Občutno dražji koruza in pšenica

Med kmetijskimi pridelki sta se v Sloveniji letos najbolj podražili koruza in pšenica.

Slovenija bo v evropskih ustanovah podprla odpravo obvezne prahe in povečanje mlečnih kvot. V letošnjih prvih osmih mesecih so zaradi podražitve krme porasli stroški prireje mleka od 5,2 do 6,2 odstotka in stroški reje mladih pitanih goved za 5,3 odstotka.

Ljubljana – Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Iztok Jarc je skupaj s sodelavci na petkovi novinarski konferenci predstavil gibanje cen kmetijskih pridelkov v svetu in v Sloveniji in pojasnil razloge za podražitve. Kot je dejal, so cene kmetijskih pridelkov, to je mleka, mlečnih izdelkov, žit ter prašičjega in perutninskega mesa v zadnjih mesecih porasle tako na svetovnih kot na evropskih trgih. Cena žit se je zvišala od 80 do 100 odstotkov, razlog za to je slaba letina, možnost uporabe žit za izdelavo biogoriv, zmanjšanje zalog žit ter večje povpraševanje živinorejcev po krmnih žitih. Mleko se je v zadnjem letu v povprečju podražilo za štiri odstotke, na kar sta vplivala predvsem manjša ponudba in vse večje povpraševanje na hitro rastočih trgih.

 

In kaj se s cenami kmetijskih pridelkov dogaja v Sloveniji? V zadnjih letih so cene realno dokaj hitro padale, hkrati pa se je povečeval delež proračunskih podpor, ki je v kmetijstvu ohranjal doseženo dohodkovno raven. Letos so se v primerjavi z lani najbolj podražili koruza, ta je bila ob koncu avgusta 90 odstotkov dražja kot v enakem lanskem obdobju. Cena pšenice je v tem obdobju porasla za 80 odstotkov, močno so se podražile še nekatere vrste sadja in zelenjave. Cena perutninskega mesa se je znižala za pet odstotkov, perutninsko meso se je podražilo za devet odstotkov in mleko za slabih šest odstotkov, pri odkupnih cenah govedi pa zaenkrat še niso zaznali vpliva sprememb na tujih surovinskih trgih.

Ker je Slovenija velika uvoznica hrane iz Evropske unije, se vpliv cen, ki se oblikujejo v uniji (tudi pod vplivom svetovnih cen), pomembno odraža pri cenah na slovenskem trgu. Cene hrane so se v zadnjem letu, med lanskimi in letošnjim julijem, v trinajstih državah Evropske monetarne unije zvišale za dva odstotka, v članicah Evropske unije za 2,6 odstotka in v Sloveniji za 7 odstotkov.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / torek, 19. julij 2011 / 07:00

Na žegnanju v Kortah

Pod Pristovški ali Koroški Storžič vsako tretjo julijsko nedeljo ne prihajajo le Korčani, ampak tudi sosedje s slovenske strani in številni drugi prijatelji Koroške.

Objavljeno na isti dan


Šenčur / torek, 25. oktober 2022 / 18:23

Pomagajo družini, ki je izgubila očeta

Šenčur – Šenčurski občinski svetniki so družini Mohar iz šenčurske občine, ki jo je konec septembra prizadela tragedija, ko so nenadoma izgubili očeta, namenili pet tisoč evrov finančne pomoči, ki...

Kranj / torek, 25. oktober 2022 / 18:23

Velika tridnevna cepilna akcija v Kranju

Kranj – Zdravstveni dom Kranj ta teden od srede do petka znova organizira množično cepilno akcijo proti sezonski gripi in covidu-19 v kranjski vojašnici, in sicer prvi dan od 11. do 18. ure, drugi...

Zanimivosti / torek, 25. oktober 2022 / 18:22

Predstavili poročne trende

Na poročnem sejmu na Brdu pri Kranju se je predstavilo okoli šestdeset ponudnikov poročnih storitev.

Gorenjska / torek, 25. oktober 2022 / 18:19

Ali sem upravičen

Na gorenjske centre za socialno delo v zadnjih dneh kličejo številni upokojenci, ki jih je zmedlo obvestilo ministrstva.

Nasveti / torek, 25. oktober 2022 / 18:17

Špela mi je rešila življenje

Po nekem čudežu za Gorazdovo sramoto sošolci niso izvedeli. Slišali so le, da se ga je vsak večer napil, kar ser jim je zdelo »frajersko«. Gorazd nadal...