Kino tudi na Planini?
Obiskovalcev kina je zaradi številnih razlogov v zadnjem letu vedno manj. Manjši kinematografi so zaprli vrata, večji računajo na dodaten zaslužek.
Težav številnih, predvsem lokalnih kinematografov je več. Ena izmed teh je število kopij filmov, ki jih ni samo malo, ampak jih slovenski distributerji najprej pošljejo večjim filmskim podjetjem, kot sta npr. Tuš in Kolosej. Tako lokalni kinematografi na kopije filmov čakajo dva ali celo štiri tedne. Več sreče imajo z bolj komercialnimi filmi, za katere vedno obstaja vsaj pet kopij filma. Največ k praznim dvoranam prispevajo spletne strani, ki ponujajo piratske različice filmov. »Res pa je, da se ljudje, naveličani interneta in televizije, vse bolj vračajo v kinematografe,« pravi Jože Oblak, delni lastnik Kina Sora.
Namesto kina koncertna dvorana?
»Kakšna bo usoda Kina Center, ne vedo niti lastniki,« je povedal Aleš Sladojevič iz Mestne občine Kranj. Pred pol leta je vodstvo Koloseja predlagalo, da se Kino Center spremeni v koncertno dvorano, ki jo Kranj še kako potrebuje. Na končno odločitev pa bo treba počakati še do septembra, ko se bodo vodilni znova sestali. Vendar Kranj ne bo brez kinodvorane, saj o postavitvi nove na Planini resno razmišlja Planet Tuš.
Kino Sora vztraja
Še bolj negotovo stanje je v škofjeloškem Kinu Sora, ki je v svojih najboljših časih na predstavo sprejel tristo gledalcev. V zadnjih letih pa si redne predstave ogleda le okoli šest tisoč gledalcev na leto. Na srečo kina število gledalcev vsaj stagnira. Jože Oblak, delni lastnik, vztraja zaradi finančnih sredstev, ki jih škofjeloškemu kinematografu namenijo Europa cinema, filmska mreža Art in ministrstvo za kulturo. »Če bi ta sredstva pošla, se zapiranju ne bi mogli več izogniti,« še dodaja Oblak.
Trenutno kinu največ zaslužka prinesejo v slovenščino sinhronizirani otroški animirani filmi, filmske predstave za lokalne osnovne in srednje šole ter t. i. filmska ciklusa v spomladanskem in jesenskem času. V času velikega upada gledalcev so cene vstopnic ostale enake, žal pa so predstave sedaj na sporedu le od četrtka do nedelje. Kino Sora se spopada s številnimi težavami, vendar se sedaj, ko bližnjo Kristalno dvorano začasno zapirajo, stvari obračajo na bolje. Večina prireditev se bo najbrž iz Kristalne dvorane preselila v Kino Sora, po končani obnovi pa Oblak upa, da bo na vrsti še obnova kina samega.
Milojka Bozovičar iz Škofje Loke: »Načeloma mi je ljubše gledališče, zato v kino ne prihajam prav pogosto. Če pa si želim ogledati kakšen dober film, grem v katerega izmed manjših kinematografov. Škoda, da večine majhnih kinov ni več.«
Tinkara Mezeg iz Žirov: »Ne dolgo nazaj sem si v Žireh ogledala film Beanove počitnice. Velikokrat se odpravim tudi v ljubljanski Kolosej in škofjeloški Kino Sora. Si pa vedno več filmov ogledam na domačem računalniku.«
Mateja Kalan iz Škofje Loke: »V kino sva s fantom pred rojstvom otrok zahajala bolj pogosto. V Kolosej sva se takrat odpravila predvsem ob koncih tedna, ko so bili na sporedu trilerji in komedije. Zdaj nama je všeč tudi kranjski kino.«
Aleksander Bizjak iz Idrije: »V kino ne zahajam prav pogosto, saj si veliko filmov lahko ogledam doma. Tja se odpravim enkrat na mesec, ko je na sporedu kakšna dobra komedija ali grozljivka. Nazadnje sem si v kinu ogledal Shreka.«