Center bo v Tenetišah
Sedaj je že jasno, da bosta gorenjski center za ravnanje z odpadki in odlagališče v Tenetišah, dan pred odločitvijo konzorcija CERO pa so o primernosti lokacije razpravljali na okrogli mizi v Kranju.
Mestna občina Kranj se želi dejavneje kot v preteklosti vključiti v reševanje ravnanja z odpadki, je na okrogli mizi z naslovom Odgovornost Gorenjske do okolja napovedal župan Damijan Perne. Tenetiše kot možno lokacijo za deponijo in center za ravnanje z odpadki za vso Gorenjsko so konzorciju CERO predlagali spričo odgovornosti, ki jo nosijo kot občina, ki proizvede tretjino vseh smeti na Gorenjskem. Pri tem so naleteli na nasprotovanje krajanov, ki živijo blizu sedanjega odlagališča. Predstavniki civilnih iniciativ krajanov so na okrogli mizi znova napovedali, da ne bodo dovolili smetišča v svoji bližini, v primeru odločitve za Tenetiše pa bodo 2. novembra, ko se deponiji izteče dovoljenje za obratovanje, z zaporo dovozne ceste izrazili državljansko nepokorščino. Društvo za ohranitev Udinboršta občini očita, da za gradnjo centra za ravnanje z odpadki niso pridobili njihovega soglasja, da imajo zgolj mnenji svetov krajevnih skupnosti Kokrica in Tenetiše, da so Tenetiše zaradi sestave tal in možnosti poplav za deponijo neprimerne, da so parcele tamkajšnjih prebivalcev zaradi bližine smeti manj vredne, pa tudi, da občina ni pripravljena na dialog z njimi. Župan in občinska uprava slednje zavračata, češ da se trudijo za pogovore s prizadetimi občani, predvideno je tudi njihovo sodelovanje v posebni komisiji, žal pa civilni iniciativi dialog ves čas zavračata.
Na okrogli mizi, kjer so sodelovali tudi predsednik konzorcija CERO Janko S. Stušek, državni sekretar z ministrstva za okolje Mitja Bricelj in Bernarda Podlipnik z direktorata za evropske zadeve in investicije, predstavniki občinske uprave in svetniških skupin mestnega sveta ter strokovnjaki, ki so po naročilu konzorcija CERO in občine pripravili raziskave o primernosti še drugih lokacij, o oceni stroškov gradnje in tudi javnomnenjsko anketo pri Klicnem centru slepih in slabovidnih v Škofji Loki. Ta je na območju celotne občine Kranj pridobila mnenja 625, na vplivnem območju (Kokrice in Tenetiš) pa 685 vprašanih. Predlog za ureditev centra za ravnanje z odpadki v Tenetišah v vsej občini podpira 90 odstotkov ljudi, na vplivnem območju pa 51 odstotkov. Kot razloge za eni in drugi navajajo dejstvo, da odpadki nekje morajo biti in da bo odlagališče sodobno urejeno po standardih Evropske unije in okolju prijazneje. Tisti, ki so predlogu nasprotovali, pa so mu zaradi tega, ker je smetišče preblizu hiš, ker ogroža zdravje in zaradi smradu. Predstavniki civilne iniciative so menili, da je raziskava neprimerna, vprašanja pa zaprta in usmerjena.
Člani Konzorcija CERO so bili soglasni
Poslovni odbor konzorcija CERO je v torek potrdil lokacijo deponije Tenetiše za regijski center ravnanja z odpadki. To je največji korak, je menil dosedanji predsednik Janko S. Stušek iz Radovljice. Ob ugotovitvi, da so odločitev sprejeli soglasno, je poudaril, da ni nobene variante za drugo lokacijo. Gorenjski župani dajejo podporo Mestni občini Kranj za vodenje konzorcija in izpeljavo odločitve. »Težko govorim o sladki zmagi, saj se zavedam odgovornosti pri postavitvi sodobnega predelovalnega centra za odpadke. Naporna pot se šele začenja, saj smo bili deležni tudi nasprotovanj domačinov. Civilni iniciativi ponujamo roko, ker želimo z njo sodelovati. Če bodo ravnali drugače, bomo ukrepali v skladu z zakoni,« je izjavil župan MO Kranj Damijan Perne, ki odslej vodi konzorcij. Miran Hude iz Društva za ohranitev Udinboršta je ocenil, da so izbrali najslabšo lokacijo. Ker se s tem ne strinjajo, bodo 2. novembra 2007 organizirali zaporo ceste na deponijo Tenetiše.
Kako izbrano lokacijo komentira Ivan Hočevar, direktor Javnega podjetja Komunala Kranj? »Odločitev konzorcija CERO tudi za nas kot za upravljavca odlagališča odpadkov Tenetiše pomeni konec negotovosti. Kot vsako drugo odločitev naših lastnikov, tudi to sprejemamo, ter peljemo naprej postopke urejanja obstoječega odlagališča. Kar je trenutno prioritetna naloga, je pridobitev podaljšanja okoljevarstvenega dovoljenja za obratovanje odlagališča pod obstoječimi pogoji. Priprava potrebne dokumentacije je že v zaključni fazi, zato v kratkem pričakujemo s strani Ministrstva za okolje in prostor odločitev o podaljšanju okoljevarstvenega dovoljenja, ki bo osnova za nadaljnjo upravljanje odlagališča. Kot izvajalci javne službe ravnanja z odpadki na območju Mestne občine Kranj ter občin Cerklje, Šenčur, Preddvor, Naklo in Jezersko ter kot upravljavci obstoječega odlagališča odpadkov Tenetiše, bomo lastnikom odlagališča nudili vso potrebno strokovno in tehnično pomoč.«