Filtri za pitno vodo na pipah - da ali ne?

V današnjem času se z napredkom tehnologije ter tudi vedno višjimi zdravstvenimi (higienskimi) standardi in preprosto osebnimi zahtevami pojavljajo vedno bolj dovršene oz. sofisticirane metode za doseganje postavljenih standardov. Ker preskrba z zdravo pitno vodo predstavlja enega izmed glavnih pogojev obstoja neke skupnosti oz. vsaj za naš prostor nekaj vsakdanjega, se v smislu doseganja »še boljše« kakovosti pitne vode pojavljajo razni izdelki v obliki filtrov, čistil ipd., ki obljubljajo skoraj čudeže ob njihovi vstavitvi in delovanju.

Moj namen ni izvajati propagando proti različnim vrstam in oblikam filtrov za »čiščenje vode«, rad bi v poplavi različnih produktov opozoril na nekaj vprašanj, ki bi si jih morala kupec oz. prodajalec zastaviti in nanja poiskati ustrezne odgovore.

Temeljno vprašanje pri nakupu in morebitni vstavitvi filtra za vodo je: kaj bo ta filter iz vode odstranil. Za odgovor na to vprašanje potrebujemo vsaj osnovno mikrobiološko preiskavo in kemijsko analizo vstopne vode, ki prek vodnega števca priteče v naše gospodinjstvo. Odgovor na to vprašanje je vsekakor dolžan posredovati upravljavec vodovodnega sistema (javno podjetje, kdo drug …), ki je zakonsko pristojen iz javnega vodovoda distribuirati zdravstveno ustrezno pitno vodo. Torej, pozanimajmo se pri upravljavcu, kakšne kvalitete je voda in kaj bi bilo smiselno iz vode odstraniti, če to v njej sploh je (da ne bomo iz vode odstranjevali nekaj, česar v njej sploh ni …).

Drugo vprašanje, pomembno za potrošnika, je: kako se filter vzdržuje. Vsak filter, ki zadrži (eliminira) določeno snov v vodi po določenem času – sploh če se njegov vitalni, filtrski del ne vzdržuje (čisti) – postane mikrobiološko gojišče in vpliva vsaj na skupno število mikroorganizmov v vodi (ponavadi tistih, ki jih v laboratoriju izoliramo pri 220 C). Torej, filter je treba redno čistiti in vzdrževati, nasploh so z vidika čiščenja »problematični« razni membranski filtri s kombinacijo aktivnega oglja za vodovodnim števcem.

Tretje vprašanje je cena filtra, glede na njegovo aktivno dobo trajanja. Univerzalnih filtrov, ki bi iz vode odstranjevali kar vse povprek (od mikroorganizmov do kemičnih substanc in bi bili hkrati še »mehčalci« za vodo), praviloma ni. Ponavadi sta trajanje in cena filtra pogojena s količino prečrpane vode – kar velikokrat v končni fazi, glede na npr. letni finančni vložek, pomeni velik dodaten strošek.

Četrto oz. zadnje vprašanje ali zahteva kupca do prodajalca je: izvid ustreznih laboratorijskih preiskav oz. analiz pooblaščenih laboratorijev (IVZ RS, območni Zavodi za zdravstveno varstvo) oziroma ustrezen atest, ki bo praktično izkazoval primernost oz. učinkovitost filtra.

Z namenom zaščite potrošnika ter strokovnega oziroma hkrati moralno-etičnega vidika je vsekakor potrebno, da prodajalec takšnega pripomočka na postavljena vprašanja ustrezno odgovori in predloži ustrezno dokumentacijo!

Na zdravje z ustrezno, zdravo pitno vodo!

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 1. julij 2011 / 07:00

Poskus čiščenja Trbojskega jezera

Kljub vsemu trudu potapljačev podvodna ekološka čistilna akcija ni uspela zaradi izjemno slabe vidljivosti.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 6. april 2009 / 07:00

Na vižah tudi lanska zmagovalca

Znanih je deset izvajalcev, ki bodo junija sodelovali na 9. Večeru slovenskih viž v narečju v Škofji Loki.

Kronika / ponedeljek, 6. april 2009 / 07:00

Za policisti zahtevno leto

Kadrovsko podhranjena gorenjska policija je bila lani dodatno obremenjena zaradi zagotavljanja varnosti ob predsedovanju Slovenije svetu Evropske unije in drugih pomembnih dogodkih.

Kronika / ponedeljek, 6. april 2009 / 07:00

Dvajset let za umor staršev

Blaža Mištrafovića s Spodnje Senice pri Medvodah so za dvojni umor iz koristoljubja in na zahrbten način obsodili na dvajset let zapora.

Kronika / ponedeljek, 6. april 2009 / 07:00

Kriminal

Kamničanu zasegli konopljo Kamnik – Kamniški policisti so ta teden za čas zbiranja obvestil odvzeli prostost 26-letnemu Kamničanu, ki ga sumijo stori...

Tržič / ponedeljek, 6. april 2009 / 07:00

Obnova mostu v Retnjah

Tržič – Lansko jesen je Občina Tržič začela obnavljati most čez Tržiško Bistrico pod naseljem Retnje. Najprej je bila na vrsti obnova vozišča in kovinske konstrukcije. Ker je bil...