Jaka Reš, športnik za vzgled
Vsestranski športnik z dolgoletnimi izkušnjami, profesor športne vzgoje, udeleženec tekmovanj po vsem svetu je lahko za vzgled številnim, kako se »spraviti« v čudoviti svet športne rekreacije. Jaka, rojen leta 1935, je konec petdesetih let diplomiral na takratni Visoki šoli za telesno kulturo v Ljubljani in nato na Osnovni šoli v Lipnici kar 35 let delal kot profesor športne vzgoje. Svoje znanje je sam preizkušal v praksi in izkušnje delil svojim sotekmovalcem. Njegov prvi šport je bil smučarski tek in ne dolgo zatem še smučarski skoki, kjer njegov osebni rekord znaša 78 metrov s t.i. Šlibarjevim slogom, z rokami naprej. V začetku šestdesetih let je nastopil tudi na Univerzijadi v francoskem Chamonixu. V svoji dolgi in izjemno bogati športni karieri, ki še zdaleč ni končana, se je preizkušal še v teku, gorskem teku, kolesarjenju, duatlonu in triatlonu. Sedaj trenira bistveno manj, kot je v mladosti, saj sam dobro ve, da organizem v starejših letih potrebuje daljši čas regeneracije, ki je pomemben dejavnik pri pravilni vadbi.
Še sedaj, pri svojih dvainsedemdesetih letih želi preteči klasični maraton, ki ga je v preteklosti že ničkolikokrat. »Rad bi nastopil na maratonu v New Yorku, ki velja za najmnožičnejšega in najbolj popularnega na svetu. Vem, da se bo težko kvalificirati, saj je povpraševanje za ta tek izjemno. Vsekakor pa bom poskušal,« pravi Jaka, ki je poleg cestnih maratonov med drugim na smučeh pretekel znamenite tekaške maratone po Evropi, Kanadi, Ameriki, Avstraliji in Japonski.
Kaj pa on sam meni o športu v tretjem življenjskem obdobju? »Vsak posameznik mora imeti željo in cilj za ukvarjanje s športno rekreacijo. Najprimernejše so aerobne vadbe, med katerimi bi še posebej izpostavil plavanje, ki se ga premalo poslužujemo in je odlična vaja za srčno žilni sistem in kjer ni nobenih udarcev oz. pritiskov in s tem varujemo sklepe pred tipičnimi poškodbami, ki jih lahko staknemo npr. pri teku. Klasični rekreativni tek je za marsikoga lahko dokaj zahteven, če nima pred tem nobene kondicijske osnove. Primernejša v tem primeru sta hoja in kolo. Nadvse primerna pa je t.i. nordijska hoja, kjer so v vadbo vključene vse mišične skupine. Intenzivnost pa naj bo na nizki, aerobni stopnji,« še dodaja Jaka, ki med drugim v zimskem obdobju vodi skupinski program športne rekreacije v telovadnici v Radovljici. Upajmo, da bo Jaka še dolgo delil lepe trenutke na športnih prireditvah in ga bomo lahko spodbujali na poti k njegovim ciljem.