Potovalna lekarna
Ko se odpravljamo na počitnice ali potovanje, je sestavni del prtljage potovalna lekarna, v katero poleg osnovnih sredstev prve pomoči sodijo tudi zdravila in drugi pripravki, ki lahko olajšajo morebitne težave na poti. Zdravila, medicinske pripomočke in druga sredstva v osebni potovalni lekarni izberemo glede na starost in zdravstveno stanje dopustnika oziroma popotnika, trajanje in kraj potovanja, razvitost zdravstvene službe in dostopnost medicinske oskrbe.
Potovalno lekarno je treba pripraviti še posebej skrbno, kadar se na pot odpravljajo tudi otroci, nosečnice ali doječe matere. Zdravstvene težave in uporaba zdravil, še posebej pri otrocih, nosečnicah in doječih materah zahtevajo še posebno pozornost, zato se je potrebno hitreje odločati za obisk zdravnika. Svetujemo posvet z zdravnikom oz. s pediatrom že pred odhodom na počitnice. Prav tako je pred potjo v eksotične kraje priporočljivo, da se obišče osebnega zdravnika, Inštitut za varovanje zdravja ali pa območni zavod za zdravstveno varstvo.
Kaj sodi v potovalno lekarno
Varovalni pripravki za sončenje s primernim zaščitnim faktorjem, pripravki za nego po sončenju in za lajšanje težav pri sončnih ali drugih opeklinah. Sredstva za zaščito pred piki komarjev, klopov in drugih insektov ter pripravki za odpravljanje težav po piku. Osnovna sredstva za prvo pomoč. Zdravila, ki vam jih predpiše vaš osebni zdravnik in jih morate redno jemati. V določenih državah ob prehodu državne meje zahtevajo posebno potrdilo o jemanju zdravil, zato naj potniki vprašajo zdravnika, ali je potrdilo potrebno tudi pri zdravilih ali pripomočkih, ki jih uporabljajo. Zdravila za samozdravljenje manjših zdravstvenih težav: tablete proti potovalni slabosti; rehidracijska sol za nadomeščanje izgubljenih soli in vode pri driski, bruhanju, močnemu znojenju in hujših fizičnih naporih; zdravila, ki jih uporabljamo pri zastrupitvi s hrano in driski; zdravilo za ublažitev alergijskih težav pri ljudeh, ki so nagnjeni k preobčutljivosti na sonce, pike insektov, ožigalkarjev ali hrano; zdravila za zniževanje povišane telesne temperature, odpravo bolečin v mišicah in sklepih, odpravo glavobolov ali zobobolov; zdravila za lajšanje želodčnih težav; odvajala za primer zaprtja; zdravila za vneto grlo. Veljavna kartica zdravstvenega zavarovanja ali zdravstveno zavarovanje za tujino.
Kako shranimo zdravila za na pot
Zdravila in druga sredstva, ki sodijo v potovalno lekarno, je treba shraniti v posebnih torbicah ali škatlah, ki ne prepuščajo svetlobe in vlage. Zdravila naj bodo shranjena na ustrezni temperaturi, ki običajno ne sme biti višja od 25 stopinj Celzija. Za zaščito pred velikimi temperaturnimi spremembami priporočamo tudi uporabo alu folije ali drugega izolacijskega materiala.
Pri potovanju z avtomobilom naj bo torbica z zdravili tako poleti kot pozimi v potniškem prostoru. Pri potovanju z letalom, vlakom ali ladjo naj imajo potniki torbico z zdravili v osebni prtljagi. Pri potovanju z letalom od oktobra 2006 velja nov pravilnik, ki omejuje vnos tekočin in predmetov na letalo v osebni prtljagi. Vsaka od tekočin (vključno s kremami ali geli) mora biti zapakirana v embalaži do 100 ml, vse pa morajo biti shranjene v litrski prozorni plastični vrečki. V praksi prihaja do določenih težav pri sladkornih bolnikih, ki uporabljajo inzulin, zato priporočamo, da pred potovanjem pri vašem osebnem zdravniku pridobite potrdilo o jemanju zdravil. Pred potovanjem je treba preveriti datume roka uporabnosti zdravil. Vsa zdravila shranimo v originalni embalaži, skupaj s priloženimi navodili za uporabo. Potovalno lekarno je treba shraniti na mesto, kjer je nedosegljiva otrokom.
Zdravila za na pot v eksotične kraje
Za več informacij o potrebnih zdravilih na potovanju v eksotične kraje naj se popotnik obrne na osebnega zdravnika, na Inštitut za zavarovanje zdravja ali na območni Zavod za zdravstveno varstvo. V okviru teh ambulant so na voljo tudi vse informacije v zvezi z obveznim cepljenjem in zaščito z zdravili na potovanju (npr. z antimalariki) ter obveznimi potrdili o cepljenju. Resni neželeni stranski učinki teh zdravil so sicer redki, vendar pa je treba uporabnike natančno poučiti, na katere znake stranskih učinkov morajo biti pozorni, in o tem, kako naj ukrepajo, če se ti učinki pokažejo. Cepljenja potrebujejo določen čas, zato svetujemo popotnikom, da obiščejo ambulanto vsaj 8 tednov pred načrtovano potjo.
Potniki se z zdravili za potovanje lahko oskrbijo tudi preko interneta ali pa zdravila kupijo od nekoga, ki se je vrnil s potovanja, pa zdravil ni potreboval ali jih ni porabil v celoti. Ker so v teh primerih zdravila pridobljena iz nepreverjenih virov, obstaja večje tveganje glede učinkovitosti zdravil. Previdnost je potrebna tudi pri morebitnem nakupu zdravil v tujini, predvsem azijskih in latinskoameriških državah, kjer je možno kupiti zdravila, ki so v Evropi in Severni Ameriki na voljo le na zdravniški recept. Ta zdravila so običajno brez navodil in opozoril ter so lahko sumljivega izvora (ponaredki), zato tovrsten nakup odsvetujemo. Če se popotnik vseeno mora odločiti za tovrsten nakup zdravila, naj bo pozoren, da bo zdravilo kupil v lekarni pri farmacevtu, ki mu bo tudi ustrezno svetoval glede uporabe zdravila.