Med sosedi 59
Te dni, ko Koroška praznuje 87. obletnico plebiscita (izveden je bil 10. oktobra leta 1920), po katerem je tudi južni del Koroške pripadel Avstriji, organizirajo Slovenci in njihove organizacije številne prireditve, s katerimi dokazujejo trdoživost in zahtevajo narodnostne pravice.
Čeprav je ozračje v teh dneh vsaj navidezno manj sovražno do Slovencev, se vseeno pojavljajo primeri nestrpnosti do slovensko govorečih in njihovih pravic. Deželni glavar Jörg Haider je na slavnostni prireditvi Zveze koroških brambovcev (Kärtner Abwehrkampferbund) dejal, da Koroška ne potrebuje nobenega dodatnega dvojezičnega napisa, deželni poslanec Lutschounig pa je na isti prireditvi celo pozval k duhovnemu obrambnemu boju proti enakopravnosti slovenske narodne skupnosti, ta duhovni boj pa je popolna podreditev slovenske kulture nemški. Predsednik Enotne liste, edine politične organizacije Slovencev na Koroškem, Vladimir Smrtnik je v izjavi opozoril na nenehno ščuvanje zoper Slovence. Z žaljivimi izrazi so v Velikovcu psovali mlade slovenske nogometaše, zoper nje pa se je postavil tudi sodnik. Dejal je, da praznik plebiscita ne sme biti dan zmagoslavja ene narodnostne skupnosti nad drugo, ampak mora tudi priložnost za seznanjanje javnosti s prispevkom Slovencev na Koroškem k plebiscitni zmagi. Nihče od njih ni oporekal meji in zanikal, da je Koroška njihova domovina, tudi takrat, ko to ni bilo častno.
Za Mohorjevo družbo, ki so jo leta 1851 v Celovcu ustanovili lavantinski škof Anton Martin Slomšek in profesorja Andrej Einspieler in Anton Janežič in v vetrinjskem predmestju zgradili matično hišo na sedanjem Viktringer Ringu, je bil minuli petek pomemben dan. Tiskarna Mohorjeve družbe, ki je bila ustanovljena leta 1871 in je najstarejša tiskarna na Koroškem, je pognala v obratovanje nov petbarvni ofsetni tiskarski stroj Heidelberg, vreden poldrugi milijon evrov. Namestili so ga v tiskarno na Adi Dassler Gasse 4 v Vetrinju/Viktring, kamor se je tiskarna iz Mohorjeve hiše v Celovcu preselila pred enajstimi leti. Mohorjeva družba je bila v petek, ko je bil za tiskarno tudi dan odprtih vrat, deležna posebnih časti. Predsednik koroške gospodarske zbornice Franz Pacher je izročil direktorju Mohorjeve dr. Antonu Korenu zbornično priznanje za zasluge za gospodarski napredek dežele in za pomembno vlogo med tako imenovanimi »malimi podjetji«. Celovški župan Harald Scheucher pa je izročil direktorju Korenu in predsedniku Mohorjeve Jožetu Kopeinigu grb mesta Celovec, saj je Mohorjeva/Hermagoras bogastvo mesta in pomemben del njegove zgodovine.