Praznik kranjske klobase
Na tekmovanju v izdelavi najboljše kranjske klobase je zmagala Mesarija Arvaj. Izvedeli smo marsikaj, tudi to, zakaj so nekdanjega televizijca Janeza Čučka klicali Janez Klobasa. Na Osolniku pa so podelili priznanja v akciji Prijatelj Osolnika.
V Hiši kulinarike Jezeršek v Sori so v sodelovanju z oddelkom za živilstvo Biotehniške fakultete v Ljubljani že četrtič organizirali tekmovanje v izdelavi najboljše kranjske klobase, ki je seveda iz svinjine. Udeležilo se ga je trinajst proizvajalcev, kar je največ doslej. Klobase je najprej ocenila petčlanska strokovna komisija, ki ji je predsedoval prof. dr. Božidar Žlender. Kriteriji so okus, pikantnost, polnost in vonj. Nato so na vrsto prišli še ljubiteljski ocenjevalci. Trinajst različnih vzorcev in želodec je bil zagotovo poln.
Tako stroka kot laiki so si bili tokrat prvič enotni in največ točk je dobila kranjska klobasa Mesarije Arvaj. od 20 možnih točk ji je komisija dodelila 19, največ doslej, kar pomeni zlato medaljo. Sprejela jo je Ivica Arvaj, medtem ko je mož ostal doma v delovni ekipi. Arvajevi svojo kranjsko klobaso na ocenjevanje dajo vsako leto. Ivica pravi, da se res trudijo za kakovostne izdelke, ter da lahko prav takšno, kot je bila zmagovalna, tudi kupimo. Za Arvajevo kranjsko so se zvrstile Podobnikova, Košaki in Čadeževa. Izbrane kranjske klobase so potem v Sori stregli na sobotni veselici Pomežik luni, ki je letos prvič dobila ime Praznik kranjske klobase.
Smo pa v Sori od priznanega etnologa prof. dr. Janeza Bogataja izvedeli marsikaj o kranjski klobasi, ki ima večji sloves v tujini kot doma. Med ljubiteljskimi ocenjevalci so bila tudi številna znana imena. Janez Čuček, nekdanji televizijec, je bil tako navdušen, da je dejal, da je zanj to najlepši dan doslej v tem letu. Razložil je tudi, da je že kot otrok zelo rad jedel klobase: »Ko sem bil star pet let, so me starši prvič peljali v gostilno. Kaj boš pa jedel? Pa sem rekel, klobaso. Ko sem bil star sedem let, so me vsi klicali Janez Klobasa.«
Nekoliko višje nad Soro, na Osolniku, so v nedeljo imeli zaključek 13. akcije Prijatelj Osolnika 2007, ki poteka pod okriljem ŠD Pungert. Od lanskega avgusta do konca julija letos je bila prav vsak dan na Osolniku Zorka Mesec iz Škofje Loke, pet vzponov manj pa je vpisal Andrej Šesek, prav tako Škofjeločan. Tretji, s 349 vponi, je bil Felix Srečo Debenec iz Reteč. Več kot 230 pa je tistih, ki so v letošnji akciji zabeležili vsaj 20 vzponov in postali prijatelji Osolnika.