Rad se vrača v Šentrupert
Svetnik Aleksander Bartol (SD) je po rodu Dolenjec, ki že vrsto let živi v Sori. Pri 24 letih mu je bila zaupana sanacija škofjeloške mlekarne, ki jo je vodil petnajst let.
Se lahko za začetek na kratko predstavite?
»Rojen sem bil 8. februarja 1944 v Šentrupertu na Dolenjskem. Po končani osnovni šoli sem šolanje nadaljeval na srednji mlekarski šoli v Kranju, ob delu pa sem končal tudi srednjo ekonomsko-komercialno šolo, ter diplomiral na I. stopnji Fakultete za organizacijske vede v Kranju. Pri 24 letih mi je bilo zaupano odgovorno delo sanacije in nato petnajstletno vodenje Mlekarne v Škofji Loki. Za sanacijo Mlekarne in nato vodenje trgovske dejavnosti v Kmetijski zadrugi v Škofji Loki, sem v letu 1980 prejel nagrado občine Škofja Loka kot najvišje priznanje za uspehe na področju gospodarstva. Od leta 1978 živim v Sori, sem poročen in oče dveh otrok.«
Kako to, da ste se odločili za vstop v politiko?
»Že takoj po zaposlitvi sem se vključil v politično in sindikalno življenje, leta 1985 pa začel s profesionalnim delom v sindikatih. Najprej sem vodil občinski sindikat v Škofji Loki, po ukinitvi Zveze sindikatov Slovenije v letu 1990 pa sem organiziral gorenjske delavce v Območno organizacijo svobodnih sindikatov Gorenjske in jo tudi vodil, dva mandata pa sem kot generalni sekretar vodil Sindikat trgovine Slovenije. Poleg dela v sindikatih sem bil vključen tudi na druga področja, kot je bilo predsedovanju Upravnem odboru Zavoda za zdravstveno Zavarovanje Slovenije, ter članstvo v številnih nadzornih in upravnih odborih državnih institucij in podjetij. Po spremembah političnega in gospodarskega sistema sem se aktivno vključil v politično življenje v prepričanju, da je potrebno pri vodenju države ohraniti pridobljene socialne pravice. Zaradi takega svetovnega nazora sem vseskozi ostal zvest le eni stranki, sedanji Socialani demokraciji Slovenije, kjer trenutno opravljam naloge glavnega tajnika njihove Delavske zveze. Že četrti mandat sem občinski svetnik. Pri tem mi je zelo blizu delo na področju turizma, saj sem kar dvanajst let vodil občinski Odbor za turizem in gostinstvo.«
Kakšen mora biti po vaše dober svetnik?
»Kot svetnik se zavzemam za razumsko in konstruktivno razpravo. Pri tem se držim pravila, da se k posamezni točki oglasim le enkrat in nisem pristaš ponavljajočih se, večkrat tudi neracionalnih razprav oz. replik posameznih svetnikov, ki dostikrat z vsebino obravnavane teme nimajo nič skupnega, kar meče slabo luč na delo tega organa.«
Kaj v Medvodah najbolj pogrešate in kako bi to rešili?
»Pogrešam dolgoročno razvojno vizijo občine. Morali bi natančno opredeliti rabo prostora za razvoj podjetništva, opredeliti vizijo razvoja storitvene, turistične, stanovanjske in druge dejavnosti. Imeti bi morali jasnejšo vizijo vlaganja v podeželje, predvsem v hribovsko. Ker vsega tega nimamo, smo svetniki prisiljeni legelizirati črne gradnje, kar lahko kaj hitro vodi k anarhiji pri rabi prostora ali vlaganje kapitala v druge občine.«
Vaše pozitivne in negativne lastnosti?
»Kolegi in prijatelji, ki me poznajo in ki spremljajo moje delo, mi pripisujejo umirjenost in racionalnost pri razpravah. Sam menim, da bi bil lahko pri svojih stališčih in predlogih bolj prodorn.«
Kako preživljate prosti čas?
»Prosti čas kot upokojenec preživim z družino, veliko časa v rojstnem Šentrupertu, kjer imam nekaj vinskih trt. Zelo rad pa se podam v Polholgrajsko hribovje, kjer nabiram kondicijo in zdravje. Angažiran sem pri nudenju strokovne pomoči delavcem, veliko časa mi vzame tudi delo člana občinske in republiške turistične ocenjevalne komisije, v zadnjem času pa tudi aktivnosti pri vodenju občinske Komisije za pobude in pritožbe.«
Na kateri dosežek v vašem življenju ste najbolj ponosni?
»Ponosen sem na uspešno in javno opaženo delo v gospodarstvu, na vodenje komisije za členitev občine, s katero smo uspeli v letu 1995 ohraniti krajevne skupnosti in oblikovati vaške skupnosti. Ponosen sem tudi na dela na področju turizma v občini, kjer smo v zadnjih letih prejeli kar deset republiških priznanj za posamezne kategorije, najbolj pa sem ponosen na zmago nad hudo boleznijo, ki me je prizadela lani.«
Še nekaj o aktualnem dogajanju: kako komentirate reševanje spora glede meje med Slovenijo in Hrvaško?
»Glede na aktualne politične dogodke, kot je na primer spor s Hrvaško glede meje, bi razpravo o tem problemu prepustil strokovnjakom in mednarodni arbitraži, ne pa samo politikom, pa še to v času pred volitvami.«