Železniki prosijo za pomoč
V sredo zvečer je Železnike znova obiskal predsednik vlade Janez Janša in obljubil pomoč države, domačini pa računajo tudi na pomoč iz tujine.
Železniki – V sredo zvečer se je na izredni seji sestal občinski svet in se seznanil z razmerami v občini in odpravljanjem posledic katastrofalnega neurja. Na seji so med drugim povedali podatek, da je na usodni torek, 18. septembra, v 45 minutah padlo do 140 litrov dežja na kvadratni meter, do večera pa 210 litrov. Dogovorili so se, da bodo zdravniki ocenili, kam naj začasno preselijo zdravstveni dom, saj je sedanji uničen. Možnosti so športna dvorana, prazna trgovina v Dolenji vasi, kino dvorana ali prostori Kmetijske zadruge Škofja Loka. Odločili so se, da bodo slovensko in tudi evropsko javnost prosili za pomoč, saj sami ne bodo zmogli bremena obnove. Veseli so, da so se že javili prvi darovalci. Za nadzor nad porabo pomoči bodo ustanovili poseben odbor, odprli pa so tudi spletno stran.
Župan Mihael Prevc je po seji sveta o razmerah v občini povedal:
»Pomembno je, da je položaj pod nadzorom in da smo zagotovili vsaj za silo normalno življenje. V Železnikih je zagotovljena le sanitarna voda, pitne vode pa okrog tri tisoč prebivalcev še nima. Kako je s preskrbo s pitno vodo v Davči in Zalem Logu, kjer imajo zasebne vodovode, pa bomo ugotavljali v prihodnjih dneh. Računamo, da bomo v prihodnjih dneh zagotovili še dodatne vire, morda celo z odprtjem vrtine. V Železnikih je preskrba z elektriko zagotovljena, v Zalem Logu in v Davči pa ne, zato smo jim pomagali z agregati. Večina Davče je nedostopna, do Zalega Loga so se danes prebili vojaki, od vasi naprej pa sta dve domačiji popolnoma odrezani od sveta.«
Po prvih ocenah je škoda ogromna. »Nepopisna je. Danes smo na grobo ocenili samo škodo na objektih. Znaša od sedem do osem milijard nekdanjih tolarjev ali 33 milijonov evrov, škoda na cestah, na vodovodih in kanalizacijah pa je najmanj tolikšna ali še večja.«
»Brez pomoči ne bo šlo. Ker je doma v celoti ne bo mogoče zagotoviti, bomo zanjo prosili tudi Evropo. Danes so bili ljudje zelo demoralizirani in jim je bilo treba dajati pogum. Mnogi so razmišljali, da bodo odšli iz Železnikov, ker se hiš ne splača več obnavljati, ker so jih že obnavljali tudi po trikrat, štirikrat. Sam to katastrofo primerjam s požarom iz 18. stoletja, ki je Železnike popolnoma uničil, pa so se znova postavili na noge.«
Predsednik vlade Janez Janša je v sredo zvečer po pogovoru z županom Prevcem znova zagotovil pomoč vlade pri odpravi posledic katastrofe.
»Po najnujnejših ukrepih za zagotovitev znosnih razmer za življenje, zagotovitvi dostopa do vseh zaselkov in hiš, kjer bo skrbel za preskrbo tudi helikopter, in po postavitvi pontonskega mostu do Zalega Loga bo prišla na vrsto ocena škode in po tej oceni bodo prišli na vrsto ukrepi za njeno odpravo. Ukrepi bodo številni, posledice so hude. Za nekatere prometnice bo treba izbrati nove trase, največji problem pa bo Davča, kjer manjkata dva kilometra ceste. Vlada je za odpravo posledic rezervirala vso proračunsko rezervo, ki do ocene vse škode ne bo uporabljena za nič drugega. Posamezni resorji, na primer šolstvo in zdravstvo, pa bodo s prerazporeditvijo investicijskih postavk zagotovili denar za obnovo šol, zdravstvenih domov in drugih prizadetih objektov, vendar ne samo v Selški dolini, kjer je bilo v primerjavi s preteklimi naravnimi nesrečami najhuje, ampak tudi v drugih delih Slovenije, kjer je bilo poplavljenih nad tisoč objektov. Pomagali bomo tudi prizadetim podjetjem, vendar računamo, da bodo velik del škode pokrile zavarovalnice. Danes smo se že pogovarjali o načinih pomoči.«