Vesna Rogl in Kristina Štern obožujeta kriminalke. (Foto: Gorazd Kavčič)

Ko te pogoltne šolska klet

Vesna Rogl in Kristina Štern sta sestavili zanimivo kriminalko, ki se odvija na OŠ Franceta Prešerna v Kranju. Kdo je delal poskuse na truplih? Kdo tiči za skrivnostnim umorom profesorja kemije in kakšen je bil njegov motiv?

Vesna Rogl in Kristina Štern, ki sta letos zaključili deveti razred na OŠ Franceta Prešerna v Kranju, sta več let sodelovali pri novinarskem krožku. Petnajstletni dekleti, ki sta vseskozi najboljši prijateljici, sta razmišljali, kako bi popestrili šolski časopis Krik, in prišli na idejo, da bi sestavili krajšo kriminalko z naslovom Ko te pogoltne šolska klet. »Kriminalke izjemno radi bereva. Ponavadi so mnoge napisane po istem kopitu, zato sva najraje posegale po delih Agathe Christie. Njene kriminalke so drugačne in neverjetno zanimive,« pravita.

To, da sta prebrali veliko kriminalk, jima je pri sestavljanju njune prišlo še kako prav. »V kriminalko sva tako uvedli tretjo, neznano osebo, morilca, za katerega se skoraj do konca zgodbe ne ve prav nič, niti to, ali je moški ali ženska. Nastajala je približno tri mesece. V šoli sva si vsak dan sproti zamislili, kako se bo zgodba odvijala. Obe sva prispevali ideje, Vesna pa je nato vse skupaj doma zapisala,« je razložila Kristina. Kriminalka je posebna predvsem zato, ker se dogaja na šoli, ki sta ju dekleti obiskovali, v njej pa nastopajo učitelji in učenci šole. »V njej se čuti utrip na šoli, uporabili sva prava imena, učitelji pa govorijo tipične stavke kot v resnici pri pouku,« je povedala Vesna. Kriminalko na 27 straneh je OŠ Franceta Prešerna izdala v nakladi tristo izvodov (dvesto so jih priložili Kriku), nekaj so jih prodali, jeseni pa jih bodo razposlali tudi po okoliških šolskih knjižnicah. Izvod bodo hranili tudi v kranjski knjižnici.

In o čem pravzaprav pripoveduje kriminalka? Profesor kemije in profesor, ki na začetku še ni znan, delata poskuse na truplih, da bi iznašla sirup, ki bi omogočil večno življenje. Neznani profesor pozna skrivnost profesorja kemije in ga izsiljuje, da sodeluje pri tem. Ta ima namen iti na policijo, zato ga neznani profesor umori. Dva devetošolca se odločita, da bosta vse skupaj raziskala. Odkrila sta, da je morilka mirna in tiha profesorica angleščine, ki je ne bi nihče osumil. Kakšna usoda ju je nato doletela, se ne ve. »Dan kasneje je imel 9. c spet zgodovino. Pri zemljevidih sta spet na novo manjkali dve vrvi, manjkala pa sta tudi Primož in Tilen. Morilec pa še vedno prosto hodi naokoli,« se glasi zaključek kriminalke. Kot pravita Vesna in Kristina, jima gredo na živce »pocukrani« in sluzasti konci, zato sta bralcem prepustili, da si ga razlagajo na svoj način. »Učenca sta tako lahko umrla ali pa tudi ne,« sta pojasnili dekleti, ki bosta jeseni začeli obiskovati kranjsko gimnazijo. Dodali sta še, da nadaljevanja ne bosta napisali.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 12. januar 2010 / 07:00

Premoženje LTH bo tudi težko prodati

Na prvi dražbi za prodajo premoženja Loških tovarn hladilnikov v stečaju kupcev, razen za nekaj izdelkov in eksponatov, ni bilo.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 3. maj 2012 / 07:00

V ospredju narava in človek

V Mali Galeriji v Kranju bo še do 7. maja odprta razstava slik akademske slikarke Irene Jeras Dimovske, konservatorke in restavratorke, ki je v Gorenjskem muzeju zadolžena za likovno in poslikano etno...

GG Plus / četrtek, 3. maj 2012 / 07:00

Ta žlahtni kulturnik

Umrl je Franc Drolc (1939-2012), slovenist, prešernoslovec, pesnik, prevajalec, urednik, publicist in bibliotekar, tudi nekdanji sodelavec Gorenjskega glasa in naših Snovanj. Njegovemu spominu posveča...

Zanimivosti / četrtek, 3. maj 2012 / 07:00

Umetnost čipke prepletli z bitko

Obogatenim Slovenskim klekljarskim dnevom je uspel velik preboj: v lepem vremenu je samo v soboto, ko so na Dobračevi uprizorili bitko na Rupnikovi liniji, Žiri obiskalo več tisoč radovednežev.

GG Plus / četrtek, 3. maj 2012 / 07:00

Etnologi proučujemo življenje od spodaj navzgor

V žirovskem muzeju so 20. aprila odprli še drugi del nove stalne razstave o čevljarstvu na Žirovskem skozi čas, predstavili so zgodbo o Alpini, ki traja že 65 let. To je bil tudi povod za pogovor z av...

Prosti čas / četrtek, 3. maj 2012 / 07:00

Glasba in lepota na kupu

Ponavadi gredo na lepotnih izborih glasba, vezna beseda in lepa dekleta z roko v roki. Tokrat se je vse zvrstilo v enem vikendu.