Acroni: stanje v okolju boljše, a še ne odlično

Trenutno največji problem je kislinska regeneracija, sanacija je odvisna od odločitve novih lastnikov.

Člani odbora so spomnili tudi na sklep občinskega sveta, po katerem naj bi občina zahtevala 50 milijonov evrov odškodnine zaradi degradacije okolja, ki jo je povzročila železarna oziroma Acroni.

Stanje v zvezi z vplivom Acronija na okolje se izboljšuje. Vendar pa si je treba še naprej prizadevati, da bo Acroni z onesnaževanjem krajanom povzročal čim manj težav. To je med drugim dejal Boris Smolej, predsednik odbora za urejanje prostora, varstvo okolja ter gospodarjenje s stavbnimi zemljišči na zadnji seji odbora, ko so govorili o vplivu Acronija na okolje. Seje se je udeležila tudi Mirjam Martinuč iz ekološke iniciative, ki je dejala, da je sodelovanje z odgovornimi v podjetju postalo zgledno, saj je novi direktor Slavko Kanalec vedno pripravljen preveriti, kaj se v podjetju dogaja. Glede vplivov Acronija na okolje v iniciativi ugotavljajo, da so se občutno zmanjšali izpusti iz stavbe vroče predelave, zmanjšan je tudi hrup, saj protihrupna komora dobro deluje. Največji problem, na katerega trenutno opozarjajo, je regeneracija kislin.

 

Na Koroški Beli naj bi se še vedno pojavljal vonj po klorovi kislini, veter naj bi te škodljive snovi nosil naravnost čez šolo in vrtec, je povedala Martinučeva. Predstavnica Acronija Andreja Purkat je pojasnila, da so v podjetju že skušali zagotoviti stalne meritve za kislinsko regeneracijo, vendar pa na evropskem trgu ni mogoče dobiti naprav, ki bi zagotavljale take meritve. Za sanacijo kislinske regeneracije so pripravljeni projekti, ki naj bi stekli prihodnje leto, vendar pa je začetek odvisen od odločitve novih lastnikov. Člani odbora so med drugim menili, da se bo z novimi lastniki Acronija treba pametno pogovarjati, kajti v nasprotnem primeru bodo Jesenice čez nekaj let zelo čiste, ker tovarne na Jesenicah ne bo več … So se pa strinjali, da to razumevanje novih lastnikov ne sme iti na račun čistega okolja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranjska Gora / torek, 5. julij 2011 / 07:00

V Planico prihajajo gradbeni stroji

V Planici bodo v prihodnjih dneh vendarle zabrneli gradbeni stroji. Na novi Bloudkovi velikanki naj bi skakali še letos.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 14. september 2015 / 15:17

Odprta kuhinja z azijskimi jedmi

Slovenci vedno bolje poznamo in sprejemamo azijsko hrano, ki ni le suši in sladko-kisli piščanec. Na prvem Azijskem kulinaričnem dnevu smo lahko okusili še marsikaj drugega.

Razvedrilo / ponedeljek, 14. september 2015 / 15:13

Barmanski podmladek

Člane Društva barmanov Slovenije (DBS) največkrat srečamo v tekmovalnih vlogah. Navdušujejo nas s svojimi koktajli ter se iz nastopov v tujini in doma vračajo nasmejani, saj je že kar pravilo, da dose...

Gospodarstvo / ponedeljek, 14. september 2015 / 14:49

Razvoj je naša prednost

Pred dnevom odprtih vrat minuli petek v kranjskem Iskraemecu, ki letos praznuje 70 let obstoja, smo na pogovor povabili njegovega izvršnega direktorja Dietra Brunnerja. »Ključna konkurenčna prednost I...

Bohinj / ponedeljek, 14. september 2015 / 14:44

»Posvojili« že triindvajset klopic

Odličen odziv na inovativni projekt Posvoji klopco, s katerim želijo v Bohinju izboljšati ureditev sprehajalnih poti z več urbanega pohištva.

Kranj / ponedeljek, 14. september 2015 / 14:44

Ponosno gasilci že devetdeset let

»V društvu delamo ljudje za ljudi. Vse drugo pride za tem. S takim odnosom ne moremo zatavati z začrtane poti, temveč tkemo še globlje medsebojne vezi med svojimi člani in družbo, v kateri delujemo,«...