O pokrajinskih zakonih hkrati
Državni zbor naj bi se na oktobrski seji prihodnji teden lotil obravnave svežnja pokrajinske zakonodaje. Opozicijska LDS predlaga umik treh pokrajinskih zakonov z dnevnega reda.
Ljubljana - Razprava o prvem delu pokrajinske zakonodaje se je že začela, prva obravnava je mimo, prihodnji teden naj bi državni zbor opravil že drugo. Ta teden je o treh pokrajinskih zakonih razpravljal državni svet, in sicer o predlogu zakona o pokrajinah, o volitvah v pokrajinah ter o financiranju pokrajin. V zvezi z zakonom o pokrajinah v državnem svetu menijo, da bi bilo smiselno iskati rešitve z manjšim številom pokrajin, vendar pa hkrati ugotavlja, da je predlog s štirinajstimi pokrajinami politično najbolj realen.
Že prva obravnava pokrajinske zakonodaje je v parlamentu naletela na kritiko in obstrukcijo opozicijskih poslancev. Sedaj pa v opozicijski LDS predsedniku državnega zbora Francetu Cukjatiju znova predlagajo, naj predloge zakonov o pokrajinah, o volitvah v pokrajinah in o financiranju pokrajin umakne z dnevnega reda zasedanja.
»Že pred prvo obravnavo smo v LDS opozarjali, da ni mogoče odločati o tem, ali so omenjeni predlogi zakonov primerni za nadaljnjo obravnavo, če državni zbor niti ne ve, koliko pokrajin naj bi v Sloveniji sploh ustanovili,« sporočajo iz poslanskega kluba LDS. Menijo, da je obravnava zakonov preuranjena in da bi jih morali obravnavati skupaj (v paketu) s predlogom zakona o ustanovitvi pokrajin, ki pa ga vlada sploh še ni predložila državnemu zboru v obravnavo. Predlagali so umik točke o treh pokrajinskih zakonih s seje odbora za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, kar za koalicijsko stran sicer ni bilo sprejemljivo, potem pa je minister Ivan Žagar predlagal, naj sejo prekinejo in nadaljujejo potem, ko bo ministrstvo poslancem posredovalo dodatno gradivo. S posredovanim gradivom pa niso bili zadovoljni, češ da ne vsebuje zahtevanih obrazložitev, izračunov in simulacij. »Ker menimo, da vlada ni ponudila ustreznih odgovorov na vprašanja, ki se zastavljajo ob pokrajinski zakonodaji, smo prepričani, da teh treh zakonov ni mogoče obravnavati že na tej seji državnega zbora. Pričakujemo, da bo državni zbor vso pokrajinsko zakonodajo obravnaval hkrati.«