Marijin hramček v Podlubniku
Na največji Marijin praznik, veliki šmaren, so v Škofji Loki povabili k blagoslovu kapelice, ki se je morala junija letos zaradi obnove regionalne ceste Češnjica - Škofja Loka umakniti s starega mesta v vasi Binkelj.
Škofja Loka - Kapelica je bila prej v vasi Binkelj, na Mertančevem (Hafnerjevem) svetu, kakor je ob njeni blagoslovitvi dejal Alojz Pavel Florjančič, ki je ob tej priložnosti posegel v zgodovino tega božjega znamenja. Staro je 130 let in morda je bilo tedaj, ko je bilo postavljeno, blagoslovljeno prav na dan Marijinega vnebovzetja. Po več kot stoletju pa kapelica ni več mogla ostati na starem mestu. Ob rekonstrukciji odseka Podlubnik–Klančar na regionalni cesti Češnjica–Škofja Loka so se na občini odločili, da jo ohranijo in preselijo na nasprotno stran ceste, v mestno naselje Podlubnik. Že ko so junija 50 ton težko kapelico z dvigalom selili z ene strani ceste na drugo (menda se je prvič v Sloveniji zgodilo, da se je na tak način prenesel tako težak objekt), se je spektakularnega dogodka udeležilo lepo število okoliških prebivalcev. V velikem številu pa so prišli tudi na veliki šmaren, ko so Marijin hramček, kakor domačini imenujejo kapelico, uradno odprli in blagoslovili. Na začetku so prehod kapelice z ene strani ceste na drugo simbolično prikazali z nošenjem Marijinega bandera z mesta, kjer je bila kapelica prej. Ponesla ga je skupina mož in fantov v narodnih nošah. Zazvenela je ubrana pesem iz grl pevcev zbora župnije Stara Loka pod vodstvom organista Gregorja Vojeta. Prireditev je povezovala Monika Tavčar, po priložnostnih govorih in blagoslovu pa so vse, ki so se udeležili slovesnega dogodka, povabili k prigrizku, ki so ga ob pomoči občine pripravile gospodinje iz tukajšnje župnije.
Ob tej priložnosti je škofjeloški župan Igor Draksler spregovoril o ljubezni Slovencev do Marije, h kateri se zatekajo mnogi ljudje in pri njej iščejo tolažbo. Ta spoštljiv in ljubeč odnos je bilo čutiti tudi v času, ko so se projektanti, gradbeniki, restavratorji in konzervatorji ukvarjali s prestavitvijo in obnovo kapelice. Svoje delo so dobro opravili, župan se je vsem zahvalil, posebno še vodji gradbišča Janku Rabiču.
»Prestavitev in obnova kapelice je stala 20 milijonov tolarjev, k čemur sta prispevali tako država kot občina. Za ohranitev kulturne dediščine je pač treba nekaj prispevati,« je dejal župan Draksler. Tudi domačinom kapelica očitno veliko pomeni, z blagoslovom, ki ga ji je podelil župnik iz Stare Loke dr. Alojz Snoj, je božje znamenje izročil skrbi domačinov.
»Veseli smo, da smo na najlepši Marijin praznik dočakali blagoslovitev kapelice. Slovenski narod ljudi cerkvice in kapelice, kar je ob svojem obisku pri nas dejal tudi papež. Na Slovenskem skorajda ni naselja brez božjega znamenja, v novih naseljih pa jih skoraj ni. Za naselje Podlubnik z okoli tisoč prebivalci sedaj to popravljamo,« je ob blagoslovu rekel starološki župnik. Dejal je, da bo sedaj Marijin hramček od obojih, Binkeljčanov, ki so jo imeli 130 let, in Podlubničanov, ki jo imajo sedaj. Obenem je blagoslovil tudi nov cestni odsek, dolg dobrega pol kilometra, ki so ga gradili leto dni in odprli pred poldrugim mesecem ob občinskem praznovanju.