Večina šolarjev si učbenike izposodi
Najdražji so učbeniki za osmi razred osnovne šole. Za nakup slednjih bi odšteli skoraj dvesto evrov.
Minuli petek pretirane gneče v DZS-jevi poslovalnici v Tržiču ni bilo, a nam je poslovodkinja Meta Preko zaupala, da večji naval pričakujejo ta teden, torej tik pred začetkom šolskega leta. »Razlog za nekoliko manjši obisk je tudi to, da se je veliko staršev za nakup odločilo že junija, ko smo imeli 20 odstotkov popusta na šolske potrebščine ter pet odstotkov cenejše delovne zvezke in učbenike. Poleg tega je obisk odvisen tudi od tega, kdaj starši dobijo plače in doklade,« je pojasnila. Dodala je, da redki kupujejo učbenike, ker si jih večina izposodi v šoli. »Cene učbenikov za osnovno šolo se pričnejo pri desetih evrih, najdražji stanejo 18 evrov, cene srednješolskih pa se povzpnejo do 21 evrov,« je pristavila. Na ministrstvu za šolstvo so nam zatrdili, da so najdražji učbeniki za osmi razred - 196,77 evra, najcenejši pa za prvega - 45,48 evra.
Precej ceneje si je torej učbenike izposoditi v šoli. V prihajajočem šolskem letu bo ministrstvo financiralo izposojevalnino za učence od prvega do vključno sedmega razreda osnovne šole. »Do danes se je na financiranje izposoje za prvo in drugo triletje odzvalo nekaj več kot 95 odstotkov šol. Zahtevki za sedmi razred prihajajo v teh dneh, pričakujemo pa, da se bodo odzvale vse šole,« so sporočili z ministrstva. Učbeniške sklade ima tudi 93 odstotkov srednjih šol, iz katerih si učbenike izposoja 75 odstotkov dijakov.
Kljub temu je nakup drugih šolskih potrebščin za starše še vedno precejšen finančni zalogaj. Mamica sedmih otrok iz okolice Škofje Loke, od tega jih je pet v osnovni šoli, nam je zaupala, da so za delovne zvezke za deveti, sedmi, šesti in tretji razred odšteli skoraj tristo evrov, samo za šolske potrebščine za vseh pet šolarjev pa več kot dvesto evrov. »To niti ni čudno, če je zvezek formata A4 stal 1,56 evra. Torb letos nismo kupovali, so pa zelo drage. Kakovostne torbe se začnejo pri 45 evrih,« je povedala.