Letos več študentskih postelj

Vsakoletni boj za študentske postelje doseže svoj vrh prav avgusta, ko študentje vložijo prošnje za pridobivanje ali podaljševanje pravice do subvencioniranega bivanja. Letošnji rok za oddajo prošenj je bil deseti avgust, čas, ko je srečnežem, ki za svoj študij ne potrebujejo tovrstne namestitve, glavna skrb zgolj poletni oddih.

Statistični urad pravi, da je bilo v študijskem letu 2006/2007 v Sloveniji 40 študentskih domov, ki so nudili nastanitev 11.481 študentom. Odstotek vseh rednih študentov, nastanjenih v študentskih domovih, je dosegal 17,5 odstotka, kar je odstotek več kot v predpreteklem letu, a vendarle precej nižji kot na primer leta 1995/96, ko je tam bivala več kot četrtina, ali še desetletje pred tem, ko je bil delež kar 35-odstoten. Še vedno pa statistični urad beleži hitrejšo rast števila študentov kot postelj zanje.

Zavod Študentski domovi v Ljubljani, kamor naslavlja prošnje pretežni del slovenske študentske populacije, je bil letos dobro pripravljen. V pričakovanju kakih 2400 novih vlog so nejasnosti v zvezi z izpolnjevanjem obrazcev reševali na info liniji, odgovore na najpogostejša vprašanja pa so študentje lahko našli tudi na njihovi spletni strani. Vsakoletne skrbi o premajhnem številu študentskih postelj pa so letos pospremili z razveseljivo spremembo – tremi novozgrajenimi študentskimi domovi in z njimi preko 900 novih ležišč. Leta 2006 zgrajenim študentskim domovom na Litostrojski (ta šteje med najbolj luksuzne), Poljanski cesti ter Fakulteti za družbene vede pa nekateri študentje očitajo predvsem cene: povprečna cena bivanja v študentskem domu v Ljubljani sicer znaša 60,70 evrov, medtem ko se cene na omenjenih treh lokacijah gibljejo okoli 100 evrov. Upoštevaje dejstvo, da je najnižja cena za bivanje v sicer davnega leta 1938 zgrajenem Akademskem kolegiju na Vilharjevi kar trikrat nižja od cene postelje na Litostrojski, kjer imajo študentje mimogrede celo možnost najema garaže, se marsikateremu študentu poraja ugotovitev, da so preprostost, cenenost in egalitarizem pri subvencionirani nastanitvi le še principi preteklosti.

 

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 16. oktober 2021 / 06:00

Najboljše imamo doma

Kranj – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v sodelovanju s slovenskimi pridelovalci in predelovalci mleka oktobra začelo nacionalno kampanjo s sloganom Najboljše imamo doma, ki bo...

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / petek, 11. marec 2016 / 16:51

Mladi gasilci Cerkelj z največ znanja

Cerklje – Konec tedna so v več gasilskih zvezah po Gorenjskem potekali kvizi gasilske mladine za pionirje, mladince in gasilce pripravnike. Gasilska zveza Cerklje ga je v soboto pripravila v Gasils...

Šport / petek, 11. marec 2016 / 16:17

V boj za naslov prvakov

S tekmami četrtfinala se je ta teden začela končnica državnega prvenstva za hokejiste, SIJ Acroni Jesenice jutri čaka prva tekma polfinala v INL, hokejistke pa se že pripravljajo na svetovno prvenstvo...

Kronika / petek, 11. marec 2016 / 12:43

Odpoved tudi trem gorenjskim policistom

Policija je zaradi načrtovanja policijskega nadzora ministra Borisa Koprivnikarja zoper sedem policistov, od tega tri gorenjske, uvedla postopek izredne odpovedi o zaposlitvi.

Kranj / petek, 11. marec 2016 / 12:41

Kranj je odprto mesto

To bodo z jutri napovedanim shodom za solidarno in svobodno Gorenjsko skušali dokazati organizatorji in udeleženci shoda, ki bo potekal pri Prešernovem gledališču v Kranju.

Gorenjska / petek, 11. marec 2016 / 12:40

Pozdrav pomladi z gregorčki

V več gorenjskih krajih bodo danes, na predvečer sv. Gregorja, po vodi spustili gregorčke, Osnovna šola Tržič pa si prizadeva, da bi bili z letošnjim dogodkom vpisani v Guinnessovo knjigo rekordov.