Hrvati so za Hamburg
Slovenski in hrvaški politiki so prepričani, da so pogovori dobro znamenje za rešitev meddržavnih problemov.
Ljubljana – Hrvaška vlada je po izgovorih, da iz Ljubljane ni prejela predloga za rešitev meddržavnih vprašanj, konec tedna le odgovorila na slovenski predlog reševanja problemov meje, hrvaških varčevalcev Ljubljanske banke in jedrske elektrarne v Krškem. Javnost s podrobnostmi iz slovenskega predloga pretekli teden še ni bila seznanjena. Znan je bil le slovenski predlog, da je treba s pomočjo tretjega rešiti nerešena vprašanja ob celotni meji in ne le v Piranskem zalivu in da naj bi vlogo razsodnika prevzelo sodišče za spravo in arbitražo pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi, ki ga vodi francoski pravnik Robert Badinter, ki se je v preteklosti veliko ukvarjal s problemi meja med republikami nekdanje Jugoslavije.
Hrvatje so Slovencem povedali, da jih veseli slovenska pripravljenost, da bo nekdo tretji pomagal pri reševanju problemov med državama, vendar je zanje edini pravi in dovolj izkušeni razsodnik mednarodno sodišče za pomorsko pravo v Hamburgu in ne sodišče evropske organizacije za varnost in sodelovanje, ki po njihovem mnenju nima dovolj izkušenj. Sicer pa najvišji predstavniki hrvaške politike, predsednik republike Stipe Mesić, predsednik vlade Ivo Sanader in predsednik Sabora Vladimir Žekš, trdijo, da pogovori med Hrvaško in Slovenijo napredujejo.
Za Slovenijo je sodišče v Hamburgu neprimerno, saj ne gre le za razsojanje o meji na morju, ampak za celotno mejo med državama, je povedal v petek slovenski minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel. Z njim soglašajo tudi drugi slovenski politiki. Predsednik vlade Janez Janša je pri pogajanjih s Hrvaško zmeren optimist, čeprav je lahko sosednja država pri svojih potezah tudi nepredvidljiva.