Komentar: Prerivanja za vrh
Poletno mrtvilo se je z občasnimi prekinitvami, tako kot dež med vročim soncem, tradicionalno igralo z nami tudi letos. Vse, kar je bilo omembe vrednega (razen etnografskih prireditev), se je zgodilo zgolj v prerivanju za vrh. Kot vse kaže pa bo tudi to prerivanje za oblast izpuhtelo tako hitro kot vsako leto že v nekaj dneh pozabimo, kdo je zmagal na Eurosongu.
O prvem prerivanju je na tem mestu že pisala kolegica v prejšnji številki Ločanke. Gre za oblast v mestu, čeprav nekateri trdijo, da gre le za legalnost in legitimnost lanskih volitev. Koliko bi bile ponovljene volitve v treh voliščih Škofje Loke ob že znanih rezultatih iz drugih loških volišč regularne, pa nihče ne reče niti besede. Zakaj ob rednih volitvah volilne komisije ne smejo na petek pred nedeljskimi volitvami sporočiti rezultatov predčasnih volitev, če je to, vsaj v tokratnem primeru, povsem nedolžno in normalno. Torej, v prerivanju za oblast, naj se ponovijo volitve v vsej občini ali pa sploh ne.
Drugi bol za oblast se je odvijal v Železnikih. Za manj prestižno, a kot kaže še vedno dovolj mamljivo, funkcijo direktorja Javnega zavoda Ratitovec. Kot vse kaže se bodo razmere z imenovanjem nove direktorice le umirile, vendar govorice o delu in delovanju prejšnjega vršilca dolžnosti direktorja Roberta Marklja nikakor ne potihnejo. Predvsem pa v uho zabolijo besede, ki jih je izrekel na izredni seji občinskega sveta sredi julija: »Edina zgodba je moja zgodba, kdorkoli jo bo blatil, pa bo imel težave. Blazne težave!« No, svetniki so na tisti seji kljub vsemu izglasovali sklep o izrednem nadzoru poslovanja (beri: reviziji) od leta 2005 do danes.
Tretje prerivanje je iz gospodarskih vrst. V začetku avgusta je nadzorni svet Jelovice odstavil predsednico uprave Nado Marijo Slovnik (in člana uprave Mira Podrekarja), ki je to mesto zasedla pred manj kot dvema letoma, ko je bil žirovski župan Bojan Starman izvoljen za poslanca. Škofjeloški Bojan Starman, podjetnik, nekdanji podžupan in predsednik nadzornega sveta Jelovice, je prvo violino Jelovice odstavil – pazite! – štiri dni pred odhodom na dopust, ki bi mu sledila upokojitev.
Zakaj? Spet zaradi prerivanja. Tokrat zaradi prerivanja za lastništvo nad drugim največjim škofjeloškim podjetjem po številu zaposlenih. Marsikdo bi lahko rekel, da lahko lastniki prek svojih zastopnikov v nadzornem svetu nastavljajo in odstavljajo kogarkoli. Morda res, toda koga danes med nadzorniki zastopa Bojan Starman? Imenovan je bil na predlog Kad-a in Sod-a, ki pa sta skoraj četrtinski delež prodala Janezu Deželaku. Prav on se je prvi spraševal, kako bi lahko prišel njegov zastopnik interesov v nadzorni svet. Podobno se najbrž sprašuje tudi Gregor Benčina (EBS Group), ki je poleti postal lastnik lepega deleža Jelovice, enako Miro Podrekar in sodelavci v družbi Pomi. Svoj delež imajo v tej igri tudi mali delničarji, ki jih običajno skupščine niti ne zanimajo. A kljub temu, skupaj imajo vsi našteti v lasti kar dve tretjini družbe in nimajo večine v nadzornem svetu.
Čigave interese potem zastopa loški Bojan Starman? Lastne. Spomladi je želel kupiti Jelovico, pot pa sta mu takrat prekrižala tudi Slovnikova in Podrekar.