Ko zaboli zob ...
Čakalne vrste za zobozdravnika so dolge, dežurna služba ob vikendih in praznikih pa je samo v Ljubljani.
Občina Jesenice je pred kratkim objavila razpis za nadomestno koncesijo za zobozdravnika. Zobozdravnik Branko Kokošinek se je namreč odločil koncesijo vrniti. Vse njegove paciente naj bi prevzel novi zobozdravnik, ki mu bo občina podelila nadomestno koncesijo. Izvedeli smo, da razpisni postopek še ni zaključen, prijavili sta se dve zobozdravnici, ki so ju pozvali k dopolnitvi vloge. Dokončno odločitev bo sprejel župan.
O tem, kako je urejeno zobozdravstvo v občini in koliko zobozdravnikov sploh še dela v javni mreži, smo vprašali direktorja Zdravstvenega doma Jesenice Alojza Novaka. Kot je povedal, pod okriljem zdravstvenega doma na Jesenicah dela samo še en zobozdravnik za odrasle, to je Nedeljko Koludrović. Na Jesenicah v zdravstvenem domu imajo tudi 2,5 mladinskega zobozdravnika in specialistko pedontologinjo. Vsi ostali zobozdravniki na Jesenicah pa delajo s koncesijo oziroma so zasebniki. Štirje imajo ambulante v prostorih zdravstvenega doma, kjer so najemniki, je povedal direktor Novak. V zdravstvenem domu nimajo prostora, da bi ga odstopili zobozdravnici, ki bo prejela nadomestno koncesijo. Tako si bo prostore za ambulanto za odrasle morala poiskati sama izven zdravstvenega doma.
Kako pa je s čakalnimi dobami? Direktor Novak je odgovoril, da so čakalne vrste žal dolge, vendar točnih podatkov o tem nima, ker je to stvar Občine kot koncedenta in zdravstvene zavarovalnice kot plačnice storitev.
In kako je na Jesenicah poskrbljeno za dežurno zobozdravstveno službo? Izvedeli smo, da je ob sobotah po dvanajsti uri ter ob nedeljah najbližja dežurna zobna ambulanta šele v Ljubljani! Direktor zdravstvenega doma Alojz Novak je pojasnil, da dežurna zobozdravstvena služba s strani zdravstvene zavarovalnice ni priznana nikjer na Gorenjskem. Tako je žal najbližja dežurna zobna ambulanta res šele v Ljubljani. Vendar pa je v jeseniškem zdravstvenem domu za nujne primere med tednom organizirana protibolečinska ambulanta, kjer vsakdo, ki ga boli zob in njegovega izbranega zobozdravnika ni, lahko poišče nujno pomoč. Zobozdravniki (večina jih je koncesionarjev) sami naredijo razpored, kdo je na vrsti za protibolečinsko ambulanto, z njim pa bolnike seznanjajo na oglasni deski na hodniku zdravstvenega doma. V protibolečinski ambulanti vsak bolnik dobi nujno pomoč, nato pa ga napotijo nazaj k izbranemu zobozdravniku.