Razstave cvetja
Slovenci smo se zadnja leta močno izobrazili glede nege in vzgoje cvetja. Malo s pomočjo velikega števila razstav, ki jih je nekaj že tradicionalnih pri nas, še več in zelo bogate pa lahko vse leto obiskujete po tujih deželah, tudi v sosednjih državah. Odkar se rastline selijo po vsem svetu, tudi ni noben problem na takih sejmih kupiti najrazličnejše rastline že kar posajene v lončke ali pa gomolje, semena, čebulice vseh mogočih sort. In prav znanje, ki si ga na takih obiskih pridobimo, pripomore, da so slovenski kraji, hiše in vrtovi bolj bogati z raznimi novimi sortami rož. In zanimivo, da tudi naše rastne razmere ustrezajo marsikateri tudi sredozemski rastlini.
In ker so v avgustu vrtovi polni že tudi marsikaterega sadja in zelenjave, pobiramo tudi že plodove svojega dela. Ker v tem času dozorijo maline, ribez, robide, josta, jagode, kosmulje, jih redno obiramo, konserviramo ali predelamo v marmelade, kar vam je ljubše. Po obiranju izrežemo z grmov stare veje. Odstranimo tudi plesnive in gnile plodove in sadike pognojimo, da bodo jeseni še rodile. Preglejmo tudi liste, da se niso zaredile uši ali škrlup, takšne je treba poškropiti. Tudi drevesa breskve, ko jih oberemo, poškropimo.
V avgustu še zadnjič pognojimo vrtnice, da bodo na jesen še bogato zacvetele. Sedaj je tudi čas, da jih precepimo, če se znamo s tem ukvarjati, na divjak cepimo žlahtno sorto. Trajnice, ki so odcvetele, lahko porežemo do tal, da ne naredijo semena in s tem izgubijo moč za naslednjo sezono. Avgust je že primeren čas, ko trajnice lahko razdelimo in presadimo. Vendar si za tako delo izberite kakšen bolj hladen dan po dežju, ker se v suši vse slabše ukorenini. Če sejete kaktuse, je tudi čas za presaditev. In tudi zalijete jih lahko večkrat v teh vročih sušnih dneh. Da vam bo balkonsko cvetje krasilo hišo do pozne jeseni, ga redno zalivajte in predvsem odstranjujete odcvetele cvetove. Če sami podtaknete vršičke za naslednje leto, je sedaj čas, da narežete mlade poganjke in jih posadite. Za nekaj dni jih postavite v senco in redno zalivajte.
Avgust je zadnji poletni mesec z visokimi temperaturami, tudi s še toplimi nočmi. Ker je letos že dolgo suša, je treba veliko zalivati, najbolje zgodaj zjutraj in pozno zvečer. Odstranjujemo plevel, vendar ne prekopavamo preveč, ker to zemljo še dodatno izsuši, zato rastline, ki potrebujejo veliko vode, zastiramo, da imajo bolj vlažna tla tudi čez dan. Tako je sedaj čas za potaknjence vrtnic. Na te moramo res paziti, da imajo vedno vlažno zemljo, dokler traja vročina. Porežemo rastline, ki jih posušimo za zimske šopke. Pognojimo rože, ki bodo jeseni zacvetele, prenehamo pa gnojiti rastline, ki so za letos odcvetele. Sadimo nove trajnice, kot so potonike, jesenski podlesek, irisi, lilije. Če potrebujemo novo živo mejo, jo sedaj porežemo in podtaknemo mlade poganjke. Posadimo tudi iglavce in zimzelene rastline. Če smo v juniju sejali dvoletnice, na primer mačehe, spominčice, jih sedaj presadimo, da se do jeseni še bolj razrastejo. Sedaj je tudi primeren čas za nabiranje zelišč. Nabiramo jih zjutraj, takoj ko se posuši rosa, jih povežemo v šopke in obesimo s cvetovi navzdol. Uporabimo jih kot začimbe v gospodinjstvu, najmočnejši vonj imajo melisa, meta, timijan, šetraj, origano ... zato jih imajo nekateri tudi za odišavljenje prostorov.