Ognjič, dermatolog z domačega vrta
Ognjič (Calendula officinalis) lahko uporabimo za izvrstno mazilo za vneto, razpokano, občutljivo in pordelo kožo. Celi rane, ki nastanejo zaradi sončnih in drugih opeklin. Menda pa ima celo to moč, da vidno polepša in pomladi kožo.
Ognjič spominja na majhno sončece ali ogenj, ki kar žari na vrtu in ga ne moremo spregledati kar tako. Pravijo, da človeka spravi v dobro voljo že samo, če ga ošvrkne s pogledom. Če ga uporabi, še toliko bolj. Kljub omenjenemu pa mene včasih tudi blago razjezi. Ko ga te dni nabiram, se mi kaj hitro začnejo prsti lepiti skupaj, tako da cvetove komajda spustim košaro. No, saj ni tako hudo. To pač sodi zraven. Za zdravje in lepoto pa se gotovo splača nekoliko potrpeti. Ognjič je precej nezahteven, a kot sončna roža bo najbolje uspeval na sončni legi. Vrt poživlja od poletja tja do jeseni. Cvetove nabiramo v suhem vremenu in jih hitro in dobro posušimo ter hranimo v zaprtih kozarcih. Kalendula, meseček, ringelca, primožek, babji prstanec, solčnica in vremenar je le nekaj njegovih poljudnih imen. Latinsko ime calendula izhaja iz izraza kalende, kar pomeni prvi dan v mesecu. Rimljani so namreč verjeli, da kalendula zasveti vsak prvi dan v mesecu.
Kalendula pomlajuje
Ognjič so uporabljali že v starem Egiptu, kjer so mu pripisovali moč pomlajevanja. Če so leta vaš sovražnik, si raje kot lifting privoščite dobro ognjičevo mazilo ali čaj iz cvetov. Eterično ognjičevo olje deluje proti mikrobom, saponini pa preprečujejo naselitev glivic na koži, piše dr. Katja Galle Toplak v knjigi Zdravilne rastline na Slovenskem. Na tem mestu izvemo še, da ognjič preprečuje vnetja, zato je tako dobrodošel za zdravljenje kožnih poškodb in v kozmetiki. Pomemben je tudi zato, ker celi rane. Pospeši nastanek novih celic, poveča kroženje krvi in tonus kože. Pri občutljivi koži in koži, ki je nagnjena k alergijam, ga uporabljamo namesto arnike.
Mazilo za zdravo in lepo kožo
Iz ognjiča si pripravimo učinkovito hladilno mazilo za pordelo in vneto kožo. Uporabimo jo za vse vrste ran, pri kožnih obolenjih, luskavici, glivičnih vnetjih, opeklinah, urezninah, ozeblinah. Z njo mirne duše lahko mažemo ture in tvore, buške, otekline. Zdravi vnete vene, krčne žile in zlato žilo. Izkaže se pri aknah, krastah, atletskemu stopalu, vneti ritki pri dojenčkih, razdraženih bradavicah dojilj. To mazilo je dragoceno za nego suhe in občutljive kože ter razpokanih ustnic. Kar nekaj receptov za to slavno mazilo je v uporabi, predstavljamo sledečega: potrebujemo pol litra cvetov ter pol kilograma masla ali svinjske masti, ki jo razgrejemo v kozici. Nato na hitro ocvremo na drobno sesekljan ognjič, odstavimo, pustimo čez noč in vmes večkrat premešamo. Naslednje jutro pripravek nekoliko segrejemo in stresemo na nekaj plasti gaze, oblikujemo culico in stiskamo. Nalijemo v manjše posodice in shranimo.
Čaj in tinktura za želodec …
Ljudsko zdravilstvo uporablja ognjič tudi notranje v obliki poparka in tinkture. Denimo, pri vnetju želodčne sluznice, čiru na želodcu in črevesju, krčih in driskah. Redno pitje čaja čisti kri, blaži nečisto kožo in neredne menstruacije. Ognjič je tudi zaveznik žensk v meni in ljudi, ki imajo krhke in od stresa zrahljane živce. Najbolj znan »stiški dohtar« je priporočal ognjičev čaj pri rakavih obolenjih kot dodatek, drugim zdravilom v podporo. Zdravilno učinkuje na jetra in pospešuje izločanje žolča. Ima blage diuretične in odvajalne lastnosti ter preprečuje infekcijske bolezni. Poparek pripravimo tako, da eno do dve žličke posušenih ali svežih cvetnih lističev prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo pokrito stati deset minut. Čaj pijemo večkrat dnevno, ne smemo ga sladiti, pa tudi prevroč ne sme biti. S tem čajem lahko izpiramo tudi ustno votlino ali ga uporabimo za obloge za rane. Tinkturo pripravimo iz 5 g suhega ognjiča, ki ga prelijemo s 100 ml 70-odstotnega etanola.