Župani brez odločitve o deponiji
Radovljica – V petek se je večina gorenjskih županov v konzorciju za izgradnjo Centralnega regijskega odlagališča odločila, da bo prihodnja mehansko biološka obdelava (MBO) odpadkov za Gorenjsko nastala v Tenetišah. Odločitev o tem, kje bodo odlagali ostanke odpadkov, so prihranili za včerajšnjo sejo, kjer pa so petkovo odločitev razveljavili. Rok za odločitev o centralnem regijskem odlagališču je bil pred kratkim postavljen na 15. julij, a so župani z odobritvijo Mitja Briclja, državnega sekretarja na ministrstvu za okolje in prostor, odločitev prestavili na začetek septembra. Takrat bosta v igri za izgradnjo MBO in deponije le še Tenetiše in Tromeja.
Razveljavitev petkove odločitve je odločno zagovarjal Franc Čebulj, župan občine Cerklje, ki je zahteval preklic vseh sprejetih sklepov zaradi proceduralnih napak, zavajanj in čudnega glasovanja. »Menim, da je bilo vodenje seje nekorektno, zato naj se sklepi prekličejo in šele po opravljenih dodatnih analizah, pogovorih s civilnimi iniciativami in predstavitvi analize vplivov županom opravi odločitev o najboljši rešitvi,« je predlagal Čebulj. Po dobrih dveh urah so župani sprejeli razveljavitev in odločanje prestavili na začetek septembra.
V tem času morajo pristojni opraviti dodatne analize za izgradnjo mehansko biološke obdelave odpadkov (MBO oziroma tovarne za predelavo odpadkov) na območjih Tenetiš in Tromeje, se pogovoriti s predstavniki civilne iniciative in krajani. »Očitno prej določeni skrajni rok (15. julij) le ni bil tako nujen. Nisem razočaran, saj bomo v tem času lahko še dopolnili analizo projekta za Tenetiše in v pogovoru s civilno iniciativo našli skupne cilje,« je izid včerajšnje seje konzorcija ocenil kranjski župan Damijan Perne, ki velik korak v dogovarjanju s krajani vidi prav v izgradnji moderne tovarne za predelavo odpadkov in hkratno sanacijo obstoječe deponije.
Zanimivo je, da je civilna iniciativa proti nadaljnjemu delovanju deponije v Tenetišah tudi včeraj protestirala pred radovljiško občinsko stavbo. Zdi se, da bo najtežje breme prav v iskanju kompromisnega dogovora s krajani na obeh možnih lokacijah – v Tenetišah in na Tromeji. V Kranju bodo krajanom skušali tudi z ekskurzijami predstaviti podobne projekte v drugih pokrajinah ali tujini. »Ves čas govorimo o celoviti rešitvi, obstoječe deponije pa je potrebno sanirati. Dokler imajo obstoječe deponije dovoljenja za obratovanje, se lahko na njih deponira tudi ostanke odpadkov iz MBO, vendar le po odločitvi CERA. V Tenetišah pa ponujamo celovito rešitev, torej tudi shranjevanje ostanka odpadkov,« je potrdil Perne, njegov radovljiški kolega Janko S. Stušek in tudi predsednik konzorcija CERO pa je dodal, da so ves čas pod pritiskom hitre odločitve o možnih variantah, ki pa tokrat niso bile možne zaradi necelovitega poročila Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo iz Maribora in zatrdil: »Kljub preložitvi odločitve vlak za evropski denar še ni zamujen.«