Za pokrajino na referendum
Župani zgornjegorenjskih občin so sklicali javno tribuno, na kateri so znova opozorili na potrebo po ustanovitvi samostojne pokrajine Zgornja Gorenjska. Zanjo predlagajo celo referendum.
Lesce - Zgornjegorenjski župani sicer podpirajo strokovna mnenja, ki zagovarjajo ustanovitev od šest do osem slovenskih pokrajin. Toda vlada z zakonom o pokrajinah predlaga, da je teh štirinajst. V tem primeru župani predlagajo, da ima območje zgornje Gorenjske svojo pokrajino, pri tem pa imajo tudi podporo občinskih svetov občin Bled, Bohinj, Gorje, Jesenice, Kranjska Gora, Radovljica in Žirovnica, so na javni tribuni ponovili župani omenjenih občin. O tem so usklajeno stališče letos julija poslali vladni službi za lokalno samoupravo, vendar je ni upoštevala.
Zgornjo Gorenjsko druži več posebnosti, od Triglavskega narodnega parka in Nature 2000 do pretežne gospodarske usmeritve v turizem, razlog, da želijo svojo, od siceršnje Gorenjske ločeno pokrajino, pa je indeks razvojne ogroženosti, ki je v celotni Gorenjski nižji od državnega povprečja, v njenem zgornjem delu pa ga presega. Ker je glavno merilo za dodelitev regionalnih razvojnih sredstev, bi tako razdeljena Zgornja Gorenjska dobila za četrtino več razvojnega denarja, so utemeljevali radovljiški župan Janko S. Stušek, direktor razvojne agencije Ragor Stevo Ščavničar in strokovna sodelavka Tanja Česen. Župani so se tudi že dogovorili, da bi bil sedež takšne pokrajine v Radovljici, na Jesenice pa bi v tem primeru dobili večji delež pokrajinskih služb.
Občinstva na javni tribuni ni bilo prav veliko, po mnenju Janeza Urbanca (Lista e-kolo v radovljiškem občinskem svetu) pa so manjkali zlasti predstavniki političnih strank, kajti odločitev o pokrajinah bo predvsem politična. Simon Resman (NSi) je spomnil, da je zamisel o manjšem številu pokrajin in tudi o ločeni zgornji Gorenjski nastala v njihovi stranki, sedaj pa so jo povzeli župani, ki so po prepričanju bolj levo. Župana obeh največjih občin, Janko S. Stušek in Tomaž Tom Mencinger z Jesenic sta dejala, da imata zaradi tega sama težave v pokrajinskih odborih svojih strank, sicer pa da so se za pokrajino odločili potem, ko je vlada predložila pokrajinsko zakonodajo. Vlada legitimne pobude za Zgornjo Gorenjsko ne jemlje resno, zato je morda o tem vprašanju čas za referendum, je menil bohinjski župan Franc Kramar, drugi pa so idejo podprli.