Zlatarstvo po japonsko
Test: Toyota Auris 1,6 Dual VVTi Luna
Ni vse zlato, kar se sveti, in ni vse povezano z zlatom, kar z imenom spominja na to žlahtno kovino. Auris bi bil glede na Toyotino tradicijo v spodnjem srednjem razredu lahko postavljen v zlato dobo, vendar so poševnooki možje rekli, da je z njegovim prihodom konec enega in začetek novega obdobja. Ob hitrem pogledu bi Toyotino novo orožje lahko spominjalo na tisto, ki so ga dolgo vrsto let dokaj uspešno uporabljali za boj z daljnovzhodno in tudi evropsko konkurenco, toda legendarno Corollo želijo vsaj v kombilimuzinski različici odriniti v zgodovino.
Auris sicer ne povzroči zastoja dihanja ali srčnih bolečin, kljub temu pa je Toyotinim (evropskim) oblikovalcem uspelo spraviti skupaj avtomobil, ki lovi modne smernice. To še ne pomeni, da je zunanjost drzna ali izrazito posebna, ampak raje zadržana in klasična, vendar se zato bolj izkaže z notranjo prostornostjo in udobjem. Tega Aurisu res ne gre oporekati, saj se dovolj udobno sedi tudi na zadnji klopi, ki s podrtimi naslonjali poveča v osnovi nič izjemen prtljažni prostor. In če že na zunanjosti ne povzroča izjemnega razburjenja, se to vsekakor zgodi za volanom. Armaturna plošča je urejena, vsa stikala na bolj ali manj dostopnih mestih, volanski obroč ustrezno velik, merilniki pa nekoliko manj pregledni, kot bi si želel voznik. Snovalci so namreč v sredici stlačili še majhna zaslončka za prikazovanje podatkov potovalnega računalnika, vse prej kot prijazna se zdi tudi oranžna osvetlitev. Ob vsem tem pa je najbolj moteča sredinska konzola, ki je nekakšen most med armaturno ploščo in dnom vozila. Ob tem, da se pri Toyoti najbrž navdušujejo nad svojim oblikovalskim dosežkom, se vozniki ubadajo z vprašanjem, kam odložiti mobilni telefon, očala in druge drobnarije; na tem znanstvenofantastično oblikovanem delu namreč ni prav nobenega odlagalnega predala ali vsaj vdolbine.
Motorna paleta bolj kot na bencinskih temelji na dizelskih motorjih. Močnejši od obeh bencinskih strojev je 1,6-litrski štirivaljnik, oborožen s sodobno tehniko odpiranja ventilov in podprt s sofisticiranim elektronskim menedžmentom. Vendar motorju, ki je v prostem teku in pri nižjih vrtljajih vljudno tih in miren, to žal ne pomaga preveč. Navorna krivulja se namreč dviga počasi in najvišja točka je tam, kjer bi moralo biti že vsega konec, vso svojo moč pa ta motor zbudi šele pri 6000 vrtljajih, ko je motor že dovolj hrupen, da njegov trušč moti komunikacijo v kabini. Kot da bi hoteli prikriti njegovo podhranjenost, sta na merilnikih tudi zeleni puščici, ki opozarjata voznika, kdaj je treba prestaviti v višjo ali nižjo prestavo. Precej bolje je z Aurisovim podvozjem, ki se suvereno odziva na zastavljene naloge. Lega v ovinkih je zanesljiva in avtomobil se le težko pusti prepričati zapeljati s prave smeri, pohvala pa gre tudi zanesljivim zavoram. Auris med številnimi agresivnimi tekmeci nikakor nima lahkega dela in pri Toyoti se bodo morali pošteno potruditi, da bodo svoje zlato skovali v želeno obliko.
Tehnični podatki
Mere: d. 4,220, š. 1,760, v. 1,515 m, medosje 2,600 m
Prostornina prtljažnika: 354/761
Teža (prazno v./dovoljena): 1230/1750 kg
Vrsta motorja: štirivaljni, bencinski, 16 V
Gibna prostornina: 1598 ccm
Največja moč pri v/min: 91 kW/124 KM pri 6000
Največji navor pri v/min: 157 pri 5200
Najvišja hitrost: 190 km/h
Pospešek 0-100 km/h: 10,4 s
Poraba goriva po EU norm.: 7,1/5,9/8,5 l/100 km
Maloprodajna cena: 17.140 EUR
Uvoznik: Toyota Adria, Ljubljana