Večina vprašanih ZA odgovorno ravnanje z odpadki
Klicni center slepih in slabovidnih iz Škofje Loke je za Mestno občino Kranj med 9. in 28. avgustom letos izvedel raziskavo o mnenju občanov glede umestitve centra za ravnanje z odpadki na lokacijo sedanje deponije Tenetiše. Glavni cilj raziskave je bil ugotoviti obseg seznanjenosti s predlogom izgradnje sodobnega tovrstnega centra v Tenetišah ter obseg soglasja s predlogom.
Celotni vzorec raziskave je bil razdeljen na dva sklopa; 625 anket je bilo izvedenih na celotnem območju kranjske občine, da bi ugotovili splošno mnenje vseh občanov, 685 anket pa je bilo izvedenih na vplivnem območju, ki zajema krajevni skupnosti Kokrica in Tenetiše, da bi ugotovili mnenje najbližjih prebivalcev. Osnova za izdelavo klicne baze je bil Telefonski imenik Slovenije 2007, izbor telefonskih številk v prvem delu naključen, v drugem delu pa smo poklicali vsa gospodinjstva na vplivnem območju in dali priložnost za sodelovanje predstavnikom vseh gospodinjstev tega območja.
Glavne ugotovitve raziskave
Seznanjenost s predlogom občine za gradnjo centra v Tenetišah je visoka, 86-odstotna v Kranju, 91-odstotna na območju najbližjih krajevnih skupnosti.
Samoocena poznavanja predloga je v povprečju dobra, boljše pa je poznavanje predloga med prebivalci deponiji najbližjih naselij: na območju Kranja je 70 odstotkov anketiranih svoje poznavanje ocenilo z oceno 3 ali manj, na območju Kokrice in Tenetiš je 50 odstotkov anketiranih svoje poznavanje ocenilo z oceno 3 ali manj.
Mnenje o predlogu je med dvema primerjanima vzorcema zelo različno:
- 91 odstotkov občanov Mestne občine Kranj predlog podpira, 4 odstotki predlogu nasprotuje, 5 odstotkov pa jih ni odločenih;
- 52 odstotkov prebivalcev najbližjih krajevnih skupnosti predlog podpira, 42 odstotkov predlogu nasprotuje in 6 odstotkov jih ni odločenih.
Razlogi PROTI predlogu so prav tako precej enotni. Sodelujoče v raziskavi predvsem skrbi kakovost bivanja v bližini (prevelik smrad, preblizu hiš, preveč prometa) ter ekološka vprašanja (onesnaževanje, ogrožanje zdravja, prevelike količine odpadkov).
Najpogosteje navedeni razlogi ZA predlog pa so:
- izboljšanje trenutnega stanja (bolj sodoben center, upoštevanje standardov, ekološka potreba za pametne ravnanje z odpadki),
- ustreznost lokacije (tu je že obstoječe odlagališče, je dovolj odmaknjeno, je primerno),
- možnosti financiranja (nepovratna sredstva EU in prednosti za krajevni skupnosti).