Podaljšana igriva puberteta
Test: Renault Twingo TCE 100 GT
Celih štirinajst let je na avtomobilskih trgih vztrajal Renaultov Twingo prve generacije in skoraj brez popravkov ohranjal svojo mladostno igrivost, zaradi katere so ga vzljubili mladi in stari vozniki. Potem pride »francoska revolucija«, zaradi katere je novi Twingo nekoliko večji, predvsem pa zrelejši in bolj dodelan od svojega predhodnika. Prav zato so morali Renaultovi stilisti že skoraj dokončan projekt vreči v koš in narediti avtomobil po ukazu Renaultovega vrhovnega šefa Charlosa Ghosna, ki jim je zabičal, naj bo novinec všeč tudi kupcem in ne samo njim. Tako je Twingo drugi za celih sedemnajst centimetrov zrasel v dolžino, je tudi širši in višji in krepko prostornejši. Kaj pa prvi vtis? Twingo je izgubil nekaj svoje nagajivosti in morda je ljubezen na drugi pogled. Ob prvem se namreč oči ne orosijo, noge ne zašibijo in utrip srca ni nič povečan.
Šele po krajšem druženju pride »sproščenost«, ki pri prvotnem Twingu nikoli ni bila pod vprašajem. Potem se začne faza osvajanja z velikima žarometoma, topim nosom, rahlo zalomljenim zadkom in pri športno naravnani različici GT še s srebrnimi dekorativnimi dodatki in aluminijastimi platišči. Pogled v potniško kabino razkrije, da se je tudi v notranjosti zgodila dokaj revolucionarna preobrazba. Armaturna plošča je na prvi pogled nekoliko resnobnejša, vendar na sredino postavljen digitalni merilnik hitrosti in zaslon z vsemi potrebnimi podatki ter za volanom štrleči analogni merilnik hitrosti, govorita drugače. Ker hoče biti Twingo uporaben malček, je od predhodnika ohranil vzdolžno pomično zadnjo klop, ki s podiranjem krepko poveča prtljažni prostor, ali pa je oba dela skupaj z naslonjali prednjih sedežev mogoče na hitro spremeniti v ležišči za dva utrujena popotnika. Ob tem so omembe vredni številni odlagalni predalčki za drobnarije, kot del dodatne opreme pa tudi vhodi za priključevanje takšnih in drugačnih komunikacijskih naprav.
Tako kot na zunanjosti in v notranjosti se je Twingo spremenil tudi v drobovju. Športnim dušam je namenjen 1,2-litrski bencinski štirivaljnik, ki »diha« s pomočjo turbinskega polnilnika in razvije okroglih 100 poskočnih konjičev. Tisto, kar motor obljublja na papirju, se v praksi izkaže v odločnem, vendar ne surovem pospeševanju, v doseganju spodobne končne hitrosti, a tudi v precej povečanem hrupu v kabini, ki pri najvišjih dovoljenih vrtljajih postaja že nekoliko moteč. Motorni energiji petstopenjski ročni menjalnik sledi s kančkom pomanjkanja natančnosti, kljub temu pa vse skupaj zadošča za splošno zadovoljstvo. K temu v precejšnji meri pripomore tudi podvozje, ki brez težav prenaša hitro ovinkarjenje, le pri pretiravanju se zdi, da se želi zadek privzdigniti in uiti po svoje. Kako se bo novemu Twingu, ki je po genetiki Francoz po proizvodnji v Novem mestu pa skoraj pravi Slovenec, godilo na trgu, je še preuranjeno napovedovati, vendar se zdi, da so mu zvezde naklonjene. Malo manj morda najdražji različici, ki se cenovno že meri tudi z nekoliko večjimi avtomobili.
Tehnični podatki
Mere: d. 3,600 š. 1,654, v. 1,470 m, medosje 2,367 m
Prostornina prtljažnika: 165/285/959 l
Teža (prazno v./ dovoljena): 980/1410 kg
Vrsta motorja: štirivaljni, bencinski, 16V
Gibna prostornina: 1149 ccm
Največja moč pri v/min: 74 kW/100 KM pri 5500
Največji navor pri v/min: 145 pri 3000
Najvišja hitrost: 189 km/h
Pospešek 0-100 km/h: 9,8 s
Poraba goriva po EU norm.: 7,8/ 4,9/ 5,9 l/100 km
Izpušne emisije CO2: 140 g/km (Euro 4)
Maloprodajna cena: 22.280 EUR (5.339.720 SIT)
Uvoznik: Renault Nissan Slovenija, Ljubljana