodja Enote Šent'k Kranj, ki je kot najpogostejši obliki duševnih bolezni, s katerimi se srečujejo v kranjski enoti, navedla depresijo in shizofrenijo.
»Sedanji kranjski župan Damijan Perne nas je obiskal še v času predvolilne kampanje in je rekel, da ne bo pozabil na nas pri razdeljevanju občinskih sredstev. Upam, da bo besedo tudi držal,« je še povedala Barbalićeva. Ob dnevu duševnega zdravja je v prostorih kranjske občine potekalo izobraževanje na temo Zdravila in vzporedne oblike zdravljenja. Organiziralo ga je združenje Humana v sodelovanju s Centrom za socialno delo Kranj in nevladnimi organizacijami Šent, Ozara, Korak in Dam ter gostujočimi predavatelji.