Vsepovsod polno rož
Pred nami je že poletje in ob koncu junija cveti že največ rož. In najbolj bogate cvetove imajo trajnice ob prvem poznospomladanskem obdobju. Na pragu poletja je vrt lep, če je primerno zasajen, če je zasajeno primerno negovano in če v vrtu tudi posedimo in uživamo. Vrt ima tudi vonj, ki ga pričarajo rože. Vrtnice so tiste, ki ponavadi zadišijo. Pred tem pa je skritega veliko dela in nege, da to dosežemo. Za vrtnice izberemo sončno in zavetno lego in jih posadimo v dobro vrtno prst. To je prvi pogoj za obilno cvetenje. Nikoli jih ne smemo saditi pod večja drevesa, ali v gosto senco, saj to ni samo ovira za njihovo rast, ampak se v takih pogojih razvije tudi več bolezni. Tudi trajni pleveli, ki imajo močne korenine, uničijo rast vrtnic, saj jim jemljejo prostor in tudi hranilne snovi. Plevele lahko poškropimo, vendar moramo vedeti, da s tem zaviramo tudi rast vrtnic. Seveda si vsak gojitelj želi le lepega cvetja in bo vse storil, da mu bo to tudi uspelo.
Junija tudi naši balkoni že dobivajo lep okras, saj so se v korita posajene rastline že lepo razrasle. Saj veste, za zasaditev je primernih zelo veliko sort rož, vendar moramo za različne kombinacije imeti tudi več znanja: kako se dopolnjujejo med seboj, kakšne zahteve imajo po količini vode in kako skladna zasaditev tudi ustreza ambientu. V teh vročih dneh je zalivanje in dognojevanje tudi večkrat na teden obvezno; če je v koritu več rož, ki bujno rastejo, potrebujejo veliko vode. Bodite pozorni, sploh pri fuksijah, da jih ne napadejo uši. Če jih opazite, poškropite večkrat v zaporedju in pregnali jih boste. Če ste si omislili obešanke, tiste, ki rastejo navzgor, jim pomagajte s kakšnim privezovanjem, da se bolj oprimejo verige in jo čim hitreje prerastejo. Kakšne vejice lahko kar vpletete na osnovo, saj jo ostale plezave sorte hitro prerastejo. Seveda negujte tudi tiste, ki rastejo navzdol, če imate dovolj prostora, iz obešanke lahko nastane pravi cvetoči stolp. In okras za celo sezono.
Še nekaj nasvetov za delo med rožami: Ker junija cveti večina trajnic, jim po cvetenju po potrebi odstranjujemo odcvetele cvetove, da spodbudimo rast novih popkov in s tem podaljšamo cvetenje. Sejemo dvoletnice za naslednje leto. Tudi vrtnice obrežemo po prvem cvetenju in to na mestu, kjer je najboljši nastavek za naslednje cvetenje. Šipkom lahko pustimo plodove, da jih bomo občudovali tudi pozimi. Vrtnice po potrebi škropimo proti ušem in drugim boleznim, pepelasti plesni ali listni pegavosti. Obrezujemo živo mejo, vendar ne preveč v živo, da v sušnih dneh ne bodo listi porjaveli. Španski bezeg po cvetenju obrežemo odcvetele late in skrajšamo poganjke za tretjino. Tudi starejšim grmom izrežemo poševno rastoče in starejše veje. Obrežemo glicinijo. Tudi travo redno kosimo, vendar višje, vsaj na pet centimetrov, da se pri višjih temperaturah zemlja preveč ne izsuši. Po potrebi jo zalivamo. Visokim trajnicam postavimo oporo, da jih morebitne poletne nevihte ne zlomijo. Tudi rododendronom in azalejam odstranimo semenske nastavke, da bodo prihodnjo pomlad lepše cveteli. Tiste trajnice, ki so že odcvetel, jih izkopljemo in razdelimo, pa posadimo na nova mesta.
Tako je v juniju, v rožniku, ki ima pravo ime za mesec rož, tudi največ dela, spomladanske cvetice odcvetijo, poletne šele začenjajo s svojo dobo cvetenja. In ker nastopijo višje temperature rože potrebujejo več nege in tudi več vode, da bodo poletje preživele v vsem svojem čaru in cvetju, ki ga od njih pričakujemo.