Tolarji se poslavljajo

S prvim julijem je prenehala zakonska obveznost dvojnega označevanja cen v tolarjih in evrih.

Ljubljana – V nedeljo, prvega julija, se je zaključila zakonska obveznost dvojnega označevanja cen. Zakon o dvojnem označevanju cen v tolarjih in evrih je potrošnikom zagotovil 16 mesecev (deset mesecev pred uvedbo in šest mesecev po uvedbi evra) obveznega dvojnega označevanja cen, da so si ti lahko oblikovali občutek za vrednotenje cen v evrih. Kot ugotavljajo na Ministrstvu za gospodarstvo, je zakon je v tem času dosegel svoj namen, saj je omogočil urejen prehod zamenjave denarne enote RS, potrošnike pripravil na vrednotenje cen blaga in storitev v evrih ter s primerljivostjo cen preprečil zvišanje inflacije zaradi uvedbe evra. Zato na omenjenem ministrstvu niso predlagali podaljšanja te zakonske obveznosti, pač pa ocenili, da je nadaljnja odločitev o dvojnem označevanju cen blaga in storitev poslovna odločitev podjetij kot dodatna ponudba potrošniku. S tem se strinjajo tudi Ministrstvo za finance, Gospodarska zbornica Slovenije in Obrtna zbornica Slovenije. Zbornici menita, da se bodo podjetja prostovoljno odločala za dvojno prikazovanje cen povsod tam, kjer bodo videla poslovni interes kot dodatno ponudbo potrošniku, da jim tovrstna storitev lahko olajša nakup.

V večini držav Evropske unije, razen Avstrije, Grčije in Portugalske, sicer dvojnega označevanja cen niso zakonsko urejali, saj so strokovna združenja podjetij, vlade držav in potrošniške organizacije sklenile medsebojne dogovore o informiranju potrošnikov o novi valuti. Zveza potrošnikov Slovenije je že pozvala trgovce in druge ponudnike storitev, da cene še naprej označujejo v obeh valutah, in iz služb dveh največjih slovenskih trgovcev – Mercatorja in Spara Slovenija – so že sporočili, da bodo dvojno označevali cene do konca tega leta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 24. junij 2018 / 22:24

Zbil pešca in pobegnil

Srednje Bitnje – Kranjski policisti iščejo neznanega voznika (ali voznico), ki je včeraj okoli 22.20 na cesti Kranj-Žabnica v Srednjih Bitnjah zbil pešca, nato pa pobegnil. Pešec se je v nesreči hu...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Čezmejno sodelovanje gasilcev

Podnart - Na nedavnem prevzemu novega gasilskega vozila v Podnartu so sodelovali tudi gasilci iz Sel-Borovnice na Koroškem, ki so prišli v Podnart skupaj z županom Sel Engelberto...

Prosti čas / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Le še streljaj od albuma

Ansambel Veseli Gorenjci je tudi minulo nedeljo, ko je razveseljeval obiskovalce na zaključku Čipkarskih dni v Železnikih, dokazal, da si je nadel pravo ime.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Prvi častni občan je Stanko Košir

Najvišje občinsko priznanje - naziv častni občan bo prejel Stanko Košir iz Gozd-Martuljka za ohranjanje izročila Rut.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Je edina možnost zdravnik iz tujine?

Vodja zdravstvenega doma Janko Kersnik dvomi, da bodo v Kranjski Gori dobili tretjega zdravnika.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Na olimpijadi pred skoraj 60 leti

Karel Klančnik, rojen Mojstrančan, je eden tistih, ki je močno zaznamoval zgodovino razvoja skakalnega športa v Gornjesavski dolini.