Za rekorde, slavo in denar
Danes se v Osaki na Japonskem začenja svetovno prvenstvo v atletiki, med trinajstimi slovenskimi atleti pa so tudi Gorenjci Brigita Langerholc, Matic Osovnikar in Rožle Prezelj.
Kranj, Škofja Loka – »Z zadnjimi nastopi in rezultati sem zelo zadovoljna in v Osako odhajam z željo, da po petih letih spet tečem čas okoli 1,58 ter postavim svoj osebni rekord. Ta čas mislim, da bi moral zadoščati za nastop v finalu, tudi če ne bo, pa ne bom razočarana,« je pred odhodom na Japonsko povedala Škofjeločanka Brigita Langerholc, ki je zaradi vpletenosti Jolande Čeplak v dopinško afero postala naša prva dama teka na osemsto metrov.
Podobno kot Brigita razmišlja eden najhitrejših belopoltih šprinterjev na svetu, sicer pa Brigitin someščan Matic Osovnikar, ki bo v Osaki nastopil na sto in dvesto metrov. »Pred sezono sem se odločil, da se ne bom skoncentriral zgolj na svetovno prvenstvo, ampak sem si zadal cilj, da dobre rezultate dosegam tudi na drugih tekmah. To mi je kar dobro uspelo, sedaj imam res dober občutek in želim si, da bi to trajalo do začetka tekem v Osaki. Moj cilj je jasen, to pa pomeni, da bom tekel rekordne čase. Res sem trdo treniral in mislim, da bi mi moralo uspeti,« je pred odhodom prejšnji teden povedal Matic.
V zadnji skupini naših atletov, ki je v Osako odpotovala ta teden, pa je bil tudi Kranjčan Rožle Prezelj, ki bo nastopil v skoku v višino. »Na največjih tekmovanjih doslej nisem imel veliko sreče, upam pa, da mi bo tokrat uspelo in bom s svojim državnim rekordom ali s skokom blizu njega oziroma blizu 2,30 metra, uspel in se uvrstil v finale,« je pred odhodom povedal Rožle, ki ga bo kot trener v Osaki spremljal oče Dušan.
Poleg treh gorenjskih atletov bodo za slovensko reprezentanco na Japonskem nastopali še: Miro Vodovnik v metu krogle, Primož Kozmus v metu kladiva, Jan Žumer v skoku v daljino, Damjan Zlatnar v teku na 110 metrov z ovirami, Boštjan Buč v teku na tri tisoč metrov z zaprekami, Andrej Poljanec v skoku s palico, Sonja Roman v teku na 1500 metrov, Marija Šestak v troskoku, Helena Javornik v maratonu in Marlene Ottey v teku na sto metrov. Kot je na priložnostni tiskovni konferenci pred odhodom poudaril predsednik AZS Peter Kukovica, je to naša najmočnejša reprezentanca doslej. Za kolajne se bodo naši potegovali s konkurenti iz kar 204 držav, za najboljše pa je pripravljen tudi bogat nagradni sklad, ki znaša več kot sedem milijonov dolarjev. Največ, kar sto tisoč dolarjev, bodo dodatno dobili atleti, ki bodo postavili svetovne rekorde.