Pomoč prizadetim v neurju
Mestni svetniki so na septembrski seji razpravljali o pomoči najbolj prizadetim občinam v neurju, o Prešernovem gledališču, oskrbi z zemeljskim plinom, gradnji nove ceste Kranj - Preddvor ...
Predsedstvo Skupnosti občin Slovenije je na občine naslovilo prošnjo, naj za sanacijo škode po neurju namenijo en evro na prebivalca občine. Mestna občina Kranj se je pridružila tej pobudi, s tem so se strinjali tudi svetniki na septembrski seji mestnega sveta. Za pomoč najbolj prizadetim občinam so namenili 52.000 evrov iz splošne proračunske rezerve. Nedavno neurje je prizadelo tudi kranjsko občino, po še ne dokončnih ocenah je za približno 763.885 evrov škode. Do delnega povračila nastale škode iz državnih sredstev je upravičena tudi občina Kranj, to so sporočili iz pristojnega ministrstva, kolikšen bo ta delež, pa še ni znano.
Svetniki so na septembrski seji potrdili poslovno poročilo Gasilsko reševalne službe Kranj, v prvi obravnavi pa so bili: Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za prostorsko ureditev skupnega pomena za regionalno cesto Preddvor–Kranj (Primskovo), Odlok o ustanovitvi skupnega organa občinske uprave »Medobčinski inšpektorat Kranj«, Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o gospodarskih javnih službah v občini, Odlok o priznanjih v Mestni občini Kranj. Občina mora po navodilih Agencije RS za energijo urediti tudi področje oskrbe z zemeljskim plinom, zato je nujen Odlok o izvajanju gospodarske javne službe oskrbe z zemeljskim plinom, ki je bil tokrat v prvi obravnavi. Predlagani odlok prinaša zgolj možnost, da občina izbere sistemskega operaterja za oskrbo s plinom, ne rešuje pa lastnine omrežja (občani so tudi sami financirali izgradnjo tega omrežja, potekajo pogajanja z podjetjem Domplan Kranj, da se najde ustrezna rešitev glede lastništva ...).
Svetniki so sprejeli predlog občinske uprave, da se občina zavzema za popolno rekonstrukcijo stavbe Prešernovega gledališča Kranj, ki je ocenjena na trinajst milijonov evrov. V letu 2009 naj bi občina zagotovila tristo tisoč evrov za izdelavo dokumentacije. Seznanili so se tudi s poročilom o realizaciji Odloka o proračunu Mestne občine Kranj v obdobju januar–junij 2007. Potekala je razprava o Odloku o spremembah in dopolnitvah Odloka o predkupni pravici MOK na nepremičninah ter o Odlokih o spremembah in dopolnitvah odlokov o ustanovitvi javnih vzgojno-izobraževalnih zavodov in vzgojno-varstvenega zavoda.
Zaradi odstopa je prenehal mandat članu mestnega sveta Jelku Kacinu. Komisija za sodelovanje Mestne občine Kranj ob predsedovanju Slovenije Evropski uniji je dobila nadomestnega člana, Danijela Lazarja, ker je član Uroš Ule odstopil od te funkcije. Svet je dal pozitivno mnenje kandidatki Marjetki Bren k imenovanju za ravnateljico Dijaškega in študentskega doma Kranj, pa tudi pozitivno mnenje kandidatkam Nataši Durjava, Ingrid Klemenčič, Darji Žnidaršič in Nataši Zrim Martinjak za imenovanje ravnateljice Osnovne šole Helene Puhar Kranj. Koncesijo za opravljanje zobozdravstvene dejavnosti za mladino so podelili dr. Mojci Fajfar Furlan.
Svetniki so sprejeli tudi sklep, da Mestna občina Kranj podpira omejevanje gojenja gensko spremenjenih organizmov ali njihovo sproščanje v okolje na območju države. Občina podpira interese kmetijskih gospodarstev, ki želijo pridelovati pridelke brez prisotnosti gensko spremenjenih organizmov, da bodo zakonsko zaščiteni in da bo onemogočeno kakršnokoli onesnaženje njihovih zemljišč in pridelkov z gensko spremenjenimi organizmi.
Naslednja seja mestnega sveta bo 17. oktobra.