Filtri za pitno vodo na pipah - da ali ne?
V današnjem času se z napredkom tehnologije ter tudi vedno višjimi zdravstvenimi (higienskimi) standardi in preprosto osebnimi zahtevami pojavljajo vedno bolj dovršene oz. sofisticirane metode za doseganje postavljenih standardov. Ker preskrba z zdravo pitno vodo predstavlja enega izmed glavnih pogojev obstoja neke skupnosti oz. vsaj za naš prostor nekaj vsakdanjega, se v smislu doseganja »še boljše« kakovosti pitne vode pojavljajo razni izdelki v obliki filtrov, čistil ipd., ki obljubljajo skoraj čudeže ob njihovi vstavitvi in delovanju.
Moj namen ni izvajati propagando proti različnim vrstam in oblikam filtrov za »čiščenje vode«, rad bi v poplavi različnih produktov opozoril na nekaj vprašanj, ki bi si jih morala kupec oz. prodajalec zastaviti in nanja poiskati ustrezne odgovore.
Temeljno vprašanje pri nakupu in morebitni vstavitvi filtra za vodo je: kaj bo ta filter iz vode odstranil. Za odgovor na to vprašanje potrebujemo vsaj osnovno mikrobiološko preiskavo in kemijsko analizo vstopne vode, ki prek vodnega števca priteče v naše gospodinjstvo. Odgovor na to vprašanje je vsekakor dolžan posredovati upravljavec vodovodnega sistema (javno podjetje, kdo drug …), ki je zakonsko pristojen iz javnega vodovoda distribuirati zdravstveno ustrezno pitno vodo. Torej, pozanimajmo se pri upravljavcu, kakšne kvalitete je voda in kaj bi bilo smiselno iz vode odstraniti, če to v njej sploh je (da ne bomo iz vode odstranjevali nekaj, česar v njej sploh ni …).
Drugo vprašanje, pomembno za potrošnika, je: kako se filter vzdržuje. Vsak filter, ki zadrži (eliminira) določeno snov v vodi po določenem času – sploh če se njegov vitalni, filtrski del ne vzdržuje (čisti) – postane mikrobiološko gojišče in vpliva vsaj na skupno število mikroorganizmov v vodi (ponavadi tistih, ki jih v laboratoriju izoliramo pri 220 C). Torej, filter je treba redno čistiti in vzdrževati, nasploh so z vidika čiščenja »problematični« razni membranski filtri s kombinacijo aktivnega oglja za vodovodnim števcem.
Tretje vprašanje je cena filtra, glede na njegovo aktivno dobo trajanja. Univerzalnih filtrov, ki bi iz vode odstranjevali kar vse povprek (od mikroorganizmov do kemičnih substanc in bi bili hkrati še »mehčalci« za vodo), praviloma ni. Ponavadi sta trajanje in cena filtra pogojena s količino prečrpane vode – kar velikokrat v končni fazi, glede na npr. letni finančni vložek, pomeni velik dodaten strošek.
Četrto oz. zadnje vprašanje ali zahteva kupca do prodajalca je: izvid ustreznih laboratorijskih preiskav oz. analiz pooblaščenih laboratorijev (IVZ RS, območni Zavodi za zdravstveno varstvo) oziroma ustrezen atest, ki bo praktično izkazoval primernost oz. učinkovitost filtra.
Z namenom zaščite potrošnika ter strokovnega oziroma hkrati moralno-etičnega vidika je vsekakor potrebno, da prodajalec takšnega pripomočka na postavljena vprašanja ustrezno odgovori in predloži ustrezno dokumentacijo!
Na zdravje z ustrezno, zdravo pitno vodo!