Franjo bodo obnovili

Vlada bo zagotovila denar za obnovo znamenite partizanske bolnišnice Franja, ki jo je torkovo neurje skoraj povsem uničilo. Ostanke je naplavilo celo na 30 kilometrov oddaljenem Mostu na Soči.

Dolenji Novaki pri Cerknem – Da je s partizansko bolnišnico Franja nekaj hudo narobe, so vedeli že takoj po torkovem katastrofalnem neurju. »V strugi ob potoku je bilo precej lesenih desk in tramov, za katere smo bili popolnoma prepričani, da pripadajo barakam v Franji. Po količini naplavin smo sklepali, da se je tam zgodilo nekaj groznega,« se je dan po katastrofi, ki je skoraj povsem uničila Franjo, spominjala Ivana Leskovec, direktorica Mestnega muzeja Idrija, ki upravlja znamenito partizansko bolnico.

Dostop do Franje je bil nemogoč, za silo ga bodo morda uredili že danes, v sredo, torej dan po ujmi, pa se je do bolnice čez hrib prek skal po poti, ki so jo partizani uporabljali pri gradnji bolnice, prebil oskrbnik. Pogled na celoten kompleks Franje, v kateri je bilo pred tem trinajst lesenih barak, ga je presunil. Na svojem mestu sta obstali le dve baraki, pa še ti poškodovani, vse druge je podrlo oziroma odplavilo. »Škodo je nemogoče oceniti. Uničeno je avtentično gradivo, barake porušene, predmeti odplavljeni. Ostanke Franje so našli celo na 30 kilometrov oddaljenem Mostu na Soči,« pravi Leskovarjeva.

Vlada je dan po katastrofi napovedala, da bo zagotovila denar za celovito obnovo Franje. Leskovarjeva je pomoč države pričakovala, saj je spomenik državnega pomena in nosilec znaka Evropska dediščina, poleg tega kandidira za vpis na Unescovo listo svetovne naravne in kulturne dediščine: »Franja je simbol slovenske kulture in narodne zavesti. Na leto jo obišče 20 do 25 tisoč obiskovalcev.«

Leskovarjeva si želi, da bi alpinisti stroki čim prej, morda celo že danes, omogočili dostop do Franje: »Tam je namreč nagrmadilo nekaj ostankov barak, ki so za nas zelo dragocen material. Da ne bo še bolj uničen, moramo čim prej do njega, nato ga bomo uskladiščili in ohranili. Na osnovi stanja materiala se bomo odločili, ali se ga da vgraditi nazaj v barake ali pa ga bomo ohranili kot ostanek originalne Franje. Naš cilj je kompletno obnoviti Franjo in pri tem uporabiti čim več ohranjenih originalnih delov.«

     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / četrtek, 29. maj 2008 / 07:00

Slikarji za Gimnazijo Jesenice

Prek pet tisoč evrov izkupička od prodanih slik so namenili za obnovo mansarde jeseniške gimnazije.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / četrtek, 22. februar 2007 / 06:00

Pobudi nesojenih županov neutemeljeni

Ljubljana - Parlamentarni odbor za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje je obravnaval pobudi dveh županskih kandidatov, Brede Pečan iz Izole in Dušana Krajnika...

Škofja Loka / četrtek, 22. februar 2007 / 06:00

Spremembe v škofjeloški LDS

Škofja Loka - Ta teden se je sestal zbor članov škofjeloške LDS. Izvršni odbor je v pripravah na zbor članov izvedel postopek evidentiranja kandidatov za nove izvršne fu...

Zanimivosti / četrtek, 22. februar 2007 / 06:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Francka in Anton Gradišar, po domače Rožmanova iz Spodnjih Dupelj, sta naročnika Gorenjskega glasa, odkar izhaja. Natančno se ne spominjata, od kdaj. Zdi se jima, da je...

Šport / četrtek, 22. februar 2007 / 06:00

Davkarija zarubila celo top

Davčna uprava je sredi tedna zarubila večino premičnega premoženja ob skakalnicah v Planici.

Radovljica / četrtek, 22. februar 2007 / 06:00

Civilni nadzor na obravnavah

Žrtve pravosodnega nasilja (kot so se poimenovali sami) so ustanovile Civilno združenje za pravičnost, napredek in nadzor, ki bo med drugim organiziralo skupine za nadzor na sodnih obravnavah.