Bojijo se tudi sevanja
Mobitel želi v zvoniku cerkve sv. Jerneja v Stražišču postaviti sprejemno-oddajno postajo. Krajani imajo pomisleke, župnik pa je že umaknil podpis pogodbe.
Stražišče pri Kranju - Nekaj prebivalcev Stražišča je opozorilo, da namerava družba Mobitel postaviti sprejemno-oddajno postajo v zvoniku cerkve sv. Jerneja. Glede postavitve imajo več pomislekov. Krajan in sosed te cerkve Brane Rozman je povedal: »Cerkev je sakralni objekt. Cerkev sv. Jerneja prvič omenjajo leta 1451, domneva se, da je še starejša. Večkrat so jo tudi prezidali. Zvonik je star 273 let in je vse do danes služil samo cerkvenim namenom! V okolici so še drugi, celo višji objekti, kot sta na primer tovarna Sava ali pa hrib Šmarjetna gora, ki bi bili bolj primerni za postavitev bazne postaje. Skrbi me tudi vpliv sevanja na okolico in na fante, ki pritrkavajo v zvoniku. Na Mobitelu so nam sicer zagotovili, da postaja ne bo imela škodljivega vpliva na ljudi in okolje, ampak jaz bi raje videl nevtralno študijo in ne študijo izvajalca del. Strokovnjaki napovedujejo, da bo v roku desetih let take povezave vodil satelit, in če to drži, potem bi bila postaja v zvoniku že v tem trenutku samo balast.«
Na Mobitelu so potrdili, da pripravljajo dokumentacijo za postavitev sprejemno-oddajne postaje v zvoniku cerkve. »Postaja bo del sistema UMTS – tretje generacije mobilne telefonije. UMTS postaje so bližje uporabnikom, njihovo omrežje je gostejše. Zaradi bližine zagotavljajo, da tudi mobilni aparati delujejo z minimalnimi močmi. Strokovno oceno vplivov na okolje je izdelala zunanja za to pooblaščena institucija s strani ministrstva za okolje in prostor. Ocena je bila izdelana ob upoštevanju največje obremenjenosti postaje, kar se v praksi nikoli ne uresniči, postaja pa je bila ocenjena kot popolnoma sprejemljiva za okolje,« je sporočil Simon Šketa iz Mobitela, d. d.
Za mnenje smo vprašali tudi stražiškega župnika Bojana Likarja: »Ko so s strani Mobitela prosili za postavitev oddajnika v zvoniku cerkve sv. Jerneja, sem bil zelo zadržan in skušal stvar preprečiti, nisem pa vnaprej zavrnil možnosti pogovorov. V dogovoru s sodelavci sem postavil nekatere zahteve: strokovno dokazilo o vplivu na okolje, soglasje spomeniškega zavoda in dovoljenje Nadškofijskega ordinariata v Ljubljani. Postopoma so bile vse te zahteve izpolnjene, ugotovljeno je tudi, da negativnega vpliva na okolje praktično ni. Z ozirom na dejstvo, da je bila večina župnijskih sodelavcev, razen ključarjev cerkve sv. Jerneja, oddajniku naklonjena, sem podpisal pogodbo o namestitvi oddajnika. Pri tem me je spremljala tudi zavest, da sem kot duhovnik dolžan prisluhniti potrebam družbe, kot si tudi sam želim, da imajo druge ustanove posluh za potrebe Cerkve. Nisem pa želel, da iz tega nastane afera ali razdor med ljudmi. Ker se je to začelo pojavljati in ker želim delati za edinost med ljudmi, sem 20. avgusta na Mobitel poslal zahtevek o umiku podpisa pogodbe.«
Krajan Brane Rozman pravi, da se je o postavitvi take postaje najprej treba pogovoriti s krajani - tega do zdaj ni bilo - in pridobiti njihovo soglasje. Župnik Likar pa je dejal, da so se iz Mobitela že najavili na pogovor in da bo tudi sam zahteval, naj pridobijo soglasje krajanov. Kaj pravijo na postavitev postaje na Zavodu za varstvo kulturne dediščine, Območni enoti Kranj? »Postavijo jo lahko v primeru, če bodo upoštevali za ta namen predpisane kulturno varstvene pogoje,« je povedala konservatorska svetovalka Nika Leben.