Gregor Benčina: "Dogajanje v Jelovici je podobno kriminalki."

Dogajanje presega vse meje

Tako odstavitev prejšnje uprave in preklic za danes napovedane skupščine Jelovice ocenjuje Gregor Benčina, direktor EBS Group, ki je drugi največji lastnik te družbe.

Škofja LokaGregor Benčina oziroma njegov EBS Group je drugi največji lastnik Jelovice s skoraj 23-odstotnim deležem. Večjega ima le Lojze Deželak s podjetjem Lira (25 odstotkov), sledita pa Jan Kovač in družba Ages s po 17 in 15,68-odstotnim deležem. Slednja naj bi obvladoval predsednik nadzornega svet (NS) Bojan Starman. Uprava Jelovice na čelu s predsednico uprave Branko Babič je v nedeljo sporočila, da je skupščino družbe preklicala zaradi preslabo pripravljenega gradiva prejšnjega vodstva. Zanimivo, saj so prejšnji teden na svojih internetnih straneh objavili, da skupščino preklicuje nadzorni svet v soglasju z upravo. O tem in dogajanju v Jelovici v pogovoru z Gregorjem Benčino.

Prejšnji teden sta nadzorni svet in uprava preklicala skupščino Jelovice. Kako ocenjujete to potezo?

»Dogajanje v Jelovici presega vse meje, saj so, kot kaže, po imenovanju nove uprave zavladale izredne razmere. V to štejem tudi preklic skupščine delničarjev, saj kljub navedbi, da je bil preklic v soglasju NS, nekateri nadzorniki s tem niso bili niti seznanjeni. Zaradi samovolje predsednika NS Bojana Starmana bo naša družba, ki je druga največja lastnica Jelovice, pozvala nadzorni svet k opredelitvi in odgovornosti.«

V začetku meseca ste objavili namero za prevzem. Ali namera še obstaja?

»Tako družbi kot podjetju ter škofjeloškemu območju želimo zagotoviti nadaljevanje tradicije v lesnopredelovalni industriji in delovna mesta za zaposlene. Kljub zakonskim določilom o omejitvi dejanj ciljne družbe v času prevzemne namere se v Jelovici dogajajo aktivnosti, ki onemogočajo prevzemno ponudbo, med katere na prvem mestu sodi sklic izredne seje NS, nenadna krivdna razrešitev uprave in preklic skupščine. EBS Group bo zato o dogajanjih v Jelovici med drugim obvestila tudi Agencijo za trg vrednostnih papirjev. Uporabili bomo vsa pravna sredstva, da se takšna dejanja, ki bi lahko imela negativne posledice za družbo, nemudoma končajo.«

Menite, da vas nadzorniki s predsednikom Bojanom Starmanom nezakonito omejujejo pri vaših načrtih?

»Kot kaže, gre za namerno izvajanje dejanj, ki bi onemogočala korekten prevzem Jelovice in nadaljevanje poslovanja oziroma za poskus izigravanja posameznih akterjev, ki bi želeli izvesti nasilno privatizacijo družbe. Dogajanje v Jelovici je podobno kriminalki in ne korektnemu delovanju pravnih subjektov v pravni državi.«

Nekdanja člana uprave Nada Marija Slovnik in Miro Podrekar se čudita, da 68 odstotkov lastnikov nima predstavnika v NS. Kaj o tem menite vi?

»Trenutna situacija v lastniški strukturi Jelovice je po nekaterih informacijah drugačna, kot izkazuje delniška knjiga, saj naj bi imel predsednik NS Bojan Starman posredno v lasti okrog 30 odstotkov družbe, vendar to zanika. Če je tako, potem mi ni jasno, kakšne in čigave interese v nadzornem svetu zastopa. Nasploh se pojavlja dilema, čigave interese zastopajo nadzorniki.«

Največji lastnik Jelovice je Janez Deželak, ki je nakup deleža Kad in Sod pogojeval z zastopnikom v nadzornem svetu. Ni mu uspelo, kako lahko vi pridete do svojega nadzornika?

»O imenovanju in odpoklicu članov NS odloča skupščina družbe. V NS Jelovice bi moralo biti šest članov, pri čemer štirje zastopajo kapital, dva člana pa sta predstavnika delavcev. Na dnevnem redu sklicane in preklicane skupščine, ki bi morala biti danes, je tudi imenovanje manjkajočega člana NS, kar pa, kot kaže, nekomu ne ustreza.«

Zakaj se v Jelovici po vašem mnenju v zadnjem mesecu odvija tako burna zgodba?

»Ne vem, a kaže, da gre za prevelike interese posameznikov, ki za dosego ciljev ne izbirajo sredstev. Pojavlja se vprašanje, kdo bi z morebitnim oškodovanjem družbe pridobil največ. Moje mnenje je, da dogodki zadnjih dni v Jelovici nikomur ne prinašajo pozitivnih učinkov, lahko pa bi škodovali družbi, zaposlenim, lastnikom in lokalni skupnosti.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 10. maj 2010 / 07:00

Spodbujajmo otrokov govor (2)

Otroci, ki imajo tudi čez dan v ustih dudo in pijejo iz stekleničke, čeprav bi že lahko uporabljali kozarec, so prav tako prikrajšani za boljše govorne sposobnosti.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 11. februar 2021 / 18:11

V ponedeljek konec omejitve na občine

V šole se vračajo učenci preostalih razredov osnovne šole in dijaki zaključnih letnikov. Odpirajo se tudi vse trgovine.

Jesenice / četrtek, 11. februar 2021 / 13:40

Direktorica muzeja brez soglasja

Jeseniški občinski svet ni potrdil imenovanja Irene Lačen Benedičič, razpis bodo ponovili.

Kranj / četrtek, 11. februar 2021 / 13:37

Načrti z rezervatom Bobovek

V rezervatu Bobek so postavili informacijske table, v nadaljevanju projekta pa bodo postavili še klopi, zidce, vzpostavili bodo dodatne poti in učno pot. Na Bobovku imajo še druge smele načrte.

Zanimivosti / četrtek, 11. februar 2021 / 13:32

V Deželi kruha

Miro Rismondo je širši javnosti znan predvsem po ledenih in lesenih skulpturah. V času epidemije covida-19 je Ledeni in Leseni deželi dodal še eno: Deželo kruha. Začel je peči kruh z drožmi.

Tržič / četrtek, 11. februar 2021 / 12:07

Še bogatejša Pot treh zvonov

Idejo za pot so dobili domačini Žiganje vasi, ko so pred leti na cerkvi sv. Urha zamenjali tri zvonove ...