Vse več zavrženih muckov
V Kranju letos opažajo zelo veliko zavrženih muckov, ki prenašajo različne bolezni.
Kranj – Po besedah Roka Rotarja iz veterinarske ambulantne Medicovet so v Kranju letos zelo pereč problem zavrženi mucki. »Ljudje jih puščajo vsepovsod, v kantah za smeti, pred trgovskimi centri … Največ jih je na krajih, kjer je veliko ljudi, saj si lastniki mislijo, da se jih bo tam že kdo usmilil. Ti mucki so rezervoar različnih bolezni; imajo trakulje, gliste, bolhe, ušesne garje … So povsem na robu preživetja, ker so tako zajedeni s strani različnih parazitov, na pol lačni in povsem prezebli,« je pojasnil.
Zavrženi mucki so pogosto prenašalci različnih bolezni; tako so letos opazili tudi porast mačjega aidsa, ki se ne prenaša na človeka. Gre za virusno bolezen, ki se prenaša z ugrizi, spolnimi kontakti, mladički se lahko okužijo med brejostjo. Mačji aids se kaže na različne načine, značilni so padec odpornosti, pljučnice, neješčnost, driska … Od štiri do šest let po okužbi pogine dvajset odstotkov mačk, pri več kot polovici pa se bolezen ne razvije (mačka ostane le prenašalec). Zdravega mucka je možno zaščititi pred to boleznijo. »Opraviti je treba hitri krvni test in če je negativen, lahko cepimo mucka proti mačjemu aidsu,« je pojasnil Rotar.
In kako je sicer treba mucke pripraviti na prihajajoče hladnejše mesece? »Če je mačka v hiši, ni večjih problemov, če pa je zunaj, je priporočljivo, da jo razglistimo ter očistimo notranjih in zunanjih parazitov. Priporočljiva je tudi bolj kalorična briketna hrana,« svetuje Rotar.