Največ pozornosti ekologiji
Boris Smolej (SD) je že tretji mandat občinski svetnik na Jesenicah. Zase pravi, da je najbolj zadovoljen takrat, kadar veliko pričakuje od sebe in malo od drugih.
Kratka osebna predstavitev: datum in kraj rojstva, stan, število otrok, kaj ste po izobrazbi, kje ste zaposleni?
»Rojen sem 28. avgusta 1953 v kraju Jagnjenica pri Radečah. Po očetu sem Gorenjec, po mami pa naj bi bil po eni od variant regionalizacije iz zasavske regije. Vse svoje življenje živim v krajevni skupnosti Slovenski Javornik-Koroška Bela. Sem poročen, imam dva potomca – hčerko in sina. Po izobrazbi sem ekonomist. Trenutno sem zaposlen v podjetju Palisada, d. o. o., Jesenice.«
Želim si, da bi občina Jesenice postala …
»Ker sem že tretji mandat član občinskega sveta, se je v tem času zgodilo marsikaj, za kar smo soodgovorni tudi svetniki iz preteklih mandatov. Za nekaj stvari, ki so se zgodile ali so bile na občinskem svetu dogovorjene, pa se bodo realizirale v prihodnosti, že sedaj vidim, da ne bodo v celoti odraz mojih osebnih želja. Sedaj pa o željah: občina Jesenice naj bo takšna, da bo privlačna za zaposlovanje in tudi za bivanje. Menim, da si s krajem v celoti povezan samo takrat, ko v kraju tudi prebivaš. Z veseljem ugotavljam, da Jesenice postajajo privlačnejše tudi za mladino.«
Katere cilje boste zasledovali kot občinski svetnik?
»Program naše stranke (SD) je zelo blizu tudi mojim osebnim videnjem reševanja aktualnih zadev v občini. Tu mislim predvsem na ekologijo, komunalne zadeve, smotrno rabo prostora in tudi racionalno proračunsko porabo. Menim, da morajo biti ekološko bolj obremenjena okolja deležna še večje pozornosti – tudi pri investicijah v komunalno infrastrukturo. Ker se z različnimi problemi srečujem že v okviru sveta krajevne skupnosti Slovenski Javornik-Koroška Bela, jih skušam v največji možni meri vključiti v reševanje v okviru občinskega sveta. Menim, da so kolegi v občinskem svetu solidarni in da podpirajo zamisli in predloge. Želel bi izpostaviti, da v tem sklicu občinskega sveta pri svetnicah in svetnikih opažam izredno visoko motiviranost za reševanje začrtanih planskih ciljev.«
Katere svoje tri osebnostne lastnosti bi izpostavili (pozitivne ali negativne)?
»O sebi govoriti ni lahko. Raje slišim, da se drugi pogovarjajo o meni. Pa vseeno o mojih lastnostih. Po naravi sem optimist. Čas najraje porabim za tisto, kar me veseli. Če menim, da imam prav, sem tudi trmast. Rad sem informiran. Všeč mi je vse, kar je v življenju lepega in dobrega. Vesel sem, če sem lahko koristen.«
Najljubši hobi oziroma preživljanje prostega časa?
»Že od malih nog me je vleklo k vodi. Ker smo živeli ob Savi, so starši takoj vedeli, kje naj me iščejo. To je ostalo v meni. Plavanje, čolnarjenje, ribolov, potapljanje. V teh aktivnostih uživam. Obožujem gobarjenje. Tudi okrog hiše in na vrtu rad kaj postorim.«
Zadnja prebrana knjiga?
»Knjige so mi vedno veliko pomenile. Zadnja prebrana knjiga Tito brez maske avtorja Mira Simčiča. Zanimiva vsebina.«
Najljubši kraj za dopust?
»Dopust je vedno povezan z morjem. Istrska obala je za naju z ženo tisto, kar nama je všeč. Meni bolj voda, ženi pa senca.«
Na kaj ste v življenju najbolj ponosni?
»Ponosen sem na to, da mi je s pomočjo družine uspelo realizirati nekatere projekte. Vesel sem, da otroka stopata na samostojno pot.«
Življenjsko vodilo ali moto?
»Stari oče po očetovi strani je nekoč dejal: Veš, brez »muje« (truda), se še čevelj ne obuje. To sem si zapomnil. Imam občutek, da sem najbolj zadovoljen takrat, kadar veliko pričakujem od sebe in malo od drugih.«
Vprašanje o aktualnem dogajanju: že vrsto let ste zelo dejavni na področju varstva okolja, vodite tudi odbor za urejanje prostora in varstvo okolja. Se vam zdi, da Jeseničani živijo v dovolj čistem okolju? Kateri problem bi izpostavili kot trenutno najbolj žgoč na področju onesnaževanja na Jesenicah?
»Prav problemi ekologije so me v vseh treh mandatih vodili h kandidaturi za člana občinskega sveta. V čast si štejem, da so mi v tem mandatu zaupali vodenje odbora za urejanje prostora, varstva okolja in gospodarjenje s stavbnimi zemljišči. Člani odbora so izredno kooperativni, pri delu odbora nam je v veliko strokovno pomoč celotna občinska uprava, še posebej pa oddelek za okolje in prostor. Za uspeh štejem, da smo svoja stališča do aktualnih problemov na področju ekologije poenotili tudi s predstavniki civilne iniciative. Dogovorili smo se, da bomo o žgočih temah obveščali in ukrepali. Trenutno bi kot največje probleme, ki čakajo na rešitev, izpostavil avtocesto (zaradi hrupa), ranžirno železniško postajo Jesenice (zaradi hrupa zaradi premikanja vagonov), Acroni (zaradi problema regeneracije kislin, hrupa in vibracij). Reševanje omenjenih problemov ni preprosto, česar se občani zavedamo, vendar se zavedamo tudi, da ti problemi niso jeseniška posebnost, in če so jih zmogli rešiti drugod, jih bomo morali tudi pri nas. Dela nam torej še ne bo zmanjkalo.«