Natalija Polenec in Tanja Varl (Foto: Gorazd Kavčič)

Hiša vseh Kranjčanov

Kranjska hiša, v kateri bodo skrbeli za oživljanje starega mestnega jedra, bo kmalu prenovljena. Že sedaj pa Zavod za turizem pripravlja vrsto dogodkov.

Kranjska hiša je danes v pritličju še gradbišče, vendar bo čez dober mesec že kazala izbrano podobo. Dvonadstropna meščanska hiša je bila sicer zgrajena v 16. stoletju in bila v baroku in 19. stoletju nadzidana, takrat so bili zgrajeni tudi renesančni arkadni hodniki. Leta 1983 je bila hiša razglašena za kulturni spomenik lokalnega pomena. Temeljito je bila obnovljena že leta 1989, ko sta v pritličju poslovne prostore uredili Alpina in Kompas, v zgornjih nadstropjih pa je bilo dvanajst stanovanj.

Nova vsebina Kranjske hiše je dorečena že nekaj časa, predvsem skozi projekt Sejem bil je živ, ki ga sofinancira Norveški finančni mehanizem. V pritličju bo turistično informativna pisarna s prospekti Kranja in Gorenjske s ponudbo številnih drugih informacij, tu bo tudi trgovinica kranjskih, gorenjskih in slovenskih spominkov, na voljo bo tudi nekaj produktov Zavoda za turizem Kranj. Hodnik in večnamenski prostor bosta namenjena razstavam in delavnicam, prva bo že takoj ob odprtju hiše. »Drži, da gre večina denarja iz Norveškega finančnega mehanizma za obnovo Kranjske hiše, vendar ne smemo pozabiti tudi na nekaj sredstev za zagon procesa oživitve mestnega jedra, to je organizacijo delavnic z interesnimi skupinami. Po odprtju Kranjske hiše jo bomo organizirali tudi z mladimi,« pravi Tanja Varl iz mestne uprave o skoraj 300.000 evrov vredni investiciji.

»Obnova se je zavlekla, ker je zadnji del hiše, kjer sta arkadni hodnik in dvorana proti Tavčarjevi ulici, bolj poškodovana, kot se je zdelo na prvi pogled. Šele po odstranitvi ometa so gradbeniki odkrili precej razpokane oboke, zato je potrebno temeljita obnova,« razloge za zamudo pri obnovi Kranjske hiše opravičuje Natalija Polenec, direktorica Zavoda za turizem Kranj. Ureditev pisarn v prvem nadstropju je končana, tako da zavod že deluje v hiši, medtem ko se v pritličju dela končujejo. V sprednjem delu, kjer bo turistično-informativna pisarna in trgovinica s spominki, so sedaj že končana, vendar bo potrebno počakati na zaključek celotne gradnje. Ta naj bi bila končana novembra, temu pa bo sledilo odprtje Kranjske hiše.

Za razpoznavnost Kranja

Kranjska hiša ne bo namenjena le turistom, ampak bo tu prostor za srečevanje vseh Kranjčanov, to je vseh, ki želijo nekaj narediti za mesto in v njem tudi uživati, v njej nameravajo uresničevati najrazličnejše pozitivne ideje za razvoj Kranja. »Pričakujemo, da se bo z delovanjem Kranjske hiše dvignila tudi razpoznavnost našega mesta,« pravi Tanja Varl. Za to bo skrbel Zavod za turizem Kranj, ki ima še vrsto drugih nalog. »Nastopamo kot koordinator oživljanja starega mestnega jedra, saj smo hote ali nehote vpleteni v skoraj vse, kar se v mestu dogaja,« pravi Natalija Polenec in nadaljuje: »V interesu nam je, da se dogaja čim več in hkrati nemoteno. Smo neka vez med različnimi službami, zato da vse poteka gladko.«

Kranjčani so delo zavoda že dodobra spoznali in ga spremljajo v dobrem in slabem, ob prireditvah s prebivalci Kranja, z gostinci v starem mestnem jedru, Polenčeva pravi, da so včasih tudi »sitni« pri doseganju svojih ciljev, vendar v dobro vseh. Ena bolj pomembnih nalog bo v prvi polovici prihodnjega leta predstavitev Kranja ob predsedovanju Slovenije Evropski uniji. »Pripravljamo projekt Kranj v barvah EU, čigar pretežni del nalog bo v izvajanje dobil Zavod za turizem, je v pripravi. Program bo namenjen predvsem Kranjčanom, Gorenjcem in obiskovalcem Kranja, udeleženci srečanj na Brdu niso na prvem mestu,« pojasnjuje Tanja Varl. Mestna občina Kranj želi izkoristiti priložnost, ko se bodo blizu nas odvijali številni pomembni dogodki, za dvig prepoznavnosti Kranja in dvig samozavesti Kranjčanov.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 11. julij 2013 / 12:59

Sedem kristalnih

Škofja Loka - V Sokolskem domu v Škofji Loki so Andreja R. Megušar, Peter Kopač in Janez Jocif predstavili koncerte pete sezone Kristalnega abonmaja. Gre za najbolj izbrušen del ponudbe te...

Objavljeno na isti dan


Tržič / ponedeljek, 20. oktober 2014 / 00:24

Gasilci upravičeno zadovoljni

Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) Podljubelj je na nedavni slovesnosti tudi uradno prevzelo gasilsko vozilo GVC 16/15 s cisterno za 1500 litrov vode in za šest članov posadke.

Zanimivosti / ponedeljek, 20. oktober 2014 / 00:22

»Nagnetli« sta se jabolki srčaste oblike

Podbrezje – »Narava je nepredvidljiva in vedno znova poskrbi za kakšno presenečenje,« nam je napisala Milena Vovko iz Podbrezij in dodala sliko z domačega vrta, ki prikazuje, kako sta se »skupaj na...

Gospodarstvo / ponedeljek, 20. oktober 2014 / 00:21

Kampanja Kakovost nam je blizu

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je začelo promocijsko kampanjo Kakovost nam je blizu.

Zanimivosti / ponedeljek, 20. oktober 2014 / 00:21

Lonček za žejne

Ob domačiji Filipa Benceta v Dolini v Dovžanovi soteski je studenček, oskrbnik domačije Zdravko Dovžan - Matevžov pa je pristavil lonček, da popotniki niso žejni, saj v kraju gostilne (žal) že dolg...

Zanimivosti / ponedeljek, 20. oktober 2014 / 00:16

Do Dubrovnika brez polnjenja

Inovator Andrej Pečjak s Češnjice pri Podnartu je pretekli konec tedna s svojim električnim avtomobilom brez vmesnega polnjenja baterij z Bleda pripeljal v 726 kilometrov oddaljeni Dubrovnik.