Višje sodišče zavrnilo pritožbo
Višje sodišče v Ljubljani je pritrdilo sodbi kranjskega sodišča, ki je zavrnilo zahtevek nesojenih kupcev lokalov na Koroški cesti v Kranju. Mestni občini Kranj lokalov ni treba prodati dražiteljem.
Kranj - Vodja oddelka za gospodarske in premoženjske zadeve na Mestni občini Kranj Tatjana Hudobivnik nam je včeraj potrdila, da je višje sodišče v Ljubljani ta mesec zavrnilo pritožbo kranjskih podjetnikov oziroma podjetij, nesojenih kupcev petih lokalov na Koroški cesti v Kranju. Višje sodišče je v celoti pritrdilo sodbi kranjskega okrožnega sodišča v septembru 2006, katera je s tem postala pravnomočna, tako da Mestni občini Kranj ni treba skleniti prodajne pogodbe, kot so zahtevali Ljuba Dermota, Zlatarstvo Mohorič, Partner in Jelena Jukić Wilfan. Gre za odmevno nepremičninsko afero iz leta 2003, zaradi katere je mestni svet tedanjemu kranjskemu županu Mohorju Bogataju celo izglasoval nezaupnico.
Spomnimo, Ljuba Dermota, Zlatarstvo Mohorič, Partner in Jelena Jukić Wilfan so na javni dražbi 5. novembra 2003 kupili pet lokalov na Koroški cesti za 86,4 milijona tolarjev. Pozneje se je izkazalo, da si je nekdanji župan Mohor Bogataj dovolil prevelike pristojnosti, saj je pustil občini pravico, da vseh pet lokalov proda prednostno v svežnju za izklicno ceno 85,6 milijona tolarjev, če 65-odstotno kavcijo oziroma 50 milijonov tolarjev vplačata najmanj dva interesenta, kar se je potem tudi zgodilo. Najemniki teh prostorov so se namreč združili, plačali izredno visoko varščino in ponudili osemsto tisoč tolarjev nad izklicno ceno.
Po opozorilu liste Mladi za Kranj je aprila 2004 dr. Rajko Pirnat oziroma njegov Inštitut za javno upravo v pravnem mnenju (plačala ga je občina) ugotovil, da je bil postopek neskladen z zakonodajo in da ni podlage za sklenitev pogodbe, zato Bogataj nazadnje s kupci prodajne pogodbe tudi ni podpisal. Obrtniki so nato zoper občino novembra 2004 vložili tožbo, v kateri so zahtevali, da jim občina izstavi zemljiškoknjižno dovolilo, s katerim bi lahko vpisali lastninsko pravico. Obrtnikom je občina kasneje vrnila vplačano varščino, okrožno državno tožilstvo pa je julija lani zavrglo kazensko ovadbo proti Bogataju, ker da ni storil kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja. Nekdanji župan se je sicer izgovarjal, da se je kot dober gospodar zavzemal, da se proda vseh pet lokalov na elitni lokaciji v Kranju, tako odločitev pa naj bi sprejel iz ekonomskih razlogov, ker prejšnji najemniki niso redno plačevali najemnin in so imeli težave z izterjavo.
O nadaljnji usodi lokalov – prodaji ali oddaji v najem - naj bi na eni naslednjih sej odločal kranjski mestni svet, je pojasnila Hudobivnikova: »Tri najemne pogodbe s sedanjimi najemniki so bile podpisane za določen čas do pravnomočnosti te tožbe, za en lokal smo v fazi tožbe za izpraznitev, en lokal pa je v najemu za nedoločen čas.«