Cene hrane naraščajo tako v Sloveniji kot na območju Evropske unije.

Hrana se draži povsod

Julijska inflacija je že presegla maastrichtski kriterij. Gibanja cen hrane, alkoholnih pijač, tobaka in gostinskih storitev so pri nas podobna kot v Evropski uniji.

Kranj – Medletna stopnja inflacije, ki jo merijo s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je julija v Sloveniji znašala štiri odstotke in je bila po podatkih Eurostata najvišja med vsemi dvanajstimi državami z evrskega območja, med drugimi petnajstimi članicami Evropske unije, ki še niso uvedle evra, pa so višjo beležili v šestih državah. Slovenija julija tudi ni več izpolnjevala maastrichtskega inflacijskega kriterija, ta je znašal 2,6 odstotka, pri nas pa je 12-mesečni povprečni harmonizirani indeks cen porasel na 2,8 odstotka.

Podatki kažejo, da so se pri storitvah do konca letošnjega julija v primerjavi z enakim lanskim obdobjem najbolj podražile gostinske in nastanitvene storitve (za 6,8 odstotka), pri blagu pa alkoholne pijače in tobak (za 6,3 odstotka) ter hrana in brezalkoholne pijače (za 5,1 odstotka). Na ministrstvu za finance ob tem poudarjajo, da gibanje cen v teh treh cenovnih skupinah bistveno ne odstopa od cenovnih trendov v ostalih novih članicah Evropske unije. Cene hrane so v Sloveniji po vstopu v Evropsko unijo naraščale počasneje kot v uniji oz. na evrskem območju, sredi minulega leta so se začele zviševati tako v Sloveniji kot v EU, v zadnjih mesecih pa so v novih članicah naraščale nekoliko hitreje od povprečja unije. Podobno velja za cene alkoholnih pijač in tobaka, ki so se v novih članicah zviševale tudi zaradi prilagajanja trošarine zahtevam Evropske unije. Cene gostinskih in nastanitvenih storitev naraščajo v vsej Evropski uniji že od druge polovice minulega leta, v Sloveniji pa so najbolj izrazito porasle decembra, to je neposredno pred uvedbo evra.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / torek, 19. maj 2020 / 14:32

Veleposlanica obiskala muzej

Lynda C. Blanchard, od jeseni veleposlanica ZDA v Sloveniji, je v ponedeljek obiskala Čebelarski muzej v Radovljici ter na ta način pozdravila mednarodni dan muzejev, ki smo ga praznovali v ponedeljek...

Objavljeno na isti dan


Bled / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Bled potrebuje obe obvoznici

Stranka SLS je na Bledu pripravila okroglo mizo z ministroma Janezom Božičem in Janezom Podobnikom ter poslancem državnega zbora Mihaelom Prevcem o blejski obvoznici. Množičen odziv Blejcev.

Železniki / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

V šolo v Selcih ne bo več teklo

Na telovadnici podružnične šole v Selcih v teh dneh prekrivajo streho, ki je dolga leta prepuščala vodo. Ravnatelj Franc Rant: "Občina Železniki bo morala bistveno več vlagati v šolske stavbe."

GG Plus / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Ležal boš 35 dni? Ti nisi normalen!

Medvoščan Grega Lunar je sodeloval v projektu Bed rest Valdoltra 2007. Bil je eden izmed desetih merjencev, katerih edina naloga je bila ležati celih 35 dni, dan in noč. Vstal je 3. avgusta.

Gospodarstvo / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Največ škode je na koruzi

Petkovo neurje s točo je na širšem območju od Kranja proti Šenčurju in Preddvoru povzročilo največ škode na koruzi. Na najbolj prizadetih območjih bo manjši pridelek, težje pa bo tudi spravilo.

Gospodarstvo / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Brez kupca za Grad Podvin

Zavarovalnici Triglav, ki je maja objavila vabilo k dajanju ponudb, ni uspelo prodati Hotela Grad Podvin.