Kati in Zdravko Porenta, Ančnikova iz Bašlja, sta slavila zlato poroko.

Spoznala sta se na tečaju za šoferje

Minulo soboto sta si v preddvorski cerkvi po petdesetih letih znova rekla da Kati in Zdravko Porenta.

Bašelj - Živita v Bašlju, tik ob potoku Belca, kjer je Kati po stari mami podedovala skromno hišico. Kot nezakonski otrok ni imela srečne mladosti, poleg tega se je družina iz Bašlja preselila v Kranj, kjer se je težko navadila druge šole. Ko se je pozneje vrnila v Bašelj, pa je pogrešala kranjsko druščino. Zaposlila se je v Iskri. Tam je delal tudi Zdravko, doma s kmetije v Bitnjah, po poklicu vodovodni inštalater, ki je potem opravil delovodsko šolo in delal kot vodja tekočega vzdrževanja. Zbližala pa sta se na šoferskem tečaju, pove Zdravko.

Vzela sta se ob koncu avgusta 1957 in začela urejati hišico v Bašlju, saj ju je vse bolj vleklo pod gore. Čez dve leti sta se preselila vanjo, tisto leto se jima je rodila tudi hči edinka. In kupila sva tudi naš prvi avto, pravi Zdravko, ki si je zapomnil, da je za deset let star fiat 1100 tedaj dal 43 plač. Čeprav je bil videti nadvse spodoben avto, pa sta včasih gume na poti iz Bašlja v Kranj tudi po dvakrat krpala. Tudi sicer življenje ni bilo prav rožnato. Mladi danes komaj verjamejo, kako smo živeli brez pralnega stroja in celo brez vode v hiši, se spominjata Porentova. Prat in zajemat vodo za kuho so hodili v potok Belca ali pa so jo lovili pod kapom, šele pozneje so napeljali vodovod.

»A nič zato, danes se imava prav lepo,« povesta zlatoporočenca, ki ne pozabita dodati, da Gorenjski glas pa bereta celo dlje. Zdravko se je nanj naročil pred 55 leti, ko je bil pri vojakih. Svoje čase sta veliko hodila v hribe, Zdravko tudi s »paličarji« iz Stražišča. Na Triglavu sta bila nazadnje sredi devetdesetih let, na najbližji Storžič pa sploh nista štela vzponov. Zdravko posebno rad pohaja po planinskih travnikih, kjer nabira zelišča, ali pa po gozdu, kjer najde odvržene rogove srnjadi in jelenjadi. Kati, ki jo zadnje čase mučijo težave s hrbtenico, pa gre s prijateljico vsak večer na enourni sprehod v okolico. Doma skrbita za kokoši, rejo ovac pa sta prepustila zetu. S hčerkino družino (imata odrasla vnuka in vnukinjo) živijo v isti hiši in se lepo razumejo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / / 07:00

Reševalci in planinci slavijo

Na Planinski zvezi Slovenije so obudili spomin na prvo reševalno postajo v Sloveniji, ki jo je junija 1911 ustanovila podružnica Slovenskega planinskega društva v Kranjski Gori. Za to sta poskrbe...

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 24. marec 2009 / 07:00

Po avtocesti v nasprotno smer

V soboto zgodaj zjutraj sta v silovitem trčenju na gorenjski avtocesti umrli dve osebi, ena je bila hudo ranjena, šest pa lažje. Nesreča se je zgodila zaradi vožnje v nasprotno smer.

Slovenija / torek, 24. marec 2009 / 07:00

Volili bomo v evropski parlament

Od 4. do 7. junija letos bodo v 27 državah Evropske unije potekale volitve v evropski parlament. Začela se je že informacijsko-komunikacijska kampanja, uradna politična kampanja pa se začne 8. maja.

Gorenjska / torek, 24. marec 2009 / 07:00

Sporazum želijo izničiti

Pri ministrstvu za kulturo so prepričani, da je sporazum med državo in Rimskokatoliško cerkvijo glede Blejskega otoka v nasprotju z našim pravnim redom.

Gospodarstvo / torek, 24. marec 2009 / 07:00

Pri kobili potrdili infekciozno anemijo

Republiška veterinarska uprava je pri kobili iz Stare Fužine potrdila infekciozno anemijo konj (IAK).

Šport / torek, 24. marec 2009 / 07:00

Športni semafor

ODBOJKA Rezultati gorenjskih ligašev 1. DOL Radenska Classic - moški: Ekipa Marchiol Vodi : Astec Triglav 3:1 (-21, 17,...