Akne, nočna mora najstnikov

Puberteta je čas, ko se poleg drugih težav pojavijo tudi težave s kožo. Zaradi vpliva hormonov na njej nastajajo "okvare", ki jim po domače rečemo mozolji, strokovno pa acne vulgaris ali na kratko akne.

Manifestne akne so dermatološko obolenje, ki traja osem do deset let. Fantje imajo akne pogosteje in v hujši obliki kot dekleta.

Novejše študije kažejo, da akne, ki so nekdaj skoraj izključno pestile adolescente, niso več »rezervirane« samo za najstnike. Z njimi imajo vse več težav tudi odrasli obeh spolov.

Manifestne akne zahtevajo zdravljenje

Akne so kronična vnetna bolezen kože, ki se pojavi predvsem na tistih predelih kože, ki je bogato posejana z lojnicami. Prvi znaki se pojavijo v puberteti ali malo pred njo, pri fantih pogosteje kot pri dekletih. Izločanje spolnih hormonov vpliva na povečano produkcijo loja, ki se spremeni tudi strukturno: raven holesterola upada, poveča pa se količina voska in skvalena. V 60 odstotkih se akne pozdravijo spontano. Težave pa same od sebe ne preidejo, če se razvijejo manifestne akne, ki po zdravljenju puščajo različno globoke brazgotine. V tem primeru govorimo o dermatološkem obolenju, ki traja osem do deset let, potem pa običajno izzveni.

Vzroki za nastanek aken

Vzroke za nastanek aken lahko pripišemo različnim dejavnikom. Eden od pomembnih je dednost. Podedujemo velikost in aktivnost lojnic, tip kože, splošno občutljivost in odzivnost imunskega sistema, pa tudi vnetne reakcije, način poroževanja kože in odzivnost na spolne hormone, kar vse igra vlogo pri nastanku aken. Dejavnik tveganja je spol: fantje imajo akne pogosteje in v hujši obliki kot dekleta.

Mikroorganizmi z izločanjem maščobnih kislin, ki dražijo kožo, povzročajo različna vnetja. Akne se lahko pojavijo ob stiku kože z različnimi kemikalijami: mineralnimi olji, katrani, kloriranimi organskimi spojinami. Materini hormoni lahko povzročijo nastanek aken pri dojenčkih moškega spola. Na nastanek aken lahko vpliva uporaba določenih kozmetičnih sredstev, pa tudi zdravila s kortikosteroidi, androgenimi hormoni, vitaminom B12 … Poznamo celo akne violinista, ki se pojavijo pri violinistih ob stiku kože z violino.

Tri faze bolezni

Akne vulgaris delimo na blage, srednje hude in hude. Običajno nastopijo v treh oblikah: komedotski, papulopustulozni in konglobirani. Pri prvi se pojavijo odprti in zaprti ogrci (comedoti) le po obrazu. Lahko so posamezni ali številni. Če se na koži začnejo razmnoževati bakterije in se comedoti vnamejo, nastane rdeča papula – izboklinica, ki napoveduje drugo obliko bolezni - papulopustulozno. Pri močnem vnetju se vrh papul zagnoji. Nikakor jih ne smemo stiskati, saj bi razlitje gnoja v usnjico sprožilo vnetno reakcijo, ki bi stanje še poslabšala. Včasih je vnetje tako močno, da nastanejo ognojki, ki so na dotik močno boleči. Imenujemo jih nodulistične akne ali akne konglobate. Najbolj pogoste so na obrazu, vratu, hrbtu, prsih in nadlahteh. Pogosto jih spremlja seboreja, ki jo prepoznamo po mastni, svetleči se koži, ki se zaradi čezmernega poroževanja drobno lušči. Najhujša oblika aknavosti z močno izraženim vnetjem, ki pušča grde brazgotine, prizadene v glavnem le moške.

Zdravljenje aken

Za zdravljenje aken potrebujemo napotnico za dermatologa. Ta najprej oceni tip aken, kar tudi pogojuje izbor terapije, ki je odvisna še od spola, starosti in zdravil, ki jih pacient že uživa. Zdravljenje je dolgotrajno in zahteva precej potrpežljivosti, doslednosti in trdne volje, saj se rezultati običajno pokažejo šele po nekaj mesecih upoštevanja navodil. Ne glede na fazo bolezni je pomembna osnovna nega kože le z milom in vodo. Odpovedati se je potrebno vsem snovem, ki pospešijo nastanek aken (aknogenih snovi), pretiranemu čiščenju kože ali neustreznemu zdravljenju. Akne zdravimo z lokalnimi (kremami, geli) in sistemskimi zdravili (tabletami). Če je sistemsko zdravljenje z antibiotiki v kombinaciji z lokalnimi preparati neučinkovito, predpišejo antiandrogene hormone, ki pa prinašajo koristi le ženskam. Moške pri hujših oblikah bolezni običajno zdravijo s sintetičnim derivatom vitamina A, ki deluje neposredno na lojnice. Sekrecija loja se zniža za 90 odstotkov, zmanjšajo pa se tudi same žleze. Ker sintetični derivat vitamina A dokazano poškoduje plod, za nosečnice ni primeren.

Prepovedane in koristne sestavine

Koža, ki je podvržena aknam, ne prenese določenih sestavin, saj te hitro povzročijo njihov nastanek ali poslabšajo bolezensko stanje. Nahajajo se tako v ličilih kot v preparatih za nego. Nekatere izmed njih so: lanolin, stearic acid, isopropyl myristate, myristyl lactate, cocoa butter, coconut butter, sodium laurel sulfate. Včasih opazimo izbruh večjega števila aken po mastni, prekajeni, konzervirani ali močno začinjeni hrani, sladkarijah ter sladkih in gaziranih pijačah, čeprav hrana ni neposredni vzrok za njihov nastanek. Na aknasto kožo blagodejno vpliva vitamin A, ki ga je veliko v zeleni solati, paradižniku in špinači. Kožo varuje tudi vitamin B, največ ga je v kvasu. Priporočljiv odmerek je za oreh velik košček svežega kvasa na dan.

Pomembna je redna nega kože

Ne glede na to, kakšno kožo imate, ne uporabljajte agresivnih mil in preparatov za njeno nego. Za osnovno nego zadostuje čiščenje zjutraj in zvečer. Pri mastni in aknasti koži uporabljajte navadno milo in vodo. S tem boste zagotovili zmanjšanje loja in osnovno higieno. Ne uporabljajte izdelkov, ki vsebujejo maščobe, niti cenenih kozmetičnih proizvodov. V lekarnah imajo pripravljene primerne kolekcije za nego nečiste kože preverjenih proizvajalcev, velikokrat pa tudi lastne kolekcije. Če se vam ob vzdrževani čistoči kože stanje ne izboljša, pojdite k svojemu zdravniku, ki vas bo po potrebi napotil do dermatologa.

Zmanjšanje stresa pomaga koži

Število tistih, ki že dolgo niso več v puberteti, imajo pa še vedno težave z aknami, se iz leta v leto povečuje. Nekateri krivijo onesnaženost ozračja, industrijsko prehrano, pa tudi tekočine in preparate, ki se uporabljajo za nego kože. Vse več kazalnikov kaže, da na pojav aken vpliva stres. Že od nekdaj velja rek, da je spanec dober za lepoto. Torej: zagotovite si dovolj kakovostnega spanca. Da bi to dosegli, je potrebno zbistriti glavo in nekoliko utruditi telo. Z gibanjem v naravi boste dosegli oboje in posredno tudi izboljšali stanje kože.

Laserji in akne

Laserji so zelo uporabni pri zdravljenju aken, pa tudi pri odstranjevanju brazgotin, ki jih te povzročajo. Aktivne akne zdravijo z laserskimi sistemi, ki se imenujejo foto derm, kjer z laserskim žarkom uničijo bakterije, ki sodelujejo v vnetnih procesih. Na delovanje lojnic vplivajo z diodnimi laserji, pri fotodinamičnem zdravljenju pa gre za uporabo laserja v kombinaciji s kemičnimi sredstvi. Z visoko pulzirajočimi ali skenirajočimi laserji pa se učinkovito spopadajo z brazgotinami, nastalimi zaradi aken.

Hormonsko zdravljenje aken

Nekatere kontracepcijske tablete, na primer Diane 35, vplivajo na izboljšanje aknastih obolenj. Delujejo proti prekomernemu delovanju moških spolnih hormonov, ki povečujejo proizvodnjo lojnic. Pred leti je bilo to zdravilo v uporabi le za zdravljenje kože in prekomerne dlakavosti. Zdravljenje običajno traja tri do štiri mesece. V tem času se izboljšajo aknozne spremembe kože, že prej pa se opazi razlika v mastnosti kože kot las. Tablete imajo precej stranskih učinkov: slabost, glavobol, zabarvanje kože, zadrževanje tekočine v telesu …

       

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Volitve 2019 / petek, 30. november 2018 / 11:11

Jesenice: Blaž Račič ali Tomaž Tom Mencinger

Kaj bo vaša prva poteza, ki jo boste naredili, če boste izvoljeni za župana?

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

S ceste v jarek

Tenetiše - V četrtek popoldne se je na regionalni cesti Golnik–Tenetiše zgodila prometna nesreča, v kateri se je hudo ranil 25-letni voznik. Med vožnjo proti Tenetišam je nenadom...

Tržič / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Želi več posluha za glasbo

Začetek leta je postal novi ravnatelj Glasbene šole Tržič Franci Podlipnik. Iskal bo možnosti za dodatne prostore in razširil ponudbo pri poučevanju instrumentov.

Šenčur / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Prodali delnice cestnega podjetja

Šenčur - Občina Šenčur je prodala 1059 delnic Cestnega podjetja Kranj. Njihova nominalna vrednost je 4,17 evra za delnico, cestno podjetje pa jih odkupilo po ceni 41,71 evrov, ta...

Zanimivosti / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Marjan Hafner je po rodu Škofjeločan, ki od nekdaj rad zahaja v hribe.

Zanimivosti / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Kranjska Gora potrebuje parkirišče

Z vodo so nekoliko bolj zadovoljni kot prej, skoraj vsi vprašani nasprotujejo gradnji in prodaji apartmajev v Jasni, želijo si boljšo trgovsko ponudbo.