Na travniku kot v peskokopu
Nedavna vodna ujma je povzročila veliko škodo tudi na kmetijskih zemljiščih in na gozdnih cestah. Najhuje je v Železnikih, tam je na nekaterih travnikih tako, kot bi prišel v peskokop.
Kranj – »Škoda je velika, najhujša je v Železnikih,« ugotavlja Franc Šolar, kmetijski svetovalec za Selško dolino, in dodaja: »Na približno dvajsetih hektarjih travnikov je pol metra peska, mivke in drugega materiala, najhuje je na travniku pri davškem mostu in od Tehtnice naprej. Nanosi so tudi na studenškem polju in na drugih travnikih. Velika sreča je bila, da je bilo tisti konec tedna pred vodno ujmo lepo vreme in da so kmetje dotlej pospravili že približno 90 odstotkov druge oz. tretje košnje. Letos jim zaradi ujme ne bo primanjkovalo krme za živino, probleme pa bodo imeli prihodnje leto, ko bo trave zanesljivo manj kot letos. Če bo lepa jesen, bodo travnike lahko očistili še letos, sicer jih bodo morali spomladi prihodnje leto, v nobenem primeru pa dela ne bodo zmogli sami, brez finančne pomoči. Narasla voda je povzročila kmetijstvu še več druge škode. Odnesla je več kozolcev, zasula številne zelenjavne vrtove in v hribovskih vaseh sprožila več plazov na kmetijskih zemljiščih.« Med kmetijami, ki jih je ujma najbolj prizadela, je zagotovo Kendova z Zalega Loga. Kot je povedal gospodar Peter, je voda nanesla na približno šest hektarjev lastnih in najetih travnikov ogromne količine materiala, ponekod nanos presega tudi pol metra. Če jim travnikov ne bodo očistili, potem bodo drugo leto morali oddati iz hleva pol živine.
Najhuje je v Selški dolini
Veliko škode je tudi na gozdnih cestah. Na območju kranjske območne enote zavoda za gozdove bo po besedah vodje enote Janeza Logarja znašala do dva milijona evrov, natančnejši znesek pa bo znan do 10. oktobra, ko morajo občinske komisije v sodelovanju z gozdarji popisati škodo. Ujma je prizadela približno tri petine vseh cest na območju, najhuje je v Selški dolini, večje škode pa so še na območju Besnice, Tržiča in Cerkelj. Na območju Železnikov je po prvih ocenah za več kot milijon evrov škode. »Nekatere odseke gozdnih cest je ujma odnesla, na drugih so usadi, zamašeni so tudi številni propusti,« ugotavlja vodja krajevne enote zavoda za gozdove Boštjan Škrlep, ki v pogovoru za današnje Razglede (11. stran) odločno zavrača očitke, da naj bi bili za poplave v Železnikih deloma krivi tudi lastniki gozdov. Kot je še dejal Janez Logar, se bodo v zavodu prizadevali, da bi še letos zagotovili prevoznost na večini cest, na vseh pa zaradi hujših poškodb to ne bo možno. V nekaterih občinah bodo manjše poškodbe odpravili kar v okviru rednega vzdrževanja.
Poškodovana polovica cest
V blejskem zavodu za gozdove bodo škodo na gozdnih cestah ocenili do konca tedna, po prvih ocenah znaša dva milijona evrov, od tega pol milijona na mostovih, opornih zidovih, propustih in drugih objektih. Kot je povedal vodja območne enote Andrej Avsenek, je poškodovanih približno štiristo kilometrov cest ali polovica vseh, vse tudi niso prevozne. Škode je največ na radovljiški in bohinjski strani Jelovice, drugod pa so ceste močno «sprane«. Obnova najbolj poškodovanih cest in s tem zagotovitev prevoznosti bo odvisna predvsem od denarja oz. pomoči. Na vlakah je škode za pol milijona evrov, tiste, ki so poškodovane, pa so povsem uničene. Ker je obnova vlak naloga lastnikov gozdov, jih v zavodu pozivajo, da prijavijo škodo občinski komisiji.