150 dogodkov in 31.000 obiskovalcev
"Kljub temu da danes vsi govorijo zgolj o gradnji kongresnega centra, bo za nas bolj zahteven projekt izpeljave šestmesečnega predsedovanja na Brdu," pravi Iztok Purič.
V teh dneh potekajo na Brdu pri Kranju, v Javnem gospodarskem zavodu Protokolarne storitve Republike Slovenije, zadnja gradbeno obrtniška dela na novem kongresnem centru, vrtnariji, oranžeriji in bazenu ter tudi okolici objektov. To tudi ni presenetljivo, saj bo Slovenija že čez tri mesece prevzela vajeti Evropske unije v svoje roke, večina vrhunskih dogodkov pa bo prav na Brdu. »Rok za izvedbo vseh gradbeno-obrtniških del je 15. oktober, zato stremimo, da bo takrat vse nared. Sledil bo še tehnični prevzem in odpravljanje pomanjkljivosti, potem pa nas čaka še montaža opreme in poskusni zagon. Nekaj dogodkov se bo zvrstilo že decembra,« pravi direktor Iztok Purič.
Kljub napetim rokom, saj je od ideje o gradnji kongresnega centra in preureditvi nekaterih objektov minilo komaj dobro leto, bodo dela na Brdu izpeljani v roku. Po dosedanjih izračunih naj bi celotna (pre)ureditev objektov stala 15,3 milijona evrov z vključenim davkom na dodano vrednost. »Projektantska ocena je res znašala 10 milijonov evrov, vendar brez davka in brez infrastrukturnih del, predvsem prestavitvijo kanalizacijskih in meteornih vodov, elektrike in toplovoda,« razloži Purič in dodaja, da so ureditev pomožnih objektov delno financirali iz prihodkov lastne dejavnosti, del pa rednega letnega plana. Tako direktor vrednost investicije glede na njeno velikost ocenjuje kot normalno, vendar del opreme še ni kupljen. »Zaenkrat nam ostaja le še nakup stolov, katerih cena je bila v preteklem mesecu zelo aktualna,« pravi Iztok Purič. Naj pojasnimo, da so se v javnosti pojavile cene od 1500 do 2000 evrov na stol. Direktor nam je pojasnil, da so se odločili za slovenskega proizvajalca, ki je ponudil ceno pod 300 evri na stol, vendar postopek razpisa zaradi napovedanih pritožb še ni zaključen.
Zelo zahtevna izpeljava predsedovanja
Kljub temu da so danes na Brdu še mravljišča delavcev in so napori za dosego roka gradnje zelo veliki in pade tudi kaka ostra beseda, pa bo bolj kot gradnja pomembna izpeljava zahtevnega projekta, torej dogodkov ob predsedovanju Slovenije EU. »Vse dogodke na Brdu si predstavljamo kot resen projekt s številno organizacijsko strukturo, ki bo zagotavljala izvedbo 150 dogodkov v šestih mesecih. Projekt vsebuje pregled vseh procesov našega delovanja, ki opredeljuje tudi kadrovsko popolnitev zavoda,« pojasnjuje Purič. Zavod bo zaradi predsedovanja razpisal 20 novih delovnih mest, kar pa ne bo dovolj za izpeljavo dogodkov v prvi polovici prihodnjega leta. Zato se bodo povezali z izobraževalnimi ustanovami, predvsem radovljiško srednjo gostinsko šolo in blejsko višjo turistično šolo.
»Pred nami je tudi nov segment nabavnih poti, saj bomo morali zagotoviti ustrezne količine hrane in pijače za 31.000 obiskovalcev, zagotoviti bomo morali tudi vse pogoje za delovanje tehnike in infrastrukture, ki bo tu locirana in podobno,« direktor Purič našteva težke zalogaje, ki bodo sivele lase v času predsedovanja. Med obiskovalci ne bodo na Brdu le glavni gostje, visoko politiki in njihovi spremljevalci, ampak tudi prevajalci, novinarji, varnostniki, šoferji, operativci in podobno. Kot rečeno, kar 31.000 gostov v šestih mesecih!
Prav ti so gotovo priložnost, da tudi Kranj in preostala Gorenjska iz predsedovanja tudi nekaj iztrži. Zavod zato že nekaj časa sodeluje z županom in posebnim odborom Mestne občine Kranj, ki bo skrbel za dogodke v času predsedovanja, sestankov na to temo pa bo do začetka predsedovanja še več. Vendar Iztok Purič opozarja, da sta Kranj in Gorenjska pridobila veliko več od sedaj videnega: »Vrhunski dogodki na Brdu so velika priložnost za Kranj, vendar mesto pridobiva trajen večnamenski objekt, ki bo ostal tudi po 31. juniju 2008. to je naša dodana vrednost, ki se je premalo zavedamo. V Kranju smo s tem pridobili velik, reprezentančni objekt za številne namene.«