Brane Oblak - legenda slovenskega nogometa

»Brane«je začel igrati nogomet pri ljubljanskem klubu Svoboda, od koder je leta 1965 prestopil k mestnemu tekmecu Olimpiji. Proslavil se je že na prvi tekmi, ki jo je odigral za svoj novi klub, 20. maja 1966 v Beogradu, ko je Olimpija z 2:1 premagala mnogo slovitejši Partizan in je dosegel oba zadetka za Olimpijo. Do leta 1973, ko je prestopil k splitskemu Hajduku, je za Olimpijo odigral 181 tekem in dosegel 33 zadetkov. V dresu Hajduka je igral dve sezoni in bil v obeh z moštvom tako jugoslovanski državni kot pokalni prvak. Leta 1975 ga je pot zanesla v Bundesligo h klubu Schalke 04 iz Gelsenkirchna. Tam je ostal dve leti in bil s klubom v sezoni 1976/77 drugi v nemški ligi. Že naslednjo sezono je prestopil v münchenski Bayern, kjer je ostal tri sezone, v zadnji (1979/80) je bil z Bayernom tudi nemški prvak. Nato je vse do leta 1987, ko je sklenil nogometno kariero, igral v različnih avstrijskih amaterskih klubih.

Za jugoslovansko reprezentanco je prvič zaigral leta 1971 na prijateljski tekmi proti Romuniji. Že naslednje leto ga je doletela čast igrati na Pelejevi poslovilni tekmi v Riu de Janeiru. V posebej lepem spominu mu bo ostalo svetovno prvenstvo leta 1974 v Nemčiji, ne le zato, ker je bil skupaj z Danilom Popivodo prvi Slovenec, ki je zaigral na svetovnem prvenstvu, temveč tudi zaradi tega, ker je bil zaradi dobrih iger izbran v najboljšo enajsterico prvenstva. Leta 1976 je bil tudi član jugoslovanske reprezentance na evropskem prvenstvu v Jugoslaviji. Tega leta je končal reprezentančne nastope. V skupno 46 tekmah je dosegel šest zadetkov.

Po končani igralski karieri se je podal v trenerske vode. Izmed članskih ekip je treniral NK Naklo, Olimpijo, Rudar Velenje, NK Koper in Ljubljano, še zlasti pa se je izkazal pri delu z mladinci. Od februarja 2004 je bil selektor mladinske reprezentance Slovenije do 21 let, že 24. maja 2004 pa je bil po odstavitvi Bojana Prašnikarja izbran za selektorja slovenske članske reprezentance.

Leta 2003, ob 50. obletnici UEFA, so članice organizirale glasovanja za najboljše nogometaše držav članic v prvih 50 letih obstoja te organizacije. Za najboljšega slovenskega nogometaša tega obdobja je bil izbran Brane Oblak, med drugimi je»premagal«tudi Srečka Katanca in Zlatka Zahoviča.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 25. junij 2007 / 07:00

Plačilo dohodnine do sredine avgusta

Davčna uprava je 16. avgust določila za rok, ko je treba plačati dohodnino. Izdana že večina odločb.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 19. december 2008 / 07:00

Navihanke z naj vižo

Radio Slovenija je v Festivalni dvorani na Bledu pripravil tradicionalni izbor Naj viže leta 2008.

Naklo / petek, 19. december 2008 / 07:00

Nasmeh za otroke

Pod tem naslovom je Šolski sklad Osnovne šole Naklo pripravil 15. decembra dobrodelni koncert v Domu Janeza Filipiča.

Šport / petek, 19. december 2008 / 07:00

Zgodovinska zmaga blejskih odbojkarjev

Odbojkarji ACH Volleyja so v ligi prvakov prvič slavili v gosteh, po napetem obračunu pa so ugnali francosko ekipo Beauvais Oise.

Kranj / petek, 19. december 2008 / 07:00

Bukovnik bi letošnje leto najraje pozabil

Kranj - »Letošnje leto bi najraje čim prej pozabil,« je na prednovoletnem srečanju z novinarji povedal Rajko Bukovnik, predsednik Sveta gorenjskih sindikatov, ki je z neka...

Jesenice / petek, 19. december 2008 / 07:00

Vox Carniolus slavil v Bratislavi

Jesenice - Komorni zbor Vox Carniolus z Jesenic se je iz slovaške Bratislave pred dnevi vrnil z naslovom najboljšega zbora na 3. mednarodnem tekmovanju v adventni in božični glas...